Jaka jest historia wieńca adwentowego?
Ojczyzną wielu bożonarodzeniowych tradycji są Niemcy. Nie inaczej jest w przypadku wieńców adwentowych. Powstały w Niemczech, ale wcale nie wywodzą się z dawnych czasów - pierwszy wieniec adwentowy stworzono w latach 30. XX wieku! Pierwotnie składał się z 24 świec i od 1 grudnia aż do Bożego Narodzenia codziennie zapalano jedną. Dziś najczęściej liczy tylko 4 świece, symbolizujące kolejne niedziele adwentu.
Z czego musi się składać wieniec adwentowy?
Klasyczny wieniec adwentowy składa się z gałązek drzew iglastych, zwykle ułożonych w okrąg. Powinny znaleźć się na nim także świece, które będą zapalane w miarę zbliżania się dnia Bożego Narodzenia. Pozostałe elementy wieńca adwentowego zależą tylko od florysty bądź miłośnika rękodzieła, który przygotowuje tę dekorację. Mogą to być np. kolorowe wstążki, figurki, szyszki, owoce, bombki, kwiaty gwiazdy betlejemskiej itd. - ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.
Nowoczesne wieńce adwentowe
Od kilku lat rekordy popularności biją wieńce wieszane na drzwiach. Można pokusić się o przygotowanie kompletu pasujących do siebie wieńców - adwentowego i na drzwi. Jeżeli jednak szukasz bardziej nowoczesnego rozwiązania, postaw na nietypowy wieniec adwentowy. Możesz przygotować zdekonstruowaną ozdobę, np. tylko poczwórny świecznik z pojedynczą choinkową gałązką. Minimalistyczne i banalnie proste w wykonaniu są wieńce złożone tylko z czterech świec, ustawionych na plastrze drewna. Obok możesz postawić ceramiczny świąteczny domek i dekoracja gotowa! Z kolei miłośnicy łamania stereotypów mogą pokusić się o przygotowanie czterech lampionów z naturalnym motywem, w których co tydzień zapalana będzie kolejna świeczka.
Jak zrobić tradycyjny wieniec adwentowy?
Potrzebne będą:
- gałązki z drzewa iglastego,
- sznurek lub drucik,
- świece,
- klej na gorąco,
- dowolne dekoracje, np. szyszki, plastry suszonych cytrusów, małe bombki, gwiazdy betlejemskie
Przygotowanie:
Z iglastych gałązek uformuj okrąg. Zwiąż je ze sobą za pomocą sznurka lub drutu. Na tak przygotowanej bazie przymocuj świece. Dobrze, by nie były to małe podgrzewacze, lecz duże, ozdobne świece. Jeżeli chcesz użyć podłużnych, wysokich świec, możesz do wieńca przykleić niewielkie świeczniki, w których je ustawisz. Szersze, stabilne świece można przykleić klejem na gorąco bezpośrednio do wieńca. Na koniec udekoruj całość wybranymi dekoracjami, używając kleju na gorąco.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements