StoryEditorGrzybiarstwo

Borowiki ceglastopore pojawiły się w lasach. Na co uważać przy zbieraniu?

Nadleśnictwo Baligród poinformowało, że w bieszczadzkich lasach pojawiły się pierwsze borowiki ceglastopore. Miłośnicy grzybów mogą już zacierać ręce, nie zapominając jednak o zachowaniu ostrożności. Jak odróżnić borowika ceglastoporego od jego trującego kuzyna?

Gdzie zbierać borowiki ceglastopore? 

Borowik ceglastopory znany jest też pod nazwą pociec, czerwononóżka, ceglak czy grzyb wilczy. Polskie Towarzystwo Mykologiczne zaleca stosowanie nazwy krasnoborowik ceglastopory. Te grzyby można znaleźć zarówno w lasach liściastych jak i iglastych. Żyją w symbiozie z drzewami, szczególnie warto szukać ich w okolicy świerków i jodeł (na obszarze górskim) oraz dębów i buków (na obszarze nizinnym). Borowiki ceglastopore preferują gleby kwaśne i obojętne. Choć można je znaleźć w całej Polsce, najłatwiej o to w górach. 

Jak wygląda borowik ceglastopory? 

Średnica kapelusza borowika ceglastoporego to około 20 cm. Trzon osiąga wysokość od 5 do 15 cm i grubość od 2 do 5 cm. Bliżej kapelusza ma żółtawy odcień, z kolei niżej pokryty jest czerwonawymi strzępkami, od których grzyb wziął swoją nazwę. Cechą charakterystyczną tego grzyba jest jego silne zabarwianie się na ciemny, siny kolor w miejscu, gdzie został uszkodzony lub przecięty. To odstrasza początkujących grzybiarzy, jednak nie ma się czego obawiać - borowiki ceglastopore nie są trujące. Łatwo je jednak pomylić z innym gatunkiem. 

Jak odróżnić borowika ceglastoporego od trujących grzybów? 

Borowik ceglastopory z wyglądu przypomina silnie trującego borowika szatańskiego: oba grzyby mają czerwonawy trzon. W przypadku wątpliwości należy mu się dokładnie przyjrzeć, ponieważ w przypadku trującego grzyba kolor jest intensywniejszy. Ma on także jaśniejszy kapelusz, a jego miąższ jest białawy, w odróżnieniu od żółtego wnętrza jadalnego borowika. W smaku borowik ceglastopory jest łagodny, co także pozwala go odróżnić od trujących kuzynów - niejadalne borowiki są bardzo gorzkie. 

W przypadku wątpliwości co do rozpoznania grzybów, lepiej ich nie zbierać. Podstawową zasadą grzybiarza powinno bowiem być zbieranie tylko tych odmian, które są możliwe do jednoznacznego zidentyfikowania i co do których ma on pewność, że są jadalne. 

Jak jeść borowiki ceglastopore? 

Borowiki ceglastopore są bezpieczne dla człowieka, jednak pod warunkiem, że przed spożyciem zostaną poddane obróbce cieplnej. W przypadku ich niedogotowania lub niedosmażenia możemy się narazić na dolegliwości żołądkowe. 

Ten gatunek grzyba można ugotować, usmażyć, udusić lub zgrillować. Gotowanie powinno potrwać 20-30 minut, warto po około 15 minutach wymienić wodę. Wywar z tych grzybów nie nadaje się do spożycia. 

Czy borowiki ceglastopore są zdrowe? 

Odpowiednio przygotowane borowiki ceglastopore mają swoich zwolenników, ponieważ są smaczne, jednak nie ma badań, które jednoznacznie potwierdziłyby, że grzyby te mają korzystny wpływ na zdrowie. Dostarczą organizmowi sporą porcję węglowodanów oraz białka, jednak są przy tym dosyć kaloryczne, choć zawierają bardzo mało tłuszczu. Z tego powodu mogą być ciężkostrawne nawet po właściwej obróbce. Ich nadmierne spożycie, zwłaszcza w ciężkich sosach lub w towarzystwie śmietany, może doprowadzić do przyrostu wagi. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Marcin Scelina/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe (facebook)

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 17:06