Jakie kwiaty wybrać do suszenia?
Nie wszystkie kwiaty, które zachwycają nas pięknem w ogrodzie, nadają się do tego, by je zasuszyć. Najlepiej wybrać odmiany, które mają sztywne płatki i intensywne kolory - błękitny, różowy, czerwony czy pomarańczowy. Kwiaty białe i żółte mogą szybko spłowieć. Jednak również pośród bardziej delikatnych roślin znajdą się takie, które warto zasuszyć. Wybierając je, musimy jednak pamiętać, że podczas suszenia mogą się one nieco zdeformować, np. płatki ulegną pomarszczeniu.
Odmiany kwiatów, które świetnie sprawdzają się do suszenia, to na przykład:
- kocanki ogrodowe (tzw. nieśmiertelniki),
- suchołuski,
- suchokwiat roczny,
- zatrwian wrębny,
- ostróżki ogrodowe,
- krokosz barwierski,
- gipsówka,
- lawenda,
- oset,
- hortensje,
- róże.
Czym uzupełnić suche bukiety?
Najprostszą kompozycją, jaką można przygotować, jest jednorodny bukiet kwiatów, umieszczony w wazoniku. Jednak fani bardziej okazałych bukietów z pewnością będą chcieli dodać coś jeszcze, by dekoracja stała się bardziej imponująca. Jako taki dodatek mogą służyć inne suszki – na przykład zasuszone makówki maku lekarskiego, mieszki nasienne czarnuszki czy różnorodne trawy. Popularnym dodatkiem są zasuszone dmuszki jajowate czy kłosy mozgi kanaryjskiej.
Dynamiki bukietowi doda drżączka większa, która nawet po zasuszeniu kołysze się przy najlżejszym ruchu powietrza, lub zasuszona trawa pampasowa, która sama w sobie jest bardzo ozdobna. Uzupełnieniem bukietu może być także zasuszony len, który wrócił do łask jako dekoracja kilkanaście lat temu i choć dziś nie jest już aż tak popularny, z pewnością świetnie sprawdzi się w suchej kompozycji roślinnej. Z kolei jeśli chcemy, by bukiet miał jesienny charakter, możemy dodać do niego gałązkę z kielichami miechunki rozdętej.
O czym trzeba pamiętać przygotowując suchy bukiet?
Przygtowanie suchych bukietów na dobrą sprawę zaczyna się jeszcze w lecie. Wtedy powinno się zbierać kwiaty – najlepiej tuż przed momentem ich pełnego rozkwitu. Kwiaty należy zbierać w suchy dzień, najlepiej po południu, by rosa zdążyła obeschnąć. Następnie należy związać je w pęczki i powiesić w suchym, przewiewnym miejscu. Lepiej unikać suszenia kwiatów na słońcu - kolory szybciej wypłowieją.
Przygotowując bukiet, trzeba zaopatrzyć się nie tylko w dekoracje, ale także w nożyczki i drucik florystyczny oraz lakier do włosów. Nożyczki będą potrzebne, by wyrównać łodyżki. Z kolei drucik przyda się, gdy mamy rośliny o dużych kwiatach, ale wątłych łodyżkach - wówczas możemy albo zastąpić łodyżkę drutem, albo wzmocnić ją, owijając drut dookoła. Lakier do włosów może wydawać się niepasującym elementem, ale wbrew pozorom jest bardzo ważny - należy spryskać nim kompozycję kwiatową po ułożeniu. Dzięki temu bukiet dłużej zachowa ładny wygląd.
W czym umieścić bukiet z suszonych kwiatów?
Kwestia kompozycji bukietu pozostaje w dużej mierze indywidualna - układamy go tak, by pasował do wnętrza lub po prostu spełniał nasze oczekiwania estetyczne. Warto wcześniej pomyśleć o stylu, który chcemy nadać bukietowi i w związku z tym dobrać także naczynie, w którym go umieścimy. Romantyczne kompozycje, których motywem przewodnim jest kontrolowany nieład, będą prezentować się świetnie w otoczce retro – starych ceramicznych dzbankach lub wazonikach. Jednak dla bardziej uporządkowanych kompozycji warto wybrać również stonowane tło - na przykład prosty, biały lub szklany wazon albo taki o nowoczesnej, geometrycznej formie.
Dekorację z suszonych kwiatów umieszczamy w miejscu, gdzie nie ma wilgoci. Bukiety mają bowiem tendencję do pochłaniania wody z powietrza, przez co kwiaty mogą opadać i tracić estetyczny wygląd. Jednak jeśli zauważymy to w porę, możemy spróbować ponownie podsuszyć całą kompozycję w ciepłym miejscu i ewentualnie ponownie utrwalić ją lakierem do włosów.
Jak zrobić oryginalną kompozycję z suszek w ramce?
W ostatnich latach ogromną popularność zyskują kompozycje roślinne, które nie są umieszczone w wazonie, ale w ramce. Można zrobić je na dwa sposoby: na płasko oraz “w 3D”. Pierwsza wersja jest bardzo prosta, jednak wymaga suszenia kwiatów również na płasko. Wówczas po prostu układamy je w ramce i przyklejamy do szkła. Jednak chcąc zachować kształt roślin, możemy zrobić trójwymiarową ozdobę.
Potrzebne będą:
- sekator,
- duża ramka,
- nożyk,
- gąbka florystyczna – tyle, by wypełniła ramkę,
- papierowa taśma klejąca,
- patyczki do szaszłyków,
- lakier do włosów,
- suszone kwiaty.
Przygotowanie:
Gąbki florystyczne ciasno układamy w ramce tak, by wypełniły całą wolną przestrzeń. W razie potrzeby należy je przyciąć. W gąbce umieszczamy kwiaty, przycinając je pod skosem – to ułatwi pracę. Jeśli pędy roślin są za miękkie lub zbyt krótkie, przymocowujemy je taśmą klejącą do patyczków od szaszłyków, które docinamy, jeśli są za długie. Przygotowujemy kompozycję - można uzupełnić ją również gotowymi dodatkami np. z wikliny. Po ułożeniu wszystkich elementów spryskujemy całość lakierem do włosów. Gotowa dekoracja może być ciężka, dlatego lepiej postawić ją w reprezentacyjnym miejscu, niż powiesić na ścianie.
Alternatywna wersja: Można także przygotować ramkę ze świeżymi kwiatami. Wówczas trzeba zacząć od namoczenia gąbki florystycznej. Jeśli kompozycja będzie zrobiona z kwiatów, które nadają się na suszki, rośliny z czasem zaschną i dekorację będzie można wykorzystać dłużej.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements