StoryEditorCiekawostki o wsi

Jakie są najdłuższe nazwy wsi w Polsce? Sprawdź, czy twoja wieś jest na liście!

Wszystkie polskie wsie są najpiękniejsze, jednak można je kategoryzować również według innych “naj”. Tym razem przedstawiamy te z najdłuższą nazwą! Jak się nazywają i gdzie leżą te miejscowości?

Jaka jest najdłuższa nazwa wsi w Polsce? 

Ponieważ nazwy wsi w Polsce mogą składać się z kilku wyrazów, niektóre z nich osiągają imponującą długość. Na szczęście w większości przypadków nie stanowią łamańców językowych, tak jak ma to miejsce w przypadku jednej z najdłuższych nazw miejscowości na świecie - położonej w Walii Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwlll­lantysiliogogogoch. Nazwa tej miejscowości liczy 58 znaków. Polski rekordzista prezentuje się nieco skromniej: z 40 znakami tytuł lidera dzierży Wólka Sokołowska k. Wólki Niedźwiedzkiej (powiat rzeszowski, woj. podkarpackie). GUS uznał tę nazwę za najdłuższą w kraju. 

Jaka jest najdłuższa jednoczłonowa nazwa polskiej wsi? 

Większość rekordzistów w rankingu najdłuższych nazw zajmują te złożone z kilku członów. Jednak na osobne wyróżnienie zasługuje miejscowość, której nazwa składa się z jednego wyrazu i jest rekordowo długa. Chodzi o wieś Siemieniakowszczyzna (powiat hajnowski, woj. podlaskie). Liczy ona 20 znaków, co stanowi imponujący wynik! Niewiele mniej, bo 17 znaków, zawierają nazwy Jazgarzewszczyzna (powiat piaseczyński, woj. mazowieckie) Szymankowszczyzna (powiat miński, woj. mazowieckie) i Wierzchosławiczki (powiat jaworski, woj. dolnośląskie). Trzeba przyznać, że mieszkańcy tych miejscowości muszą spędzić sporo czasu na wpisywaniu swojego adresu! 

Najdłuższe nazwy wsi w Polsce 

Inne wyjątkowo długie nazwy wsi w Polsce to na przykład: 

  • Jakubowice Konińskie-Kolonia (powiat lubelski, woj. lubelskie) - 28 znaków 
  • Sobienie Kiełczewskie Drugie (powiat otwocki, woj. mazowieckie) - 28 znaków 
  • Depułtycze Królewskie-Kolonia (powiat chełmski, woj. lubelskie) - 29 znaków 
  • Warmątowice Sienkiewiczowskie (powiat legnicki, woj. dolnośląskie) - 29 znaków 
  • Sobienie Kiełczewskie Pierwsze (powiat otwocki, woj. mazowieckie) - 30 znaków 
  • Niewodnica Nargilewska-Kolonia (powiat białostocki, woj. podlaskie) - 30 znaków 
  • Przedmieście Szczebrzeszyńskie (powiat biłgorajski, woj. lubelskie) - 30 znaków 

Jakie miasto w Polsce ma najdłuższą nazwę? 

Palmę pierwszeństwa pod względem długości nazw zdecydowanie dzierżą w Polsce wsie. Jednak niektóre miasta również mogą pochwalić się długimi nazwami. Wśród nich rekordzistą jest Ostrowiec Świętokrzyski (powiat ostrowiecki, woj. świętokrzyskie), którego nazwa liczy 23 znaki. Wyróżnić należy także Kalwarię Zebrzydowską (powiat wadowicki, woj. małopolskie) - 21 znaków, Grodzisk Wielkopolski (powiat grodziski, woj. wielkopolskie) - 21 znaków oraz Czechowice-Dziedzice z wynikiem 20 znaków. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:40