StoryEditorSymbole Wielkanocy

Jak zrobić tradycyjną palmę wielkanocną?

Kolorowa palma to jeden z symboli Wielkanocy. Choć często kupujemy gotowe palmy, można także zrobić ją samemu w domu! Do najprostszego projektu wystarczą tylko trzy elementy. Co będzie potrzebne i jak zrobić palmę?

Jaka jest historia palmy wielkanocnej? 

Niedziela palmowa jest w Kościele rzymskokatolickim tradycyjnie obchodzona dokładnie tydzień przed Wielkanocą. W tym dniu wierni wspominają opisany w Biblii uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Chrystusa powitali wówczas ludzie, trzymający w ręku palmowe gałązki. Symbolem tego wydarzenia stały się właśnie palmy wielkanocne, święcone w kościołach w niedzielę palmową.

Przeczytaj także: Kiedy jest Niedziela Palmowa 2023?

Czy palma wielkanocna musi być duża? 

W niektórych regionach Polski co roku odbywają się konkursy, w których wybierane są największe lub najpiękniejsze palmy wielkanocne. Rekordzistka z corocznej rywalizacji w Lipnicy Murowanej z 2022 roku mierzyła 25,25 metrów wysokości! Jednak jeżeli nie zamierzamy startować w konkursie, nie musimy przygotowywać ogromnej palmy. Taka domowa może być niewielka – to ułatwi jej eksponowanie w okresie wielkanocnym. Ważniejsza niż rozmiar i wygląd palmy jest jej symbolika. 

Jak zrobić najprostszą palmę wielkanocną? 

Do najprostszej i w stu procentach ekologicznej palmy wielkanocnej potrzebne będą tylko trzy elementy

  • gałązki wierzby z baziami, 
  • gałązki bukszpanu, 
  • sznurek jutowy lub wstążka. 

Aby przygotować palmę, należy skomponować bukiet z gałązek bukszpanu i wierzby. Możemy je wymieszać lub otoczyć dłuższe wierzbowe gałęzie krótszymi, uciętymi z bukszpanu. Następnie związujemy całość za pomocą sznurka lub wstążki i gotowe!

image
FOTO: Envato Elements

Czego można użyć do zrobienia kolorowej palmy wielkanocnej? 

Gotowe palmy, które można kupić w sklepach, są zwykle bajecznie kolorowe. Aby uzyskać taki efekt w domu, należy przygotować się wcześniej, zbierając i susząc kolorowe rośliny z ogrodu. Jednak jeżeli pomysł na zrobienie palmy wpadł nam do głowy na ostatnią chwilę, można dodać jej koloru za pomocą bibuły. Osoby bardziej wprawione mogą pokusić się o zrobienie z niej dużych kwiatów. Z kolei ci, którzy nie czują się dobrze w pracach manualnych, mogą owinąć bukiecik z wierzby i bukszpanu ponacinaną bibułą, tworząc frędzelki. Imitację kwiatów stworzymy także zwijając bibułę w drobne kulki i przyklejając ją do gałązek. 

Aby dodać koloru palmie wielkanocnej możemy też użyć farb. To może się wydawać małym oszustwem, jednak z pewnością stworzy niepowtarzalny efekt!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:36