StoryEditorSkrzaty DIY

Kochasz świąteczne skrzaty? Zrób je samodzielnie z szyszek lub sznurków!

Już od kilku sezonów w sercach miłośników ozdób świątecznych królują bożonarodzeniowe skrzaty. Sadzamy je pod choinką, stawiamy przy kominku, robimy z nimi zdjęcia - urocze krasnale opanowały nasze domy! Jeżeli nie masz jeszcze dosyć gnomów, przygotuj je samodzielnie z szyszek lub sznurków. Taką dekorację możesz powiesić na choince. Jak je zrobić?

Skąd się wzięły świąteczne skrzaty? 

Długa broda, okrągły nosek i charakterystyczna duża czapa, opadająca na oczy – to mogą być tylko one, świąteczne skrzaty! Od kilku lat królują w naszych domach, bowiem trzeba przyznać, że są naprawdę urocze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bożonarodzeniowe krasnalki nie są tylko estetyczną dekoracją, ale mają swoją historię. Przybyły do nas ze Skandynawii. W tamtejszych wierzeniach gnomy to mali opiekunowie, którzy troszczą się o gospodarstwa domowe, zapewniając ich mieszkańcom szczęście i dobrobyt. Nic więc dziwnego, że to one w okresie świątecznym są pomocnikami świętego Mikołaja i dostarczają prezenty! To właśnie ta skandynawska tradycja sprawiła, że dziś gościmy bożonarodzeniowe skrzaty pod swoim dachem, nie zawsze mając świadomość, co symbolizują. 

Świąteczne skrzaty z szyszek DIY 

Bożonarodzeniowe gnomy są dostępne w wielu sklepach w niemal wszystkich kolorach, wzorach i rozmiarach. Jednak nic tak nie satysfakcjonuje, jak własnoręcznie przygotowane dekoracje. Chcąc mieć dom udekorowany w duchu DIY i less waste, nie musisz rezygnować ze skrzatów. Zrób je samodzielnie, używając do tego szyszek i ścinków materiału! 

Potrzebne będą: 

 • szyszki, 
 • drewniane koraliki, 
 • filc lub ścinki dowolnego materiału, 
 • pomponiki, 
 • wata, 
 • gorący klej, 
 • nożyczki. 

Za pomocą gorącego kleju przyklej drewniany koralik do każdej szyszki mniej więcej 3 cm poniżej szerszej końcówki. Z filcu lub ścinków materiału wytnij trójkąt. Jego podstawa powinna objąć szyszkę w najszerszym miejscu. Przyklej materiał gorącym klejem tak, by lekko nachodził na drewniany koralik. Sklej go z tyłu, formując stożek, który będzie czapką skrzata. Na końcu czapki przyklej pomponik. Oderwij kłębek waty i uformuj z niego trójkąt. Za pomocą kleju przymocuj watę poniżej koralika, tworząc brodę skrzata. 

Według tej instrukcji można wykonać wiele skrzatów, lekko różniących się od siebie - możesz np. pomalować szyszki farbą albo sprayem i zrobić im czapeczki różnej wielkości. Po doszyciu do czapeczek pętelki skrzaty można zawieszać na choince. 

Skrzaty na choinkę ze sznurka – jak je zrobić? 

Makrama to sztuka, którą zachwyca się wiele osób. Personalizowane aniołki czy laleczki stały się świetnym prezentem, a wiszące kwietniki ze sznurka urozmaiciły niejedno wnętrze. Korzystając z ostatnich długich wieczorów przed Bożym Narodzeniem warto spróbować samodzielnie zrobić skrzata metodą makramy – to naprawdę proste! 

Potrzebne będą

 • rolka po papierze toaletowym, 
 • kolorowy sznurek makramowy na czapkę, 
 • biały sznurek makramowy na brodę, 
 • drewniane koraliki, 
 • gorący klej. 

Przygotowanie

Z rolki po papierze toaletowym odetnij pasek o szerokości około 1 cm. Kolorowy sznurek na czapkę potnij na równe części o długości ok. 10 cm. Każdy kawałek sznurka złóż na pół i przymocuj do kółka z papieru, przekładając końcówki przez utworzoną w połowie pętelkę. Przyczepiaj ciasno sznurek obok sznurka, pilnując, by końcówki znalazły się po jednej stronie, aż zapełnisz całe papierowe kółko. Następnie chwyć końcówki wszystkich sznurków i przełóż je przez wewnętrzny otwór kółka z papieru na drugą stronę. Zwiąż pojedynczą nitką nieco powyżej połowy, luźne końcówki przytnij w razie potrzeby, możesz je także lekko rozczesać. 

Biały sznurek potnij na kawałki długości około 15 cm. Zbierz je razem, ułóż równo i obwiąż nitką w połowie, tworząc chwost. Złóż go na pół i przyklej gorącym klejem drewniany koralik około 2-3 cm poniżej łączenia. Następnie za pomocą kleju przyklej chwost do czapeczki, starając się połączyć je tuż nad noskiem z koralika. Rozczesz brodę, by nadać jej objętości. Tak przygotowane skrzaty możesz powiesić na choince. 

image
FOTO: Envato Elements

Skrzaty z makramy można przygotować na wiele sposobów, np. z wykorzystaniem drewnianych kółek czy dowolnych dekoracji, jak na poniższym filmiku instruktażowym. 

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements, instagram

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 11:34