StoryEditorZrób to sam

Jak zrobić własny karmnik?

24.11.2022., 16:00h

W tym roku śnieg posypał wyjątkowo wcześnie. Temperatury niemal codziennie spadają poniżej zera, zamrażając gleby i wody. W zimie warto pamiętać o ptakach, którym cieszące ludzkie oko zimowe warunki atmosferyczne, utrudniają zdobywanie pożywienia. W tym celu warto zamontować w pobliżu domu karmniki, by móc systematycznie dokarmiać ptaki.

Ile kosztuje karmnik?

Nie każdy z nas jest wykształconym stolarzem, który byłby w stanie wykonać profesjonalny karmnik. Ceny drewnianych domków przeznaczonych do żywienia ptaków sięgają nawet 200 zł, co nie musi gwarantować ich trwałości i odporności na zmienną pogodę. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, z czego jeszcze można wykonać karmnik dla ptaków?

Karmnik z plastikowej butelki

Jak się okazuje, plastikowa butelka wcale nie musi być odpadem, który po opróżnieniu ląduje w worku na śmieci. Pusta butelka stanowi świetny, łatwo dostępny materiał na karmnik. Jak to możliwe? Do wykonania tego typu karmnika potrzebne będą:

  • 1 plastikowa butelka o pojemności 5 l (np. po wodzie mineralnej),
  • nóż do tapet,
  • nożyczki,
  • 2 kawałki sznurka,
  • marker,
  • gwóźdź,
  • kombinerki,
  • taśma izolacyjna.

Tworzenie plastikowego karmnika musimy rozpocząć od wycięcia w butelce otworu w kształcie kwadratu najlepiej o wymiarach 8 cm x 8 cm. Do wykonania okienka używamy noża do tapet. Ranty wyciętego otworu oklejamy taśmą izolacyjną, by uchronić ptaki przed ewentualnymi skaleczeniami. Do wykonania uchwytu, za który powiesimy karmnik, potrzebujemy rozgrzanego gwoździa, którym przebijamy butelkę nieco niżej niż ma zakrętkę, a przez powstałe otwory przewlekamy sznurek, który zawiązujemy u góry. Karmnik gotowy, wystarczy nasypać ziarna i powiesić na drzewie.

Karmnik z kartonu

Choć karton nie jest najtrwalszym budulcem, to z pewnością przez jakiś czas uda mu się spełnić wyznaczoną funkcję. Do wykonania karmnika z kartonu najlepiej jest wykorzystać opakowania po mleku lub soku, których wnętrza są pokryte aluminiową powłoką, wtedy zapewnimy dłuższą trwałość naszej konstrukcji. Proces wycinania otworu przebiega tak samo, jak w przypadku plastikowego karmnika i odbywa się przy użyciu tych samych narzędzi. Tym razem otwór umożliwiający ptakom wejście do wnętrza karmnika wycinamy na jednej z bocznych ścianek kartonu. Następnie tworzymy cztery otwory u góry kartonu, do czego może nam się przydać gwóźdź i przewlekamy sznurek.

Karmnik z drewna

Zawodowemu stolarzowi nie trzeba tłumaczyć, jak stworzyć karmnik, jednak majsterkowiczom, których ręce każdą robótkę zamieniają w prawdziwe cudo, może przydać się kilka wskazówek, które ułatwią im stworzenie karmnika z desek.

Do wykonania drewnianego karmnika należy przygotować:

  • drewnianą deskę o długości 120 cm i szerokości co najmniej 25 cm,
  • drewnianą kantówkę o długości 120 cm,
  • 2 kątowniki,
  • piłkę ręczną,
  • wkręty do drewna,
  • papier ścierny,
  • wkrętarkę.

Proces tworzenia karmnika należy rozpocząć od przygotowania desek na jego złożenie. W tym celu przygotowaną wcześniej deskę o długości 120 cm należy pociąć na trzy mniejsze części, które powinny mieć wymiary 35 × 25 cm, 42,5 × 25 cm i 42,5 × 23 cm. Następnie przygotowaną kantówkę trzeba podzielić na cztery odcinki, z czego dwa będą miały po 18 cm, a dwa po 21 cm. Części mające 18 cm trzeba ściąć pod kątem 45°. Przygotowane elementy polerujemy papierem ściernym. Przy pomocy kątownika łączymy dwie większe deski i tworzymy daszek karmnika. Szkielet budki powstanie po skręceniu kantówek w taki sposób, by ta 21 cm łączyła dwie 18 cm. Skręcone kantówki należy przykręcić do odcinka o wymiarach 35 x 25 cm, czyli podłogi karmnika. Na koniec przykręcamy dach, używając do tego wiertarki.

Prawda, że proste?

oprac. Justyna Czupryniak

fot. envatoelements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 11:51