StoryEditorNaturalne detergenty

Kasztany to naturalny środek do prania. W jaki sposób można je wykorzystać?

Na pewno pamiętasz szkolne czasy, kiedy nauczycielka prosiła o zebranie kasztanów, by na kolejnych zajęciach tworzyć z nich rozmaite ludziki. Być może obecnie zbierasz kasztany z dziećmi w tym samym celu. Warto wiedzieć, że kasztany mają też inne zastosowania i można wykorzystać je w zupełnie inny sposób. Jakie inne zastosowania mogą mieć kasztany?

Jesienią nie brakuje owoców kasztanowca, można by rzec, że są niemal wszędzie. Jak to wykorzystać? Nietypowym, ale sprawdzonym, sposobem jest użycie kasztanów do zrobienia proszku lub płynu do prania.

Czy kasztany można użyć do prania?

Kasztany zawierają w sobie tzw. saponiny. Czym są? To związki chemiczne pochodzenia roślinnego z grupy glikozydów. Co to znaczy? Zacznijmy od znaczenia wyrazu „saponiny”. Wyraz wywodzi się z języka łacińskiego, w którym „sapo” oznacza „mydło”. Wybór nazwy nie jest przypadkowy – saponiny w połączeniu z wodą tworzą pianę, którą można wykorzystać do prania odzieży. Co istotne, saponiny używane są również do produkcji kosmetyków, takich jak mydła lub płyny do kąpieli.

Do jakich ubrań sprawdzą się środki do prania z kasztanów?

Wiemy już, że kasztany zawierają saponiny, dzięki którym możemy wykorzystać je do prania. Warto wspomnieć, że płyn lub proszek do prania z owoców kasztanowca sprawdzi się zarówno do prania jasnych, jak i ciemnych ubrań. Saponiny nie uwalniają kolorów z tkanin, co oznacza, że żadna z nich nie zafarbuje podczas prania. Gdzie jeszcze znajdziemy saponiny? Między innymi w nagietku lekarskim, aloesie oraz mydlnicy lekarskiej.

Jak zrobić proszek do prania z kasztanów?

Popularnym, ale innowacyjnym składnikiem prania są tzw. orzechy piorące, jednak w tym samym celu można wykorzystać także kasztany. Idealnie sprawdzą się jako skuteczny, naturalny detergent. Dodatkową zaletą będzie oszczędność pieniędzy. Jak zrobić proszek do prania z kasztanów? To bardzo proste!

  • przygotuj 6-8 kasztanów i obierz je ze skórki;
  • oczyść owoce i pokrój je na ćwiartki;
  • rozdrobnij kasztany przy pomocy noża, tarki lub blendera o dużej mocy;
  • przełóż rozdrobnione kasztany do bawełnianego woreczka lub skarpetki; materiał ciasno zwiąż sznurkiem.

Tak przygotowany pakunek można wrzucić do bębna pralki z brudną odzieżą. Wystarczy nastawić pranie tak jak zwykle. Należy pamiętać, by nie dodawać dodatkowych detergentów!

Jak zrobić płyn do prania z kasztanów?

Płyn do prania robi się równie łatwo jak proszek. 

  • w tym przypadku, będziesz potrzebować 10-12 kasztanów, które należy naciąć i obrać ze skórki;
  • kiedy oczyścisz owoce, możesz je zmielić w blenderze o dużej mocy, malakserze lub zetrzeć je na tarce o dużych oczkach; rozdrabniaj kasztany aż staną się jednolitą masą;
  • kasztanową masę przełóż do rondla czy garnka i zalej 300 ml zimnej wody;
  • składniki podgrzej, doprowadzając masę do wrzenia, gotuj na małym ogniu ok. 10 min.;
  • pozostaw roztwór do całkowitego wystudzenia, a następnie przecedź przez sito o drobnych oczkach, dociskając miazgę wierzchem łyżki;
  • otrzymany płyn przelej do słoika lub innego naczynia i szczelnie zakręć wieczko.

Warto wiedzieć, że płyn z kasztanów nie jest tak trwały, jak marketowe detergenty. Najlepiej zużyć go w ciągu kilku dni. Jak przechowywać przygotowany płyn? Najlepiej trzymać go w lodówce. Do czego można go stosować? Płyn do prania z kasztanów nada się zarówno do prania ręcznego, jak i prania w pralce – wystarczy wlać go do szufladki pralki, do której wlewa się inne proszki czy płyny do tkanin.

Ekologiczny detergent z kasztanów: dodatkowe triki

Roztwór z kasztanów świetnie sprawdza się w praniu. Co jeszcze warto wiedzieć? 

  • jeśli naturalny zapach kasztanów do ciebie nie przemawia, możesz dodać do płynu odrobinę ulubionego olejku eterycznego, nie jest to jednak potrzebne, ponieważ kasztanowy aromat utrzyma się na praniu stosunkowo krótko;
  • ten naturalny środek do prania sprawdza się głównie do prania kolorowych tkanin, jeżeli jednak chcesz wyczyścić białą odzież – dodaj do detergentu 1 łyżkę sody oczyszczonej, która z pewnością odświeży białe tkaniny i nada im śnieżnobiały odcień;
  • chcesz zachować detergent na dłużej? Jest na to rada! Przygotuj granulat.

Jak przygotować granulat z kasztanów?

Jesienny, naturalny składnik prania przypadł ci do gustu? Możesz zachować go na dłużej. Wystarczy, że przygotujesz granulat. Jak to zrobić?

  • zgromadzone kasztany należy obrać i rozdrobnić (tak samo jak w przypadku proszku i płynu);
  • gotową miazgę należy rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika rozgrzanego do temp. 50°C (aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, możesz uchylić drzwiczki piekarnika);
  • kasztany powinno się suszyć przez kilka godzin, następnie umieścić je na papierowym ręczniku w suchym, słonecznym i przewiewnym miejscu na kilka dni;
  • gdy granulat będzie całkowicie suchy, przesyp go do szczelnego naczynia.

Teraz granulat jest już gotowy. W razie potrzeby, domowy płyn do prania przygotujesz używając 3 łyżek proszku (granulatu) z kasztanów i 300 ml wody. Tak przygotowany detergent sprawdzi się tak samo jak w przypadku świeżych owoców.

Pamiętaj, aby porządnie umyć naczynia w których tworzyłaś lub przetrzymywałaś detergent, w których był przechowywany! Spożycie saponin może skończyć się silnym zatruciem.

Jakie inne zastosowania mają kasztany?

Najczęściej używa się kasztanów, nie tylko do kreatywnej zabawy z dziećmi, ale też do jesiennych dekoracji domowych. To jednak nie koniec zastosowań! Okazuje się, że kasztany, a dokładniej ich charakterystyczny zapach, świetnie sprawdzi się do odstraszania pająków. Dla tego typu owadów zapach kasztanów jest nieprzyjemny. Jeśli zależy ci na intensywności zapachu, wystarczy, że przetniesz kilka kasztanów na pół.

image
FOTO: Envato Elements

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements​

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 18:44