StoryEditorWrześniowe porządki

Wrzesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

07.09.2022., 13:01h

Wrzesień to intensywny czas w ogrodzie. Nie chodzi tylko o zabezpieczenie trawnika i posadzenie nowych drzew. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Dla ogrodnika koniec lata oznacza jedno – sporo pracy. Na przełomie późnego lata i wczesnej jesieni jest wiele do zrobienia. Trzeba posadzić nowe rośliny, przyciąć krzewy, usunąć zeschłe pędy i liście, zebrać warzywa i owoce, pomyśleć o rozmnażaniu roślin.

Jakimi pracami należy zająć się we wrześniu?

To czas kiedy powinniśmy posadzić rośliny cebulowe zimujące w gruncie, aby móc podziwiać je od wczesnej wiosny. W pierwszej kolejności niech będą to bulwy lilii białej, narcyza, przebiśniegów, kamasji i pustynników, kosaćca bródkowego i szachownicy cesarskiej – one zakwitają bardzo wcześnie. Druga połowa września to czas na tulipany, szafirki, śnieżyce, hiacynty, ranniki czy krokusy. Eksperci radzą, aby włożyć je w specjalne koszyki w celu ochrony przed gryzonami. Można także okrywać je korą, aby nie dopuścić do ich przemarznięcia.

Byliny na horyzoncie

Cały wrzesień to także wyrywanie chwastów, spulchnianie gleby, podlewanie w cieplejsze dni. Wyrywamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które zdążyły już przekwitnąć. A co sadzimy?

  • Dwuletnie rośliny ozdobne (goździki, malwy, niezapominajki, stokrotki, bratki).
  • Wrzosy.
  • Rozmnażamy byliny przez podział, to działanie dotyczy berdeni, bodziszków, barwinków, funkii, skalnic, floksów, krwawników, gęsiówek i goździków pierzastych. Pamiętajmy, że rośliny, które kwitną wiosną i latem dzielimy jesienią, aby przed zimą mogły się dobrze zakorzenić. Podział polega na rozcięciu lub rozerwaniu wykopanej rośliny na kilka lub kilkanaście części.
  • Zaraz po przekwitnięciu dzielimy kępy liliowców, tak aby każda z roślin miała własny system korzeniowy i pędy. 

Drzewa i krzewy

Późne lato to idealny moment na zajęcie się przesadzaniem i sadzeniem drzew i krzewów owocowych. Poza tym przycinamy jednoroczne pędy krzewów róż, usadawiamy w gruncie iglaki bez bryły korzeniowej, podcinamy żywopłoty. 

Zadbaj o rośliny, które źle znoszą niskie temperatury

Nie wszystkie rośliny będą w stanie przezimować w gruncie, dlatego we wrześniu należy wykopać wrażliwe na przymrozki rośliny cebulowe i bulwiaste.  Co dwa lata trzeba wykopać lilie.

–  W okresie pierwszych przymrozków powinniśmy zwrócić uwagę na dalie i begonie, których pędy należy przyciąć do około 10–15 cm. Karpy tych pierwszych trzeba ułożyć przyciętymi pędami w dół, a gdy sok przestanie się sączyć, trzeba je umieścić w skrzynce i przysypać torfem – czytamy na deccoria.pl.

image

Wrzesień w ogrodzie

FOTO: Envato Elements

Na swoją kolej czekają także mieczyki, które przycinamy w drugiej połowie miesiąca. Nad gruntem zostawiamy około 5-centymetrowe pędy. Sporo zachodu jest z bulwami. Trzeba  je wysuszyć i oczyścić, oddzielić niewielkie bulwki przybyszowe i przenieść do piwnicy lub innego pomieszczenia o temperaturze około 5-12 stopni Celsjusza. Można je ułożyć w skrzynkach, koszyczkach lub w otwartych papierowych torbach.

Pielęgnacja trawnika we wrześniu

Jeszcze wciąż pamiętamy o koszeniu trawnika, najlepiej w godzinach popołudniowych, a także o nawadnianiu w suche i ciepłe dni (rano lub późnym wieczorem). Trawnik nawozimy po skoszeniu produktami bogatymi w potas i fosfor. Wszystko po to, by uodpornić murawę na zimowe przymrozki i pleśń śniegową. 

Czym nawozić we wrześniu?

Nawozy jesienne mają za zadanie pomóc roślinom przezimować, czyli liczą się warianty wspomagające ich odporność. Wszystkie cechuje brak lub minimalna ilość azotu. Obecność potasu ma przyspieszyć drewnienie pędów rośliny i zapewnić jej wytrzymałość na niską temperaturę, fosfor zaś stymuluje wzrost korzeni. Można polegać na tych uniwersalnych lub organicznych wariantach zawierających próchnicę, jak i na oborniku czy kompoście.

Angelka Drygas

Źródło: deccoria.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:51