StoryEditorKreatywne i praktyczne!

Nie wyrzucaj wytłoczek po jajkach! Co można z nich zrobić?

Gdy świąteczne emocje zaczynają opadać i zabieramy się do sprzątania, często okazuje się, że po wielkanocnym szaleństwie zostało nam całkiem sporo opakowań po jajkach. Kartonowe wytłoczki nie muszą od razu trafiać do śmietnika! Da się je kreatywnie wykorzystać. W jaki sposób?

Dlaczego nie warto wyrzucać wytłaczanek? 

Opakowania na jajka, zwane wytłoczkami lub wytłaczankami, najczęściej robi się z papieru. Niekiedy możemy też trafić na takie z dodatkiem styropianu, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się te lekkie, tekturowe. Wytłoczki często powstają z papieru z makulatury – to jedno z ostatnich możliwych wykorzystań tego surowca. Z tej przyczyny warto postarać się o to, by wytłaczanka jak najdłużej pozostała w obiegu

Jak można użyć pudełek po jajkach do zabawy z dziećmi? 

Oddanie dzieciom do zabawy pustych pudełek po jajkach to niemal samograj. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic – w rękach najmłodszych wytłaczanka może stać się obcą planetą, gąsienicą, meduzą czy wielorybem! Jeżeli chcemy spędzić kreatywnie wolny czas z dzieckiem, możemy wraz z nim przygotować wiosenny wieniec z kartonowych wytłoczek. Niezbędne będą pudełka po jajkach, farby, klej, nożyczki i wycięta ze sztywnej tektury okrągła baza. Wytłaczanki rozcinamy, malujemy na wyraziste kolory i przyklejamy do podstawy za pomocą kleju lub kleju na gorąco - jeżeli wybieramy tę drugą opcję, musi robić to dorosły. Wnętrza kwiatów można dodatkowo ozdobić pomponami lub kulkami z bibuły. Taka ozdoba nie nadaje się na zewnątrz, ale z pewnością sprawdzi się jako dekoracja w oknie lub na stole. 

Recykling pudełek po jajkach: do czego ich użyć? 

Dysponując dużą ilością wytłoczek po jajkach, możemy pociąć je na mniejsze części i wykorzystać jako zabezpieczenie w paczce lub kartonie - zastąpią wówczas folię bąbelkową lub skropak. Kartonowe pudełka są lekkie, ale wytrzymałe, zatem dobrze zabezpieczą np. przesyłkę czy drobiazgi, schowane w kartonie na czas przeprowadzki. Świetnie nadadzą się także do wypełnienia wolnego miejsca, jeżeli nadając przesyłkę boimy się, że zawartość będzie się przesuwała w pudle. 

Jak zasiać rośliny w wytłaczance po jajkach? 

Jednym z najpopularniejszych sposobów na danie drugiego życia pustym opakowaniom po jajkach jest zrobienie z nich mikroogrodu. Wytłoczki świetnie sprawdzą się do wysiewania wszelkich roślin - od ziół po warzywa. Gdy zaczną kiełkować, możemy z łatwością przenieść je do ogrodu lub większej donicy. W wytłaczankach można także zasadzić małe sukulenty. Wystarczy wsypać w zagłębienia ziemię i wsadzić w nią roślinę lub umieścić nasiona, a następnie ostrożnie podlać. 

image
FOTO: Envato Elements

Czy wytłoczki można kompostować? 

Ostatecznym losem wytłoczki wcale nie musi być śmietnik na papier. Można bowiem dorzucić ją do kompostu! Najlepsze będą zwykłe, szare wytłaczanki, które nie mają żadnych naklejek ani chemicznych nadruków. Jeżeli dysponujemy tylko kolorowymi, należy najpierw usunąć wszystkie oznaczenia, bo do kompostu może trafić tylko czysta “materia brązowa”. Wszystkie wytłaczanki przed skompostowaniem trzeba pociąć na mniejsze części o wielkości około 5 cm. Można wymieszać je z suchymi liśćmi czy słomą. Warto pamiętać, że stosunek “materii brązowej” do “materii zielonej” (odpady z roślin, warzyw, fusy) powinien wynosić 3:2 (60 proc. do 40 proc.). 

Co zrobić z wytłoczkami po jajkach, których nie chcemy wyrzucać? 

Jeżeli nie dysponujemy kompostownikiem i nie mamy ochoty na przerabianie pudełek po jajkach bądź szukanie dla nich nowych zastosowań, wciąż możemy je ocalić i dać im drugie życie. Wystarczy po prostu zebrać ich większą ilość i przekazać mieszkającym w pobliżu rolnikom, którzy hodują kury! Z pewnością w ich rękach wytłaczanki będą bardzo cennym towarem. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: instagram, envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:58