StoryEditorZBIÓR ZIÓŁ

Jakie zioła zbieramy we wrześniu?

21.09.2023., 08:00h
Wrzesień to dosyć intensywny czas nie tylko dla ogrodników, ale również dla miłośników ziół. W tym czasie już powoli żegnamy letnią pogodę. To jednak idealny moment na zbiór wielu różnych roślin, które później posłużą nam do przetworów czy nalewek. Warto odkryć zdrowotną moc ziół i sprawdzić, co zbierać we wrześniu!

Czeremcha

image

Czeremcha

FOTO: Pixabay

Owoce czeremchy dojrzewają od połowy sierpnia. Zbieramy je, ponieważ są prawdziwą skarbnicą zdrowia. Kwiaty i liście tej rośliny mają właściwości kosmetyczne, jednak z początkiem jesieni skupiamy się na owocach. Przyrządzić możemy z nich różne przetwory. Nalewka z czeremchy będzie miała bardzo intensywnie migdałowy, wręcz nieco gorzkawy smak. Przygotowujemy ją, macerują owoce w alkoholu, na przykład w spirytusie, lecz nie mocniejszym, niż 70%. Wystarczy tydzień, góra dwa tygodnie. Po tym czasie do czeremchówki zacznie uwalniać się amigdalina z pestek. Z czeremchy możemy zrobić także sok bądź syrop, marmoladę czy nawet… galaretkę!

Podobnie jak inne owoce o ciemniejszej barwie – aronie, czarne jagody, jeżyny – czeremcha pełna jest antocyjanów. Te substancje mają bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Pozytywnie wpływają też na naczynia krwionośne. Antocyjany są niestety nietrwałe, a ich działanie można przedłużyć dzięki witaminie C.

Czarny bez

image

Czarny bez

FOTO: Pixabay

Wrzesień to idealny czas na zbiór owoców czarnego bzu. Musimy pamiętać, że błyszczące owoce tej rośliny jemy wyłącznie po obróbce termicznej. Spożywane na surowo mogą spowodować zatrucie, objawiające się bólami głowy i wymiotami. Za wszystko odpowiedzialna jest zawarta w pestkach sambunigryna. Toksynę zniszczy suszenie w wysokich temperaturach, zaparzanie, gotowanie czy zamrażanie. Z czarnego bzu możemy zrobić wiele smakowitych przetworów: marmolady, kompoty, dżemy, galaretki, wina.

Owoce czarnego bzu oddzielamy od szypułek. Zawsze wybieramy tylko dojrzałe jagody, a odrzucamy zielone i jasnoczerwone. Czarny bez to nieocenione źródło zdrowia. Owoce zawierają kwasy organiczne, witaminy z grupy B, karoten, pektyny, garbniki, antocyjany i wiele więcej.

Głóg

image

Głóg

FOTO: Pixabay

We wrześniu możemy zbierać także owoce głogu. Już od wielu lat, nawet w medycynie ludowej, odwary, napary czy nalewki z tej rośliny były używane do leczenia chorób skórnych, a także tych dotyczących układu krążenia, układu moczowego czy układu pokarmowego. Preparaty z głogu dostarczają organizmowi prowitaminę A, witaminy C, P i z grupy B. Głóg poprawia trawienie, działa rozkurczowo, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi. Hamuje stany zapalne oraz łagodzi alergie. Dodatkowo przetwory z kwiatów głogu wykazują działanie uspokajające.

Dziurawiec

image

Dziurawiec

FOTO: Pixabay

Wyciągi z dziurawca działają głównie na nastrój. Mają właściwości kojące, uspokajające, antystresowe i przeciwdepresyjne. Dodatkowo łagodzą wzdęcia, odtruwają organizm, regulują metabolizm, pobudzają trawienie. Wyciąg alkoholowy i olejowy z dziurawca wykazuje wpływ przeciwtrądzikowy, ale również fotouczulający. Oznacza to, że osoby zażywające wyciągi z dziurawca nie mogą przebywać zbyt długo na silnym słońcu.

Nalewka z dziurawca będzie idealnym lekarstwem na bezsenność. Można wykorzystać do jej przygotowania ziele świeże bądź suszone. Intrakt to wyciąg ze świeżego dziurawca na gorąco. Na dobry sen wystarczy łyżeczkę nalewki rozcieńczyć wodą i zażyć pół godziny przed planowanym zaśnięciem. Jeżeli chcemy się uspokoić czy zredukować poziom stresu – tę samą dawkę przyjmujemy z rana.

Bylica piołun

image

Bylica piołun

FOTO: Envato Elements

Piołunówka to bardzo intensywny, wręcz gorzki trunek. Jednak to właśnie dzięki tej goryczy wpłyniemy pozytywnie na wydzielanie żołądkowych soków trawiennych, zneutralizujemy uczucie ciężkości po posiłku, a nawet pozbędziemy się tzw. zgagi. Ze względu na skład piołunu w przypadku dolegliwości żołądkowych zażywamy nie więcej niż jeden mały kieliszek dziennie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:44