StoryEditorSEZON ŚLUBNY

Jakie kwiaty wręczyć nowożeńcom? Jak samodzielnie zrobić bukiet?

10.07.2023., 15:00h
W polskiej kulturze po zakończonej ceremonii ślubnej goście składają gratulacje młodej parze. To także czas na wręczenie nowożeńcom prezentu. Najczęściej taki podarunek stanowi bukiet świeżych kwiatów. Chociaż jest on uniwersalny, to warto znać kilka zasad, aby nie popełnić gafy. Jakie kwiaty wybrać więc na prezent ślubny?

Składanie życzeń po ceremonii zaślubin – komu wręczyć kwiaty?

Po ślubie w urzędzie bądź w świątyni przychodzi czas na złożenie młodej parze życzeń oraz gratulacji. Jeśli mamy przy sobie bukiet świeżych kwiatów, wręczamy je pannie młodej. Inne podarunki, w tym także kopertę, podajemy panu młodemu. Kwiaty zawsze wręczamy łodygami skierowanymi w dół. Wszelkie prezenty powinniśmy wręczać nowożeńcom osobiście, w swoim imieniu. Może jednak się zdarzyć, że nie będziemy mogli pojawić się na ceremonii bądź na weselu. Wtedy eleganckim rozwiązaniem będzie wręczenie podarunków przez kuriera czy osobę z obsługi. Dobrym pomysłem będzie chociażby zamówienie poczty kwiatowej.

Czy zawsze warto wręczać parze młodej kwiaty?

Kwiaty to typowy i popularny prezent ślubny. Wraz z innymi ewentualnymi podarunkami składa się je na ręce państwa młodych po sformalizowaniu ich związku. Coraz częściej jednak młoda para zastrzega, że zamiast bukietów woli otrzymać inne przedmioty – butelki wina, kupony i zdrapki, książki. Najczęściej taka informacja jest już zawarta w zaproszeniu. Warto mieć to na uwadze i przed zakupem prezentu sprawdzić, czego oczekują nowożeńcy. Przychylenie się do ich prośby będzie nie tylko zachowaniem zgodnym z zasadami savoir-vivre’u, ale także sprawi młodej parze radość.

Jakie kwiaty wybrać jako prezent dla nowożeńców?

Aby nie popełnić faux pas, powinniśmy najpierw zorientować się w ogólnie ustalonej symbolice kwiatów. Klasyka to róże białe bądź zabarwione na inny, lecz zawsze jasny kolor. To najbezpieczniejsza opcja, gdyż kwiaty te oznaczają czystość i niewinność. Dobrym rozwiązaniem będzie skomponowanie bukietu w kolorystyce jasnej i pastelowej. Nie warto szaleć z kolorami kwiatów czy wstążek bądź innych dodatków, bowiem pstrokate barwy będą bardzo zwracać uwagę – a w końcu to młoda para jest w tym dniu najważniejsza. Warto też poznać gusta nowożeńców. Jeżeli za jakimiś gatunkami kwiatów nie przepadają, to powinniśmy unikać ich we wręczanych bukietach. Gdy uroczystość została zorganizowana z jakimś motywem przewodnim, to warto dostosować się do zasad pani i pana młodego.

A jakie kwiaty jeszcze można wybrać do bukietu ślubnego? Oprócz róż w jasnych barwach często stawia się na tulipany, konwalie, piwonie, lilie czy dalie. W przypadku tych gatunków też jednak zachowajmy jasną kolorystykę, aby nie przyćmić bukietu panny młodej. Niekoniecznie nasz prezent musi składać się tylko z jednego rodzaju kwiatów – możemy poeksperymentować z łączeniem przeróżnych egzemplarzy. Ciekawym rozwiązaniem są kompozycje kwiatowe w koszyku, które pięknie się prezentują. Niektórzy decydują się także na podarowanie roślin zasadzonych w doniczkach, co jest szczególnie praktyczne.

Warto jeszcze wiedzieć, że według zasad savoir-vivre’u przyjęło się, iż liczba kwiatów we wręczanym bukiecie powinna być nieparzysta. Nie przesadzajmy jednak z dodatkami czy sztucznymi ozdobami, nie będzie to bowiem wyglądać elegancko. Lepiej wręczyć bukiet skromny, lecz okazać poprzez to sympatię i szacunek do państwa młodych.

Jakich kwiatów nie wręczać parze młodej?

Nie każde kwiaty nadają się na prezent ślubny – i o tym koniecznie musimy pamiętać. Róże mogą wydawać się dosyć oklepaną opcją, możemy więc wykorzystać inne gatunki. Na „czarnej liście” znajdują się przede wszystkim następujące kwiaty:

  • kalie;
  • czerwone róże;
  • goździki;
  • chryzantemy.

Każda z tych roślin ma swoją symbolikę, na przykład czerwone róże to wyraz namiętnej miłości, a chryzantemy kojarzą się silnie z pogrzebami. Najważniejsze jednak, aby pod żadnym pozorem nie wręczać bukietu złożonego ze sztucznych kwiatów! W grę wchodzą tylko świeże, cięte kwiaty. Z kolei egzemplarze w doniczkach to nadal temat dosyć kontrowersyjny. Do niedawana taki prezent również uważany był za faux pas, teraz jednak coraz częściej nowożeńcy sami proszą o tego typu podarunki. Rośliny w doniczkach powinniśmy odpowiednio zapakować, również po to, aby ułatwić ich przenoszenie.

Jak przygotować bukiet w prezencie dla panny młodej DIY?

Do wykonania bukietu, który wręczymy pannie młodej, będziemy oczywiście potrzebowali świeżych, ciętych kwiatów. W zależności od naszych umiejętności, warto wygospodarować na tę czynność około 2 godziny, podczas których będziemy dopracowywać prezent. Kwiaty możemy umieszczać na mikrofonie florystycznym, najlepiej pełnym, czyli zabudowanym od dołu. Taki bukiet nie będzie jednak szczególnie okazały, gdyż liczba kwiatów umieszczonych w mikrofonie będzie ograniczona. Możemy także stworzyć kompozycję w koszu bądź zdecydować się na tradycyjne przewiązanie kwiatów elegancką wstążką. Aby nasz bukiet zachował długo świeżość i ładny wygląd, musimy rośliny przyciąć pod skosem za pomocą ostrego noża. Następnie wstawiamy je do odstanej wody (nie bezpośrednio z kranu), którą wcześniej wymieszać trzeba z odżywką do kwiatów ciętych. W ten sposób kwiaty przeznaczone na bukiet pozostawiamy na minimum godzinę w chłodnym miejscu. Następnie tworzymy własną kompozycję według tego, co podpowiada nam wyobraźnia. Później całość owijamy białą taśmą florystyczną. Dzięki niej nasz bukiet się nie zniszczy. Na koniec warto jeszcze udekorować powstały bukiecik satynową wstążką, której końce zabezpieczamy dwustronną taśmą.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:42