StoryEditorZIOŁA

Za to podziękuje ci twoja wątroba: najlepsze zioła na oczyszczenie i regenerację

04.10.2022., 17:00h

Zioła zebrane jesienią idealnie nadają się do wspierania leczenia różnych dolegliwości, zwłaszcza wątrobowych. Preparaty czy wyciągi z ziół nie tylko oczyszczą ten organ, ale też wspomogą procesy trawienne.Pamiętajmy jednak, że ziołowe specyfiki nie powinny zastępować leczenia farmakologicznego.

Dlaczego wątroba jest ważna dla organizmu?

Wątroba to gruczoł, który pełni bardzo ważne funkcje w organizmie: wytwarza, magazynuje i uwalnia glukozę, produkuje żółć, która bierze udział w powstawaniu czynników krzepnięcia krwi, magazynuje żelazo i niektóre witaminy oraz pełni funkcję detoksykującą, a więc usuwa szkodliwe związki i substancje. Wątroba jest organem, który w znacznej części odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Często ją obciążamy, na przykład przez zażywania alkoholu czy stosowanie wielu leków. Aby wesprzeć regenerację i oczyszczanie wątroby warto sięgać po samodzielnie przygotowane specyfiki z ziół. Stanowić one mogą alternatywę dla preparatów w tabletkach. Należy jednak pamiętać, że jeżeli zażywamy inne leki, należy przed rozpoczęciem dawkowania samodzielnie przygotowanych wywarów skonsultować się z lekarzem.

Jakie zioła na oczyszczanie wątroby?

Wątroba nieustannie bierze udział w detoksykacji organizmu, usuwając z ciała leki, alkohol czy toksyny. Aby wesprzeć tę funkcję wątroby, można stosować takie zioła, jak: mniszek lekarski, ostropest plamisty, kurkuma, korzeń czarnej rzepy.

Wyciągi wodne oraz alkoholowe z mniszka lekarskiego mają właściwości żółciopędne, żółciotwórcze, odtruwające, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. 

image

Mniszek naprawdę zbawiennie działa na wątrobę.

FOTO: Pixabay
 Mniszek naprawdę zbawiennie działa na wątrobę – zapobiega jej stłuszczeniu oraz powstawaniu kamicy żółciowej. Jak dawkować wywar z mniszka lekarskiego? Czubatą łyżkę tego ziela zalewamy szklanką wrzątku i zostawiamy na około 60 minut. Następnie zagotowujemy przez 2 minuty, przecedzamy. Pijemy po szklance dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Preparaty z ostropestem plamistym działają jak antyoksydanty, a więc hamują procesy starzenia tkanek. Poza tym zmniejszają ryzyko nowotworów oraz chronią przed marskością wątroby. Ostropest sprawdzi się zwłaszcza w leczeniu zmian spowodowanych przez wirusowe zapalenie wątroby. Pomoże także w przypadku zatruć czy podwyższonego poziomy cholesterolu we krwi. 

image

Preparaty z ostropestem plamistym działają jak antyoksydanty, a więc hamują procesy starzenia tkanek.

FOTO: Pixabay
Na tym jednak właściwości ostropestu się nie kończą – zioło to zmniejsza także ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz działa ochronnie na trzustkę. Aby przygotować wywar z tej rośliny, zalewamy łyżeczkę zmielonych nasion szklanką wrzątku. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5 minut. Następnie odstawiamy na kwadrans i przecedzamy. Pijemy po pół szklanki dwa razy dziennie. Można sięgnąć również po mielony ostropest plamisty i wykorzystać go jako dodatek do sałatek.

Kurkuma to bardzo popularna przyprawa, bogata w kurkuminę. Substancja ta działa przede wszystkim żółciopędnie i żółciotwórczo. 

image

Kurkuma to bardzo popularna przyprawa, bogata w kurkuminę.

FOTO: Pixabay
 Proszek z kurkumy można dodawać do wielu potraw. Dzięki temu poprawimy kurczliwość pęcherzyka żółciowego, pobudzimy wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych.

Również wyciągi z czarnej rzepy działają odtruwająco i odkażająco na przewód pokarmowy. Korzeń z czarnej rzepy można zażywać na kilka sposobów, na przykład w postaci soku czy nalewki. 

image

Wyciągi z czarnej rzepy działają odtruwająco i odkażająco na przewód pokarmowy.

FOTO: Envato Elements
Świeżą rzepę można także zetrzeć na tarce i dodawać do surówek.

Jakie zioła na regenerację i wzmocnienie wątroby?

Wątroba ciągle narażona jest na działanie wirusów czy pasożytów. Jej prawidłową pracę może zburzyć także nieodpowiedni styl życia, a więc stres, picie alkoholu czy palenie papierosów. Jak wspomóc naszą wątrobę w regeneracji? Pomoże w tym zwłaszcza karczoch zwyczajny.

image

Karczoch zwyczajny przede wszystkim działa ochronnie.

FOTO: Pixabay

Karczoch zwyczajny przede wszystkim działa ochronnie. Obniża poziom cholesterolu oraz reguluje stężenie glukozy. W dodatku pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz zapobiega zaparciom. Najistotniejszą funkcją karczocha jest wspieranie regeneracji komórek wątrobowych. Aby przygotować wywar z karczocha, łyżkę stołową tej rośliny zalewamy szklanką wrzątku. Następnie odstawiamy na 15 minut, później przecedzamy. Zalecana dawka to szklanka ciepłego naparu między posiłkami od 2 do 3 razy dziennie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

Źródło: https://www.izielnik.pl/blog/jakie-ziola-na-watrobe 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:08