StoryEditorStyl w ogrodzie

Dekoracje do ogrodu DIY: jak szybko i tanio odmienić swój ogród?

W lecie chętnie korzystamy z ciepłych wieczorów, spędzając je w ogrodzie. Cieszymy wówczas oczy powodzią kwitnących kwiatów i uroczymi zachodami słońca. Aby dodatkowo wzmocnić te doznania, warto udekorować ogród własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Przygotowanie niektórych z nich jest banalnie proste! Poznaj nasze inspiracje.

Jak zrobić lampion ze słoika? 

Najprostszą dekoracją do ogrodu jest lampion ze słoika. Wystarczy sznur światełek na baterię, umieszczony w przezroczystym słoju o fantazyjnym kształcie, by letnie wieczory zyskały dodatkową przytulność w rustykalnym stylu. Jednak na tym możliwości wykorzystania słoików się nie kończą! W wersji dla majsterkowiczów możemy spróbować zainstalować w nich żarówki, np. przyklejając gotowy sznur do zakrętek od tych naczyń i wypuszczając kabel przez specjalnie zrobiony otwór. Z kolei miłośnicy zadań kreatywnych mogą puścić wodze fantazji i udekorować słoiki w wybrany sposób.

image
FOTO: Envato Elements

W stylu boho można owinąć je ciasno jutowym sznurkiem lub zrobić z niego prostą makramę, w której następnie umieścimy słój. Miłośnicy stylu glamour mogą wybrać złotą farbę i pomalować nią słoik. Uzyskamy efekt specjalny, jeżeli przed malowaniem przykleimy na nim szablon wycięty z papieru – w ten sposób powstanie okienko. Następnie do środka wkładamy np. światełka lub świeczkę na baterie i możemy cieszyć się dekoracją. 

image
FOTO: Envato Elements

Dekoracje ze słoików w plażowym stylu 

Słoiki można wykorzystać nie tylko jako bazę do lampionów. Powstaną z nich także piękne dekoracje w plażowym stylu. Aby je stworzyć, będziemy potrzebować piasku – najlepiej drobnego, w jasnym kolorze, przypominającego ten znad morza. Wsypujemy go do słoików, a następnie umieszczamy w nich np. ozdobne muszelki czy drobne sztuczne rośliny. Spektakularny efekt da wsypanie do słoika piasku lub drobnych kamyczków w różnych odcieniach. 

image
FOTO: Envato Elements

Ogrodowe dekoracje zero waste: daj plastikowi drugie życie 

W lecie pijemy bardzo dużo płynów. W efekcie często kończymy ze stertą plastikowych butelek w różnych rozmiarach, z którymi nie wiadomo co zrobić. Można przedłużyć ich życie, wykorzystując je jako ozdoby do ogrodu! Miękki plastik łatwo da się ciąć nożyczkami, nadamy mu więc pożądany kształt bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Później wystarczą tylko farby i odrobina wyobraźni, by wyczarować np. osłonki na doniczki, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej! Plastikowe butelki także można okleić dookoła jutowym sznurkiem, by uzyskać modne w tym sezonie osłonki w stylu boho.

image
FOTO: Envato Elements

Plecione dekoracje na taras i do ogrodu 

Z jutowego sznurka można wykonać także plecione dekoracje. Makramy będą pięknie wyglądały powieszone na tarasie. Rekordy popularności biją także kwietniki przygotowane tą metodą. Wystarczy kilka supełków, by powstała siatka podtrzymująca doniczkę. W takiej kompozycji najlepiej wyglądają zwieszające się rośliny. Warto jednak pamiętać, że makrama może z trudem znieść warunki atmosferyczne i po sezonie nie prezentować się już tak dobrze - jeżeli zależy nam na wieloletnich dekoracjach, lepiej zrezygnować z jasnych sznurków lub umieścić je w bezpiecznym, osłoniętym od deszczu i nadmiaru słońca miejscu.

image
FOTO: Envato Elements

Udekoruj ogród wykorzystując to, co już masz 

Ogrodowe dekoracje warto wykonywać samodzielnie z tego, co już mamy w domu. Ze względu na to, że w lecie ogród jest wystawiony na działanie silnego słońca, a często także ulewnego deszczu czy wiatru, nie zawsze warto inwestować w nowe ozdoby, gdyż po sezonie często trzeba je wymieniać. Z tego powodu jako dekoracje sprawdzą się przedmioty, które lata świetności mają już za sobą, na przykład stare wiklinowe kosze czy drewniane skrzynki. Będą doskonałe jako osłonki na rośliny lub podstawa ciekawej kompozycji. Jeżeli odmalujemy je lub zabezpieczymy farbą, wciąż będą prezentowały się dobrze, a gdy przegrają walkę z pogodą, nie będzie szkoda wymienić ich na coś innego.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:37