StoryEditorSZKODNIKI W DOMU

Mysz w domu: jak pozbyć się jej w skuteczny sposób?

13.10.2022., 08:00h

Kiedy temperatura na zewnątrz znacznie spada, myszy zaczynają szukać schronienia. Chowają się nie tylko w piwnicach czy stodołach, ale także w budynkach mieszkalnych. Te uciążliwe szkodniki nie tylko pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach i odchody – mogą przenosić również niebezpieczne choroby. Jak się ich pozbyć?

Po czym można poznać, że w domu jest mysz?

Myszy wchodzą do domów, piwnic czy garaży właśnie w okresie jesiennym. Robią to w poszukiwaniu schronienia oraz pożywienia. Na zewnątrz pogoda znacznie się ochładza, a na polach, na których myszy żerowały, znikają płody rolne. W rezultacie zwierzęta te muszą znaleźć inne źródło pożywienia.

Czasami dosyć trudno jest rozpoznać obecność myszy. Wynika to z faktu, że gryzonie te próbują pozostać jak najdłużej niezauważone. Myszy potrafią nawet dostosować się do rytmu życia domowników i aktywne pozostają jedynie wtedy, gdy nie wyczuwają w pobliżu obecności człowieka. Kryjówki tych szkodników to przede wszystkim spiżarnie, schowki, a także miejsca za schodami czy regałami. Warto zwracać uwagę na te przestrzenie, w których myszy byłyby jak najmniej widoczne.

Jak sprawdzić, czy w domu jest mysz? Przede wszystkim te małe zwierzęta nadgryzają produkty spożywcze i pozostawiają po sobie ślady w postaci odchodów. O obecności myszy może świadczyć także ciche popiskiwanie oraz odgłos drapania lub chrupania pożywienia. Wraz z pojawieniem się w domu myszy w domu zaczyna rozprzestrzeniać się charakterystyczny zapach stęchlizny. Jeżeli tylko zauważymy mysz w domu, nie zwlekajmy z pozbyciem się jej! Szczury i myszy mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak salmonelloza, dur brzuszny czy włośnica. Źródłem wirusów są odchody gryzoni, a do zakażenia może dojść na przykład podczas ich sprzątania.

Na szczęście myszy bardzo boją się człowieka i najczęściej uciekają przed nim w popłochu. Gryzonie te więc nie atakują ludzi i są stosunkowo nieszkodliwe.

Jak pozbyć się myszy z domu?

Przedstawiamy najlepsze i najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się z domu myszy. Pamiętajmy, że warto zastosować najpierw te bardziej humanitarne.

Zapachy, które odstraszają myszy

Istnieją aromaty, których myszy nie znoszą. Są to zapachy:

  • dzikiej mięty,
  • dziewanny,
  • świeżych liści pomidorów,
  • dzikiego rumianku,
  • kwiatu wrotyczu,
  • spleśniałej cytryny.

W szafach, szafkach, szufladach oraz komodach warto umieścić lawendowe saszetki bądź mydełka. One również skutecznie zniechęcą myszy do bywania w tych przestrzeniach. W miejsca, które zwierzęta te często odwiedzają, należy położyć suszoną dziką miętę, oleander czy wrotycz. Podobny efekt można uzyskać, spryskując potencjalne mysie kryjówki lakierem do włosów. Sięgajmy także po olejki o zapachu mięty pieprzowej czy rumianku. Przyda się również ocet jabłkowy. Nasączamy olejkiem lub octem waciki kosmetyczne i rozkładamy w mieszkaniu. Sprawi to, że przynajmniej na pewien czas pozbędziemy się nieproszonych gości. Oczywiście myszy odstrasza także sam zapach kota.

Gipsowanie dziur

Warto w domu poszukać miejsc i dziur, którymi myszy mogły przedostać się do naszego domu. Należy je dokładnie zakleić gipsem. Dla myszy wdrapanie się po ścianie na piętro czy poddasze to żaden problem. Istotne jest także chowanie resztek jedzenia. Produkty takie jak mąka, kasza czy ryż należy szczelnie zamykać w pojemnikach.

Żywołapka

Najbardziej humanitarnym sposobem pozbycia się niechcianej lokatorki jest tzw. żywołapka. Jest to klatka, w środku której umieszczamy przysmak. Zwabia on mysz do środka, a wtedy specjalny mechanizm klatki zatrzaskuje się, uniemożliwiając gryzoniowi ucieczkę. Tak złapaną mysz wypuszczamy w lesie lub na polu. W sklepach można kupić również specjalne urządzenia, które emitują ultradźwięki. Są one niesłyszalne dla człowieka, ale bardzo irytują małe szkodniki. Urządzenia te podłączamy do kontaktu w tym pomieszczeniu, w którym zauważyliśmy obecność myszy.

Łapka

Najbardziej sprawdzoną i „tradycyjną” metodą pozbycia się myszy jest łapka. Najlepiej położyć na niej świeży chleb bądź ser. Myszy możemy złapać także na kiełbasę, a nawet… czekoladę.

Trutka

Innym sposobem pozbycia się myszy jest rozsypania trutki, po zjedzeniu której gryzoń szybko umrze. Jest to jednak ryzykowne, gdy w domu są małe dzieci bądź inne zwierzęta.

Deratyzacja

Jeżeli nie możemy poradzić sobie z plagą myszy w domu, ostatecznym krokiem będzie deratyzacja. Jest to metoda, która wymaga opłacenia ekipy specjalistów. Dodatkowo wszyscy domownicy muszą opuścić dom na jeden dzień, gdyż opary ze stosowanych środków są szkodliwe dla ludzi i innych zwierząt.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 14:27