Trawnik po zimie
Okres zimowy nie jest łaskawy dla trawy. Śnieg, deszcze, wiatr, ujemne temperatury pozostawiają na murawie uszkodzenia, ubytki, czy pożółkłe źdźbła. Warto jak najszybciej przedsięwziąć kroki naprawcze, dzięki czemu trawa szybciej zregeneruje się i odżyje.
Trawnik – co robimy z początkiem wiosny?
Należy zacząć od uprzątnięcia liści, patyków, odchodów zwierząt i innych śmieci. Trawnik dokładnie wygrabiamy, usuwając suche i obumarłe źdźbła. Ważna jest także wertykulacja, dzięki której trawnik zagęści się i zmieni kolor na soczystą zieleń. Najlepiej wykonać tę czynność na przełomie marca i kwietnia. W efekcie do gleby przedostanie się więcej wody, powietrza oraz światła. Następnie przeprowadzamy napowietrzenie gleby – aerację (nakłuwanie darni). Zyskają korzenie traw, które lepiej się rozwijają. Ponadto murawa szybciej i efektywniej korzysta z dobrodziejstwa nawozów.
Trawnik a dosiewanie
Zdarza się, że po zimie pojawiają się ubytki na murawie. W takim przypadku należy dosiać trawę, aby w pustych miejscach pojawiły się źdźbła. Aby zadbać o kondycję murawy, dobrze jest zastosować dobrej jakości wiosenne nawozy. Uwaga: stosujemy je dopiero wtedy, gdy skończą się wszystkie przymrozki.
Trawnik na wiosnę – kiedy i jak kosić?
Na przełomie marca i kwietnia można szykować się na pierwsze koszenie, oczywiście po wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych i gdy trawa podrośnie do 6-8 cm. Kosiarek na rynku jest całkiem sporo. Jedną z nich jest John Deere ZTrak™ o zerowym promieniu skrętu. Są zwrotne i dają się łatwo manewrować wśród drzew.
Sprawdzą się także na terenach o dużej powierzchni – do 12 tys. m2 w zależności od modelu. Dają się także w łatwy sposób przystosować do zbierania pokosu (zostały wyposażone w pojemny kosz). Sprawę może ułatwić także specjalna przystawka do mulczowania. Czym jest ten proces? To ekologiczny sposób na nawożenie – chodzi o wykorzystanie pokosu. Gdy skoszona trawa zostaje rozdrobniona przez kosiarkę, źdźbła są rozsypywane na murawie i stanowią naturalny nawóz.
Pamiętamy – prawidłowe i regularne koszenie trawy pobudza jej wzrost. To jak często należy kosić murawę, zależy od tempa wzrostu. Z koszenia lepiej zrezygnować w dni upalne i suche.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements i John Deere
Źródło: Materiały prasowe John Deere