Spis treści:
- Z czego można zrobić kalendarz adwentowy?
- Co włożyć do kalendarza adwentowego dla dziecka?
- Pomysł na kalendarz adwentowy z zadaniami dla dziecka
Z czego można zrobić kalendarz adwentowy?
Tradycyjne kalendarze adwentowe, które możemy kupić w niemal każdym sklepie, to zwykle spore, kartonowe pudełka z otworkami. Jednak gdy decydujemy się zrobić taki kalendarz w domu, może on pełnić równocześnie funkcję dekoracji świątecznej!
Kalendarz adwentowy można wykonać na gotowej, materiałowej podkładce z 24 naszytymi kieszonkami. To świetne rozwiązanie, gdy planujemy drobne prezenty, gdyż takie kieszonki są zwykle niewielkie. Jeśli chcemy obdarować dzieci czymś większym, możemy kupić lub uszyć woreczki, np. z juty, i przywiązać do nich wstążką karteczki z numerem dnia. Takim woreczkom możemy także nadać kształt świątecznej skarpety, by dodać im ozdobności a wnętrzu - świątecznego klimatu.
Przeczytaj także: DIY: przygotuj kalendarz adwentowy dla swojej drugiej połówki!
Z kolei pomysłem w duchu zero waste będzie wykorzystanie pudełek, które już posiadamy w domu, np. kartonów po przesyłkach - zwykle da się znaleźć ich sporo i w różnych rozmiarach. Owinięte papierem ze świątecznym motywem, będą wyglądały niczym prezenty! Inny pomysł to przygotowanie kalendarza z rolek po papierowym ręczniku lub papierze toaletowym – wystarczy zrobić do nich zaślepki z kolorowego papieru i mamy gotowe tubki.
Co włożyć do kalendarza adwentowego dla dziecka?
Najczęściej w kalendarzach adwentowych dla dzieci znajdują się czekoladki. Jeśli dziecko je słodycze, można rozważyć ten pomysł i umieścić w domowym kalendarzu kilka słodkich przekąsek, batoników czy pierniczków. Innym rozwiązaniem są drobne zabawki, zwłaszcza takie, które pobudzą dziecięcą kreatywność. Mogą to być małe zestawy klocków, koraliki do robienia biżuterii, małe kolorowanki czy pieczątki.
Przeczytaj także: Jakie prezenty na mikołajki dla dziewczynki?
W zależności od wieku dziecka, do kalendarza adwentowego możemy włożyć:
- plastelinę,
- puzzle,
- klocki,
- tatuaże,
- magnesy,
- spinki i gumki do włosów,
- autka,
- małe notesy,
- kreatywne zestawy np. z filcu,
- balony,
- kredki,
- figurki z ulubionymi bohaterami,
- kule lub magiczny piasek do kąpieli,
- niewielkie książeczki,
- slime,
- skarpetki,
- świąteczne drobiazgi.
Warto zastanowić się, czym dziecko w danym okresie się interesuje i dobrać prezenty, ukryte w kalendarzu, do jego zainteresowań, pasji i możliwości.
Przeczytaj także: Kalendarz adwentowy dla par DIY: jak go zrobić?
Pomysł na kalendarz adwentowy z zadaniami dla dziecka
Drobne prezenty to coś, z czego dziecko się ucieszy, ale równocześnie symboliczne podarunki na Mikołajki oraz Boże Narodzenie będą miały dla niego nieco mniejszą wartość, bo przez cały miesiąc zdąży się przyzwyczaić. Dlatego warto wykorzystać okazję, by za pomocą kalendarza wejść z dzieckiem w interakcję. Jak to zrobić?
Osoby, które chcą przekazać swoim pociechom wartość duchową świąt, mogą umieścić w kalendarzu np. fragmenty z Biblii bądź historię narodzenia Jezusa. W przypadku starszych dzieci warto rozważyć np. informacje encyklopedyczne o Bożym Narodzeniu. Kalendarz adwentowy dla nastolatków może z kolei mieć formę np. haseł czy zagadnień, które skłonią do refleksji nad ideą Bożego Narodzenia.
Przeczytaj także: Jakie prezenty na mikołajki dla chłopca?
Jeśli jednak wolimy, by kalendarz adwentowy pozostał formą zabawy, możemy umieścić w nim np. tylko wskazówki, podczas gdy prezenty będą chowane w całym domu. Wówczas dziecko będzie miało podwójną frajdę z prezentu i poszukiwań.
Ciekawym pomysłem na kalendarz adwentowy są także zachęty do wspólnego spędzania czasu. W okienkach możemy umieścić np. foremkę na pierniczki, lukrowy pisak i posypki, zestaw do wspólnego napisania listu do świętego Mikołaja, bombki do wspólnego ubierania choinki – można osobno włożyć styropianową bombkę i zestaw dekoracji, a następnie razem wykonać ozdobę - czy szablony i spraye do wykonania ozdób na oknach i lustrach. W takim kalendarzu łatwiej przemycić także sugestię, by dziecko pomogło w przygotowaniach świątecznych i samodzielnie posprzątało swój pokój!
Jednak rodzice, którzy wiedzą, że przed samym Bożym Narodzeniem będą zapracowani, mogą w kalendarzu umieścić także drobiazgi takie jak np. saszetka z kakao, które wypiją wraz z dzieckiem przed snem. W ten sposób zmotywujemy także samych siebie, by w tym często zabieganym okresie znaleźć czas na bliskość z rodziną.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements