StoryEditorOGRODOWE DIY

Jak samodzielnie zrobić podwyższone grządki warzywne?

23.03.2023., 08:00h
Podwyższone grządki to rozwiązanie, które jest szczególnie popularne wśród zagranicznych ogrodników. Jeżeli chcemy uprawiać własne warzywa, ale nie mamy do tego odpowiednich warunków, koniecznie powinniśmy zdecydować się na ten patent. Jak przygotować grządki w drewnianych skrzyniach?

Jak założyć podwyższone grządki?

Oczywiście możemy zakupić już gotowe drewniane skrzynie. Jeżeli jednak chcemy oszczędzić nieco pieniędzy, wykonajmy je samodzielnie. Jak założyć podwyższone grządki?

Planujemy wielkość skrzynek

Najpierw musimy zastanowić się nad tym, jak dużo miejsca mają zajmować nasze podwyższone grządki. Optymalne wymiary to 1,2 m x 1,2 m. Przygotowane wcześniej drewno musimy więc dociąć do odpowiedniego rozmiaru.

Wybieramy miejsce na skrzynie

Zakładając podwyższone grządki musimy brać pod uwagę przede wszystkim wymiar praktyczny. Musimy pamiętać o tym, aby wygodne było dla nas zrywanie roślin czy dbanie o nie. Między naszymi skrzyniami najlepiej pozostawić co najmniej 50 cm odległości.

Impregnujemy i malujemy drewno

Pamiętajmy, że przed skręceniem ścian skrzyni musimy odpowiednio zadbać o drewno. W tym celu impregnujemy je i malujemy. Dlaczego robimy to już na tym etapie? Wynika to zwyczajnie z wygody – gotową skrzynię będzie się malowało nieco trudniej.

Skręcamy skrzynki

Jeżeli wszystkie drewniane elementy zostały pomalowane i zaimpregnowane, możemy zacząć je skręcać. Ściany naszych skrzynek powinny mieć co najmniej 30 cm wysokości. Deski układamy koło siebie i łączymy odcinkami kantówki.

Wykonujemy izolację

Po skręceniu drewnianych skrzynek należy ich wnętrze obić folią. Dzięki warstwie izolacyjnej zminimalizujemy kontakt drewna z wodą. Folia musi pokrywać całą powierzchnię ścian od środka. Najprościej będzie przybić ją takerem.

Stawiamy gotową grządkę

Teraz możemy już przenieść naszą skrzynię w miejsce docelowe. Wypełniamy ją żyzną glebą. Dobrym pomysłem będzie utworzenie dodatkowej warstwy kompostu podczas wsypywania ziemi.

Co siać i sadzić na podwyższonych grządkach?

Po przygotowaniu naszych skrzynek możemy zabrać się za uprawę. Najlepiej wśród warzyw do uprawy na podwyższonych grządkach sprawdzą się:

  • marchew;
  • sałata;
  • pomidor;
  • rzodkiewka;
  • burak;
  • ogórek.

Między naszymi warzywami możemy posadzić również zioła czy kwiaty, które będą odstraszać szkodniki. Idealnie sprawdzą się aksamitki, nagietki czy nasturcje.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 05:39