W Wigilię dzieci muszą być grzeczne
To, że w Wigilię dzieci bywają wyjątkowo grzeczne, nie jest niczym nowym, z reguły wynika to z faktu, iż wyczekują św. Mikołaja, jednak według zwyczaju, dziecko, które nie rozrabia w czasie świąt, jest potem spokojne przez cały rok.
Mężczyzna powinien pierwszy wejść do mieszkania
Wiele osób dba również o to, by 24 grudnia mężczyzna, będący głową rodziny, przekroczył próg mieszkania jako pierwszy, dlaczego? Argumentem ku przestrzeganiu tego zwyczaju są, mające się pojawić w przyszłości, szczęście i pomyślność, dlatego panie tego jednego dnia w roku, powinny wybaczyć wybrankom brak uprzejmości.
Przy stole powinna zasiąść parzysta liczba gości
W niektórych domach gospodarze dbają o to, by przy wigilijnym stole zasiadła parzysta liczba osób, dzięki czemu w nowym roku domownicy mają otrzymać wszystko, czego tylko zapragną.
Włóż łuski karpia do portfela
O wkładaniu łusek karpia do portfela, słyszał chyba każdy Polak. Celem kultywowania tego zwyczaju, jest przekonanie, iż przynoszą one szczęście i dobrobyt.
Grosik w pierogu
Dość niebezpieczną, lecz wciąż znaną tradycją, jest wkładanie grosika do pieroga przez przygotowującą go panią domu. Finałem ma być znalezienie przez jednego z gości wigilijnych pieniążka w pierogu, co będzie oznaczało dla niego szczęście i pomyślność przez cały kolejny rok.
Ciągnięcie najdłuższej słomki z siana
Pod każdym wigilijnym obrusem powinno znaleźć się sianko, będące symbolem ubóstwa, w jakim przyszedł na świat Pan Jezus. Również z siankiem wiązane są zwyczaje. Jednym z nich jest ciągnięcie słomki. Ta osoba, której uda się wyjąć najdłuższą słomkę ma mieć szczęście i pieniądze przez cały rok.
Pocałunek pod jemiołą jest obowiązkowy
Choć jemioła jest pasożytem rosnącym na innych drzewach, to stanowi piękną dekorację świąteczną. Według zwyczaju w dniu Wigilii zakochani powinni pocałować się pod nią i wyznać sobie miłość, co ma wzmocnić ich uczucie i więź na cały kolejny rok.
Spróbowanie wszystkich 12 potraw
Wigilijne potrawy są przepyszne, jednak nie każdy jest fanem śledzia czy grzybowej. Przesąd mówi jednak o tym, że w wieczór wigilijny należy spróbować wszystkich 12 potraw, by w następnym roku niczego nam nie zabrakło.
Nie szyj i nie majsterkuj w Święta Bożego Narodzenia
W Święta Bożego Narodzenia obowiązuje również całkowity zakaz szycia i majsterkowania. Zdaniem przesądnych doprowadzi to do wielu usterek, wymagających naprawy w nadchodzącym roku.
Smaruj zęby czosnkiem
Choć zwyczaj ten wychodzi z mody, to wciąż może znajdować swoje zastosowanie. Okazuje się, że wtarcie czosnku w zęby w Wigilię, gwarantuje ich zdrowie przez cały rok.
Jaka Wigilia, taki cały rok
Powyższe przesądy z pewnością znajdują swoje zastosowanie w wielu polskich domach. Choć czasem wydają się abstrakcyjne, to mają swoją magiczną moc, w którą wierzymy mimowolnie.
oprac. Justyna Czupryniak