StoryEditorW Wigilię nie należy...

Ciekawe przesądy i zwyczaje wigilijne

24.12.2022., 09:00h

Zwyczaje i przesądy związane z dniem Wigilii są znane w każdym polskim domu. W zależności od regionu, z którego pochodzimy i kultywowanych tradycji, mają one różne odmiany. A czego Ty nie robisz lub co robisz w święta?

W Wigilię dzieci muszą być grzeczne

To, że w Wigilię dzieci bywają wyjątkowo grzeczne, nie jest niczym nowym, z reguły wynika to z faktu, iż wyczekują św. Mikołaja, jednak według zwyczaju, dziecko, które nie rozrabia w czasie świąt, jest potem spokojne przez cały rok.

Mężczyzna powinien pierwszy wejść do mieszkania

Wiele osób dba również o to, by 24 grudnia mężczyzna, będący głową rodziny, przekroczył próg mieszkania jako pierwszy, dlaczego? Argumentem ku przestrzeganiu tego zwyczaju są, mające się pojawić w przyszłości, szczęście i pomyślność, dlatego panie tego jednego dnia w roku, powinny wybaczyć wybrankom brak uprzejmości.

Przy stole powinna zasiąść parzysta liczba gości

W niektórych domach gospodarze dbają o to, by przy wigilijnym stole zasiadła parzysta liczba osób, dzięki czemu w nowym roku domownicy mają otrzymać wszystko, czego tylko zapragną.

Włóż łuski karpia do portfela

O wkładaniu łusek karpia do portfela, słyszał chyba każdy Polak. Celem kultywowania tego zwyczaju, jest przekonanie, iż przynoszą one szczęście i dobrobyt.

Grosik w pierogu

Dość niebezpieczną, lecz wciąż znaną tradycją, jest wkładanie grosika do pieroga przez przygotowującą go panią domu. Finałem ma być znalezienie przez jednego z gości wigilijnych pieniążka w pierogu, co będzie oznaczało dla niego szczęście i pomyślność przez cały kolejny rok.

Ciągnięcie najdłuższej słomki z siana

Pod każdym wigilijnym obrusem powinno znaleźć się sianko, będące symbolem ubóstwa, w jakim przyszedł na świat Pan Jezus. Również z siankiem wiązane są zwyczaje. Jednym z nich jest ciągnięcie słomki. Ta osoba, której uda się wyjąć najdłuższą słomkę ma mieć szczęście i pieniądze przez cały rok.

Pocałunek pod jemiołą jest obowiązkowy

Choć jemioła jest pasożytem rosnącym na innych drzewach, to stanowi piękną dekorację świąteczną. Według zwyczaju w dniu Wigilii zakochani powinni pocałować się pod nią i wyznać sobie miłość, co ma wzmocnić ich uczucie i więź na cały kolejny rok.

Spróbowanie wszystkich 12 potraw

Wigilijne potrawy są przepyszne, jednak nie każdy jest fanem śledzia czy grzybowej. Przesąd mówi jednak o tym, że w wieczór wigilijny należy spróbować wszystkich 12 potraw, by w następnym roku niczego nam nie zabrakło.

Nie szyj i nie majsterkuj w Święta Bożego Narodzenia

W Święta Bożego Narodzenia obowiązuje również całkowity zakaz szycia i majsterkowania. Zdaniem przesądnych doprowadzi to do wielu usterek, wymagających naprawy w nadchodzącym roku.

Smaruj zęby czosnkiem

Choć zwyczaj ten wychodzi z mody, to wciąż może znajdować swoje zastosowanie. Okazuje się, że wtarcie czosnku w zęby w Wigilię, gwarantuje ich zdrowie przez cały rok.

Jaka Wigilia, taki cały rok

Powyższe przesądy z pewnością znajdują swoje zastosowanie w wielu polskich domach. Choć czasem wydają się abstrakcyjne, to mają swoją magiczną moc, w którą wierzymy mimowolnie.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 21:44