Co wiemy o właściwościach kasztanów?
Niektórzy wierzą, że kasztany potrafią wchłaniać i kumulować w sobie złą energię, dzięki czemu nie będzie ona krążyć swobodnie po domu. Zgodnie z tym wierzeniem, kasztany często wkładano pod poduszkę. Chociaż mniemanie to oczywiście nigdy nie zostało w żaden sposób udowodnione, to jednak liczne badania wykazują, że kasztany pozytywnie wpływają na zdrowie i urodę. Naukowcy wskazują, że te jesienne dary natury wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają powstawaniu tzw. pajączków. Poza tym są bogate we flawonoidy, a więc związki działające przeciwzapalnie. Żel z kasztanowca szczególnie poleca się osobom cierpiącym na choroby układu krążenia oraz borykającym się z żylakami. Dodatkowo wyciąg z kasztanowca łagodzi obrzęki. Stosuje się go także w walce z cellulitem, gdyż zawarta w kasztanach saponina usprawnia przepływ limfy.
Połóż kasztany na parapecie i pozbądź się problemu!
Wymienione wyżej właściwości kasztanów to nie wszystko. Wykorzystać je możemy także w zwalczaniu nieproszonych gości w domu i w ogrodzie. Chodzi zwłaszcza o pająki oraz mszyce.
Zapachu kasztanów nie znoszą zwłaszcza pająki. Rozłóżmy więc kasztany na parapetach bądź przy oknach. To sprawi, że pająki będą unikać tych miejsc. Aby zyskać jeszcze skuteczniejszy efekt, warto delikatnie naciąć łupinki. Wówczas aromat ulatniający się z kasztanów będzie jeszcze bardziej intensywny. Zapachu tej naturalnej, jesiennej dekoracji nie tolerują również mszyce. Jeżeli więc chcemy pozbyć się raz na zawsze szkodników, wystarczy spryskać rośliny ostudzoną wodą z dodatkiem proszku z kasztanów.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay