StoryEditor15 SIERPNIA

Jak zrobić bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej?

02.08.2023., 08:00h
15 sierpnia będziemy obchodzić Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która znana jest powszechnie jako Święto Matki Boskiej Zielnej. Zgodnie z tradycją w ten dzień przygotowujemy bukiety z ziół, kwiatów, zbóż, warzyw czy owoców i święcimy je w kościele. Jakie rośliny powinny się znaleźć w bukiecie na to święto?

Święto Matki Boskiej Zielnej – tradycja i zwyczaje

Jak mówi ludowe przysłowie: „W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła!”. Dlatego zgodnie z tradycją 15 sierpnia święcimy własnoręcznie wykonane bukiety, w których powinny znaleźć się kwiaty, owoce, warzywa, zboża oraz – przede wszystkim – zioła. Matce Boskiej składamy więc płody zbierane z łąk, pól, sadów, lasów i ogrodów.

Skąd wzięła się ta tradycja? Niegdyś wierzono, że poświęcone zioła nabierają właściwości leczniczych. Po nabożeństwie więc ich nie wyrzucono, ale trzymano w domostwach przez cały rok. Miały one chronić dom przed chorobami czy nieszczęściami, a zwłaszcza przed uderzeniami pioruna. Zioła wyjęte z takiego bukietu stosowano oczywiście w leczeniu. Poświęcone wiązanki najczęściej przechowywano za świętymi obrazami, na ścianie frontowej bądź nad drzwiami wejściowymi, chociaż niekiedy umieszczano je także na strychach czy w budynkach gospodarskich.

image

Zbieraj zioła i inne rośliny na polach, łąkach i w lasach.

FOTO: Envato Elements

Bukiety na Święto Matki Boskiej Zielnej miały różne nazwy, w zależności od regionu. Wśród określeń pojawiały się: ziele, ograbka, rózga, prozanka, kępka, ruchla, równianka. Tworzono je także w różnych formach, na przykład na kształt wielkanocnej palmy, wianka czy kosza wypełnionego roślinami. Według starej tradycji bukiet powinien składać się z 7 bądź 77 różnych płodów. Cyfry te oznaczają w Biblii doskonałość. Najważniejsze, aby liczba roślin pozostała nieparzysta. Wśród popularnych ziół wykorzystywano na przykład miętę, bylicę, macierzankę, piołun, chaber, kopytnik czy krwawnik. Z łąk i ogrodów zbierano popularne kwiaty. Całość dopełniano przyniesionymi z pola kłosami zbóż, lnem, makówkami, konopiami, różnymi warzywami oraz owocami, na przykład marchwią, ziemniakiem lub jabłkiem nabitymi na patyk, gałązką z owocami wiśni, gałązką leszczyny z orzechami.

Bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej – z czego zrobić i jak?

Współczesne bukiety zanoszone do kościołów na poświęcenie często są dużo skromniejsze niż te, które były przygotowywane niegdyś. Najczęściej przybierają one formę małych bukiecików, chociaż w niektórych miejscach Polski tradycja jest silnie kultywowana i wiązanki są bogate w przeróżne rośliny. Najważniejszymi składnikami bukietu są zioła lecznicze oraz kwiaty. Jakie kwiaty można wykorzystać? Wśród najpopularniejszych można wymienić:

 • cynie;
 • hortensje;
 • kosmosy;
 • mieczyki;
 • nawłocie;
 • rudbekie;
 • słoneczniki.

Warto wybrać również inne rośliny, także te znalezione na łące. Do bukietu na Matki Boskiej Zielnej najbardziej będą pasować polne kwiaty. Postarajmy się także o kłosy zbóż czy kwiatostany traw ozdobnych i polnych. Nie może też zabraknąć ziół. Wśród najważniejszych znajdują się:

 • bylica piołun;
 • krwawnik;
 • lawenda;
 • mięta;
 • szałwia;
 • tymianek.
image

Jak zrobić bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej?

FOTO: Envato Elements

W bukiecie umieśćmy także warzywa czy owoce. Jak go jednak przygotować? Wystarczy rozłożyć na sporej, płaskiej powierzchni rośliny, z których chcemy zrobić wiązankę. Z dolnych części łodyg wszystkich zbiorów usuwamy liście czy drobne pędy. Teraz musimy ułożyć bukiet. Największe rośliny umieszczamy pośrodku, natomiast dookoła dokładamy mniejsze i drobniejsze. Kłosy zbóż bądź kwiatostany traw będą ładnie się prezentować, gdy wpleciemy je między inne rośliny. Całość zawiązujemy sznurkiem bądź bardziej ozdobną wstążką.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:32