StoryEditorNATURA POTRAFI ZASKOCZYĆ!

Czy widziałeś to w lesie? Czym są „czarcie kręgi”?

30.11.2023., 08:00h
Podczas spaceru po lasach możemy trafić na wiele przyrodniczych dziwactw. W Polsce istnieje sporo rzadko spotykanych i zaskakujących swoim wyglądem grzybów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niektóre gatunki mogą tworzyć tzw. „czarcie kręgi”. Czym jest to zjawisko?

Czarcie koło, czarci krąg, krąg czarownic – czym jest?

Niektóre grzyby rosną pojedynczo, inne natomiast wolą towarzystwo. Czasem nawet zdarza się, że nieliczne gatunki potrafią tworzyć wyjątkowe skupiska. Kolisty wzór, który tworzą owocniki grzybów wśród traw czy ściółki leśnej nazywamy czarcim kręgiem, czarcim kołem, kręgiem czarownic lub czarodziejskim kręgiem. Jak powstaje tego typu zjawisko? Istnieje kilka wyjaśnień. Często przyjmuje się, że grzyby rosną w większych skupiskach, aby czerpać korzyści z procesu mikoryzy. Czasem jednak gleba wyjaławiana jest przez konkretny gatunek, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się grzybów w charakterystycznym kole. Czarcie kręgi spotkamy najczęściej w lasach mieszanych, w miejscach zacienionych. Niekiedy pojawiają się również na łąkach, trawnikach czy nawet w miejskich parkach.

image

Czy widziałeś to w lesie? Czym są "czarcie kręgi"?

FOTO: Envato Elements

Jakie wierzenia wiążą się z czarcimi kręgami?

Już sama nazwa tego zjawiska wiąże się z działaniem mocy nadprzyrodzonych. W każdej kulturze kręgom grzybowym przypisywano magiczną moc, łącząc je nie tylko z działaniem sił diabelskich, ale także z wiedźmami, czarnoksiężnikami czy wróżkami. Mówi się, że takie skupiska powstają w tych miejscach, w których odbywały się sabaty czarownic albo przynajmniej tam, gdzie ktoś postanowił odprawić czary. Według starych wierzeń, jeżeli przekroczy się krąg, ściągnie się na siebie nieszczęście. Nierozważnym osobom groziła wręcz utrata zdrowia czy życia!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:29