StoryEditorUWAGA

UOKiK sprawdził maszyny ogrodnicze. Ponad połowa niebezpieczna!

16.09.2022., 17:00h

Rozpoczął się już sezon jesiennych porządków w ogrodzie. W związku z tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził bezpieczeństwo oraz oznakowanie podkaszarek i nożyc do żywopłotów. Eksperci z UOKiK wzięli pod lupę 15 rodzajów maszyn, o napędzie zarówno elektrycznym, jak i spalinowym. Jakie są wyniki kontroli?

Na co wskazuje raport kontroli przeprowadzonej przez UOKiK?

Celem ekspertów z UOKiK było sprawdzenie, także poprzez badania laboratoryjne, czy maszyny ogrodowe oferowane konsumentom spełniają wymagania i nie stwarzają zagrożeń dla użytkowników. Jakie przedmioty poddano kontroli? Były to modele nożyc do żywopłotu oraz podkaszarek. Trzynaście z piętnastu skontrolowanych produktów wyprodukowano w Chinach, jeden – na Węgrzech, a w przypadku ostatniego nie ustalono pochodzenia.

Jaki był wynik kontroli? Łącznie zakwestionowano osiem wyrobów, a więc ponad połowę wszystkich produktów poddanych kontroli! Aż siedem z nich było produkcji chińskiej, a jeden – nieznanego pochodzenia. Większość maszyn nie spełniała wymagań formalnych, w tym wpływających na bezpieczeństwo użytkowników. Z kolei reszta zawierała nieprawidłowości o charakterze konstrukcyjnym.

Co wykazała kontrola?

Przede wszystkim najważniejszym błędem producentów było niewłaściwe oznakowanie ich produktów, na przykład brak wymaganych ostrzeżeń dotyczących bezpiecznego użytkowania typu: „Noś okulary ochronne”. Kolejną nieprawidłowością było błędne sporządzenie deklaracji zgodności, a więc na przykład brak odniesienia do właściwych przepisów i norm. W jednym przypadku stwierdzono błędy w instrukcji obsługi, w tym niepełne informacje i objaśnienia dotyczące bezpiecznego użytkowania. Natomiast kontrola prawidłowości oznakowania CE, potwierdzającego domniemanie zgodności z wymaganiami, nie wykazała nieprawidłowości.

W wyniku badań laboratoryjnych zakwestionowano dwa modele nożyc spalinowych do żywopłotu oraz dwa modele podkaszarek spalinowych. Nożyce zakwestionowano z uwagi na nieosłonięcie całego zespołu tnącego, nieprawidłowe działanie przełącznika oraz nieodpowiednie oznakowanie elementu sterującego uruchomieniem silnika. Z kolei podkaszarki nie posiadały wymaganych osłon transportowych.

Pełną listę produktów poddanych kontroli możesz sprawdzić pod tym linkiem.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem maszyny ogrodowej?

W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na fakt, czy na maszynie znajduje się prawidłowy znak CE. Co on oznacza? To deklaracja producenta, że urządzenie spełnia obowiązujące wymagania formalne oraz konstrukcyjne. Brak tego znaku wskazuje na to, że producent nie potwierdził bezpieczeństwa wyrobu, a więc nie zlecił przeprowadzenia stosownych badań laboratoryjnych.

Następnym ważnym krokiem jest ocena stanu urządzenia. Sprawdźmy, czy na obudowie nie ma pęknięć, wgnieceń bądź innych uszkodzeń. Trzeba zwrócić uwagę także na to, czy obudowa nie jest luźna oraz czy jest starannie zamontowana. Równie istotne jest mocowanie przewodów, przełączników i osłon. Nie mogą one być luźne czy źle dopasowane.

Kolejną sprawą jest sprawdzenie, czy do maszyny dołączona jest deklaracja zgodności w języku polskim. Powinna ona zawierać m.in. identyfikację wyrobu oraz oświadczenie producenta, że urządzenie spełnia wszystkie przepisy. Na produkcie powinny znajdować się naniesione w sposób widoczny, czytelny, a także trwały najważniejsze informacje:

  • nazwa i adres producenta;
  • oznaczenie serii lub typu;
  • informacje niezbędne do bezpiecznego użytkowania, na przykład dotyczące stosowania środków ochrony indywidualnej.

Do maszyny musi być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, która warunkuje bezpieczne użytkowanie urządzenia. Powinniśmy sprawdzić, czy w instrukcji znajdują się te same informacje, które znajdują się na oznaczeniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że instrukcja dotyczy tego sprzętu, który mamy w rękach. W instrukcji konieczne są informacje ułatwiające konserwację, dotyczące m.in. sposobu czyszczenia. Innymi kwestiami zawartymi w instrukcji muszą być przewidywane zastosowanie urządzenia oraz informacje dotyczące montażu, demontażu i regulacji.

Jak bezpiecznie stosować maszyny ogrodowe?

Kiedy już zakupiliśmy maszynę ogrodową, nie możemy zapominać o jej bezpiecznym użytkowaniu. Typowe urazy powodowane przez urządzenia do okaleczenia czy też porażenia prądem. Aby tego uniknąć, stosujmy się do poniższych reguł:

  • Używajmy tylko tego oprzyrządowania i akcesoriów wymiennych, które zalecane są przez producenta narzędzia.
  • Nie używajmy urządzenia z niesprawnymi przełącznikami bądź osprzętem.
  • Pamiętajmy o stosownym ubiorze – ryzyko wypadku zwiększają: luźna odzież, biżuteria, długie, rozpuszczone włosy.
  • Nie pozostawiajmy maszyny w taki sposób, że istnieje możliwość jej upadku w wyniku pociągnięcia za przewód zasilający.
  • Nie wieszajmy przewodów na gwoździach ani elementach o ostrych krawędziach – może to spowodować uszkodzenia. Izolacja przewodów może również ulec uszkodzeniu w wyniku kontaktu z olejami, powierzchniami gorącymi oraz chemikaliami. Pamiętajmy również, by kable nie znajdowały się na linii cięcia.
  • Nie trzymajmy narzędzi za przewód zasilający – tym bardziej, gdy są podłączone do zasilania.
  • Po zakończeniu pracy lub przed wymianą akcesoriów, odłączajmy narządzie od zasilania.
  • Ważne jest, aby przed powtórnym użyciem maszyny zamocować i wyregulować osłony!

Pamiętajmy, aby przed użyciem każdej maszyny zapoznać się z instrukcją obsługi. Istotne jest oczywiście stosowanie się do jej zaleceń. To pozwoli uniknąć zagrożeń. Instrukcję przechowujmy pod ręką, aby móc sięgnąć po nią w każdej chwili, także kiedy mamy wątpliwości co do prawidłowego użytkowania narzędzia.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: UOKiK

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 13:08