StoryEditorOgród jesienią

Warzywa zebrane, i co teraz? Odpowiadamy, jak zadbać o glebę po sezonie.

24.10.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Chociaż mogłoby się wydawać, że zebranie warzyw w naszym ogrodzie zdecydowanie kończy prace pielęgnacyjne, nic bardziej mylnego. Wraz z początkiem jesieni i przymrozkami na horyzoncie, nadszedł czas na uprzątnięcie gleby i zadbanie, aby była gotowa na przyjęcie roślin w kolejnym sezonie. Sprawdź, w jaki sposób sprawić, aby była ona rozluźniona i odpowiednio zabezpieczona.

Z tego artykułu dowiesz się:

W jaki sposób rozluźnić glebę po zbiorach?

Czym i kiedy nawozić glebę w sezonie jesiennym?

Czym wykonać ściółkowanie gleby

W jaki sposób rozluźnić glebę po zbiorach?

Gleba w warzywniku po całym sezonie będzie zanieczyszczona oraz zbita. Aby przygotować ją na wiosenne sianie, należy ją sprzątnąć oraz rozluźnić już teraz, zanim nadejdą przymrozki. Prace pielęgnacyjne rozpoczynamy więc od dokładnego zebrania wszelkich resztek roślin, rozłogów, pędów, korzeni oraz liści. Dopiero taką ziemię możemy rozluźniać i poprawiać jej strukturę. Mamy na to kilka sposobów. Najprostszym z nich może okazać się skuteczne i głębokie przekopywanie gruntu, które napowietrzni ziemię i pomoże usunąć pozostałe korzenie. Przekopywanie jest zalecane zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy rozłożyć obornik lub inne nawozy zielone.

Kolejnym sposobem rozluźniania ziemi jest szczelne przykrycie jej warstwą tektury (najlepiej robić to „na zakładkę”), na którą następnie układamy dziesięciocentymetrową warstwę trawy lub liści. Wszystko delikatnie zraszamy wodą.

Zdarza się jednak, że mamy do czynienia z glebą wybitnie gliniastą, ciężką i nieprzepuszczalną. W takich przypadkach zaleca się rozluźnianie piaskiem, najlepiej wymieszanego z nawozami naturalnymi.

Rozluźnianie gleby nie tylko poprawia cyrkulację powietrza, ale również ułatwia roślinom rozwój korzeni oraz odbieranie składników mineralnych i odżywczych.

Czym i kiedy nawozić glebę w sezonie jesiennym?

Nawożenie gleby, które wykonujemy zaraz po oczyszczeniu oraz jej rozluźnieniu także wspomoże nas w walce o lepszą strukturę ziemi. Dodatkowo obecność obornika lub kompostu zwróci glebie wszystkie składniki odżywcze oraz mineralne, które rośliny wykorzystały do wzrostu oraz owocowania.

Pozostaje jednak, jakie nawozy wybrać? Najbezpieczniejszą oraz najbardziej popularną opcją jest zastosowanie kompostu. Bogaty w próchnicę, doskonale sprawdza się jako źródło materii organicznej. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, ryzyko przenawożenia jest niewielkie.

Podczas jesiennego wzbogacania gleby, przeprowadzanego po zbiorach, warto również zwrócić uwagę na obornik, który jest nawozem bardzo intensywnym i skoncentrowanym. Należy jednak pamiętać, aby obornika nie stosować co roku.

Przeczytaj także: Masz truskawki w swoim ogrodzie? Sprawdź, jak o nie zadbać jesienią!

Czym wykonać ściółkowanie gleby?

Ściółkowanie to ostatni krok w pielęgnacji gleby, który powinniśmy wykonać po zbiorach. Przynosi ono wiele korzyści i może być wykonanie niewielkim kosztem. Co najważniejsze, ściółkowanie utrzymuje odpowiednią temperaturę ziemi, zapobiega parowaniu wody i wypłukiwaniu składników mineralnych, a dodatkowo ogranicza występowanie chwastów.

Zabieg ten możemy przeprowadzić przy pomocy materiałów organicznych i wykorzystać słomę, liście lub trociny. Taka materia stopniowo się rozkłada, dzięki czemu wzbogaca glebę w dodatkowe substancje odżywcze.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. październik 2024 08:02