StoryEditorZanim wezwiesz hydraulika

Problemy z zatkanym odpływem: jak ich unikać i z nimi walczyć?

Prawdopodobnie nie raz zdarzyło ci się wyrzucić coś do odpływu sedesu czy umywalki zamiast do kosza na śmieci. Czy to dobry pomysł? W żadnym wypadku! Czego nie powinno się wrzucać do odpływu i jak sobie radzić w awaryjnej sytuacji, kiedy odpływ już się zatka?

Dlaczego wrzucanie resztek do odpływu to zły pomysł?

Często zdarza się, że resztki z obiadu, okruchy czy inne tego typu odpady lądują – celowo lub nie – w toalecie i kuchennym zlewie. Należy unikać takiego rozwiązania, m.in. dlatego, że w wielu przypadkach skutkuje to zatkaniem odpływu i towarzyszącym temu nieprzyjemnym zapachom.

Wlewanie oleju do odpływu: dlaczego nie wolno tego robić?

Wszelkie tłuste ciecze, których używa się w kuchni, choć przydają się w przyrządzaniu rozmaitych dań, nie są dobre dla twojego zlewu. I jak się okazuje – nie tylko. Portal decoria.pl w swoim artykule przytacza historię o Brytyjczykach, którzy zignorowali ostrzeżenia o pozbywaniu się śmieci odpływem i poskutkowało to zablokowaniem miejskich kanałów ściekowych. Jak do tego doszło? W kanalizacji, z wyrzucanych przez wszystkich mieszkańców odpadów higienicznych i resztek jedzenia, w połączeniu z olejem, powstał zlepek, którego usunięcie zajęło trzy tygodnie. Dopiero po takim czasie, wszystko wróciło do normy. Gdyby nie lekceważące podejście mieszkańców, obyłoby się bez długotrwałej awarii kanalizacji. A wystarczyło tylko wyrzucić odpady tam, gdzie ich miejsce, tzn. do kosza na śmieci.

Czego jeszcze nie wrzucać do zlewu i toalety?

Wiadomo już, że do odpływu nie powinien trafiać olej, ale czy tylko on? Warto pamiętać, że istnieją też inne odpadki, których miejsce jest wyłącznie w koszu na śmieci. Oto lista:

  • odpady higieniczne (w tym nawilżane chusteczki, podpaski, tampony, prezerwatywy, pampersy czy patyczki do uszu);
  • fusy po kawie i herbacie – lepiej sprawdzą się jako naturalny nawóz;
  • skorupki od jajek – przydadzą się jako nawóz, ale mogą też posłużyć jako straszak dla szkodników, jakimi są ślimaki atakujące grządki;
  • papierosy;
  • pestki owoców;
  • kości i chrząstki – mogą zatkać zlew, a nawet uszkodzić rury;
  • makaron i ryż – to produkty, które po kontakcie z wodą stają się lepkie i mogą zakleić odpływ oraz uszkodzić rury;
  • mąka.

Zatkany przepływ – co robić?

Pierwszą myślą, jaka pojawia się w głowie, gdy zlew lub inny odpływ są zatkane, jest telefon do hydraulika, ale czy to konieczne? Jest kilka sposobów, które pozwolą na uniknięcie dodatkowego wydatku.

Najłatwiejszym – i zazwyczaj w zupełności wystarczalnym – sposobem jest użycie wrzątku. Jest to szybki sposób na naprawienie zablokowanych rur. Warto jednak najpierw upewnić się, że rury są metalowe lub ceramiczne, ponieważ rury wykonane z PCV pod wpływem ciepła mogą się poluzować.

Świetnie poradzi sobie także roztwór z sody oczyszczonej i octu – alternatywa dla tradycyjnych środków chemicznych. Mieszankę należy wlać do odpływu i odczekać kilkanaście minut. To jeden z bardziej przyjaznych dla środowiska sposobów – nie jest toksyczny tak jak inne środki chemiczne wykorzystane w celu udrożniania rur.

Użyteczną bronią w walce z awarią odpływu jest również gumowy przepychacz. Sprawdzi się głównie w przypadku drobnych usterek. Przy jego pomocy z łatwością można odetkać syfon, odpływy umywalek czy zlewozmywaków. Dzieje się to za sprawą wytwarzanego przy jego użyciu ciśnienia, które usuwa zalegający materiał. 

image
FOTO: Envato Elements

Źródła: decoria.pl; alezlewy.pl; zielonalazienka.pl

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:09