StoryEditorZIOŁA

Lubczyk to idealna przyprawa, lek i afrodyzjak. Na co pomaga i jak go uprawiać?

27.07.2022., 09:00h

Lubczyk to znana w Polsce roślina lecznica i przyprawowa. Nie jest jednak tak popularna, jak pochodzące z tej samej rodziny seler i pietruszka. Dla wielu osób jest to tylko składnik rosołu. Tymczasem lubczyk ma wiele różnych zastosowań. Na co pomaga? Jak warto go stosować?

Jak wygląda lubczyk? 

Lubczyk to roślina z rodziny selerowatych. Pod względem smaku i aromatu przypomina seler. Ma duże i połyskujące liście o ząbkowanych brzegach. Łodyga lubczyku jest natomiast rowkowana i pusta w środku. Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się kwiaty tej rośliny, które są drobne, bladożółte oraz zebrane w baldachy szczytowe. Owoce natomiast to suche, brunatne rozłupki. Lubczyk może osiągnąć od 1,5 do aż 2 metrów wysokości. W kuchni oraz w celach leczniczych wykorzystywane są liście, łodyga, nasiona oraz korzeń lubczyku.

Lubczyk – jakie ma właściwości zdrowotne?

W medycynie ludowej lubczyk jest stosowany od dawien dawna. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza chociażby polifenolom, garbnikom, kwasom organicznym, a także witaminie C oraz witaminom z grupy B.

W przeszłości lubczyk często dodawano do ciężkostrawnych potraw, ponieważ roślina ta wspomaga trawienie, łagodzi wzdęcia oraz pomaga na inne dolegliwości żołądkowe. Dodatkowo wiele badań wykazało, że lubczyk wpływa na pojawiające się w naszym organizmie drobnoustroje, ma bowiem właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Naukowcy wskazują także na pozytywny związek między spożyciem lubczyku a zmniejszeniem liczby bakterii E. coli czy Salmonelli w organizmie. Ze względu na przeciwzapalny charakter lubczyku proponuje się spożywać go osobom cierpiącym na choroby stawów czy artretyzm.

Lubczyk działa również antyalergicznie i rozgrzewająco. Pobudza także apetyt. Jest to naturalny środek moczopędny. Szczególnie istotny jest fakt, że roślina ta pobudza oddawanie moczu, ale nie prowadzi do utraty elektrolitów. Świetnie sprawdzi się u osób cierpiących z powodu piasku lub kamieni w nerkach.

Znaczne korzyści ze spożycia lubczyku dotyczą także chorób układu oddechowego. Napar z tej rośliny ma właściwości wykrztuśne, co jest szczególnie pomocne w przypadku kaszlu z zalegającą wydzieliną. Poza tym lubczyk może być stosowany u pacjentów z zapaleniem płuc.

Dodatkowo lubczyk ma dobroczynny wpływ na kondycję skóry. Maść z lubczykiem łagodzi objawy trądziku i łuszczycy. Pomaga także przykładanie liści bezpośrednio do skóry. Znajdujące się w tej roślinie przeciwutleniacze zapobiegają zmarszczkom oraz poprawiają koloryt skóry. Warto zaznaczyć także, że lubczyk przyjmowany na początku miesiączki może pomóc w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych. Zwłaszcza korzeń lubczyku pomaga w przypadku zaburzeń rytmu cyklu.

Lubczyk to dobry afrodyzjak?

Afrodyzjaki to substancje, które wpływają pozytywnie na libido. Tym samym przyczyniają się do podwyższenia jakości życia seksualnego. Mimo iż badania w kwestii zastosowania lubczyku jako afrodyzjaku są niewystarczające, to roślina ta była popularna jako „miłosny eliksir” już w starożytnym Rzymie. Lubczyk zawiera bowiem olejki eteryczne, żywice i kumaryny, które rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym pobudzają organizm.

image

Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się kwiaty tej rośliny, które są drobne, bladożółte oraz zebrane w baldachy szczytowe.

FOTO: Pixabay

Jak uprawiać lubczyk?

Najlepszy czas na posadzenie lubczyku to koniec lata lub późna jesień. Nasiona umieszcza się bezpośrednio w ziemi na głębokość około 2-3 cm. Roślina ta najlepiej rozwija się w ciepłym i nasłonecznionym stanowisku, ale urośnie także w półcieniu. Podłoże powinno być lekkie, dobrze przepuszczające promienie słoneczne oraz wodę. Ziemia musi być żyzna, a więc bogata w składniki pokarmowe, wapń i próchnicę.

Pielęgnacja lubczyku jest prosta. Roślinę należy systematycznie podlewać, a także regularnie spulchniać i zasilać podłoże. W okresie jesienno-zimowym trzeba pamiętać, aby lubczyk nie przemarzł. Roślina ta nie przyjmie się na podłożu suchym, gliniastym oraz o wysokim odczynie pH.

Lubczyk najlepiej zbierać przez cały okres wegetacji. Aby cieszyć się jak najlepszym aromatem rośliny, łodygi oraz liście warto zbierać w słoneczne i suche popołudnia.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 23:46