StoryEditorDomowe sposoby

Smugi i zacieki na panelach – jak temu zaradzić? Proste triki na idealną podłogę

Czysta, lśniąca podłoga to coś, o czym marzy niejedna pani domu. Osiągnięcie tego efektu jest prostsze niż mogłoby się wydawać! Jak i czym umyć podłogę, by nie było na niej smug? Przeczytaj artykuł i poznaj kilka domowych sposobów.

Smugi i zacieki na podłodze to nie tylko zmora perfekcjonistów. Mieszkanie jest wizytówką swoich mieszkańców, dlatego czyste podłogi to nie tylko kwestia utrzymania porządku, ale zachowanie schludnej estetyki wnętrza. Mycie podłóg to również dbanie o ich dobry stan.

Jak należy myć panele?

Droga do lśniących paneli może wydawać się długa i męcząca, nie należy jednak pomijać istotnej dla sprzątania kolejności. Najpierw należy usunąć z podłogi kurz i inne zanieczyszczenia. Można zrobić to przy pomocy szczotki, ale znacznie wygodniej i dokładniej robi się to odkurzaczem. Nie można przecież pozwolić, by okruchy czy piasek wniesiony z zewnątrz zarysowały panele podczas mycia podłóg.

Odkurzona podłoga jest gotowa do mycia. W następnym etapie potrzebny będzie mop lub ścierka. Ważne jest jednak by porządnie wycisnąć nadmiar wody z wybranym środkiem czystości, ponieważ kiedy panele nasiąkną zbyt dużą ilością cieczy, mogą nawet puchnąć.

Czym myć panele?

Najprostszym wyjściem jest użycie płynów przeznaczonych do mycia określonego typu podłogi. Należy pamiętać, żeby nie wylewać żadnego środka, a zwłaszcza chemicznego, bezpośrednio na podłogę – należy go rozcieńczyć z wodą. Okazuje się, że nawet kierunek mycia paneli jest istotny i może dodatkowo zapobiec tworzeniu się smug. Zatem pamiętaj o myciu paneli w kierunku ich ułożenia, a nie w poprzek. Wbrew mylnemu myśleniu, woda do mycia podłóg powinna być letnia lub zimna – nie gorąca.

image
FOTO: Envato Elements

Domowe sposoby na czyste i pachnące panele

Jest kilka domowych sposobów, które mogą zaskoczyć, ale są sprawdzone i przede wszystkim skuteczne.

Najbardziej popularnym sposobem jest użycie płynu do mycia naczyń, który pieni się i pachnie tak jak zwyczajny płyn do mycia podłóg, ale potrafi zdziałać cuda.

Kolejnym sposobem jest zmieszanie odrobiny octu z wodą. Ważne jest zachowanie proporcji – kilka łyżek octu lub szklanka na 5 litrów wody. Do takiej mieszanki zaleca się dodanie kilku kropel ulubionego olejku eterycznego, by zniwelować ostry i drażniący zapach octu.

Tabletki do zmywarki też znajdują swoje zastosowanie w myciu podłóg. Jak przygotować roztwór do czyszczenia paneli w takiej odsłonie? To bardzo proste! Wystarczy wrzucić jedną kapsułkę do jeszcze ciepłej wody. Kiedy tabletka całkowicie się rozpuści, to znak, że możesz już umyć podłogę. Jest to strzał w dziesiątkę dlatego, że taka kombinacja z pewnością poradzi sobie nawet z tłustymi plamami.

 

Źródła: deccoria.pl; kaercher.com; dom.wp.pl

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:52