StoryEditorPrzesądy na grudzień

Nie rób tego w grudniu! W jakie przesądy o tym miesiącu wierzono dawniej na wsiach?

Choć nasze babki mogą być prawdziwą skarbnicą wiedzy, niektóre ich poglądy wywołują dziś tylko rozbawienie. Wiele z nas zaliczy do nich przesądy związane z grudniem, w które wierzono dawniej na wsiach i nie tylko. Czego wystrzegano się w tym miesiącu?

Zastaw się a postaw się? Nie w grudniu! Przesądy o pożyczkach 

Przede wszystkim w ostatnim miesiącu roku starano się unikać pożyczek. Zarówno dawniej, jak i dziś, nie było to łatwe, bowiem grudzień to czas przygotowań do Bożego Narodzenia i potrzebujemy wtedy sporo środków. Nasze babcie wierzyły jednak, że to najgorszy możliwy czas na zaciąganie zobowiązań. W nowy rok nie należy bowiem wkraczać z długami! Z tego powodu nie należy się dziwić, że dziadkowie odradzają np. podpisanie umowy kredytowej w ostatnim miesiącu roku - przesąd sugeruje, by zostawić to na styczeń. Warto także pamiętać, że powszechne wierzenia nakazywały, by przed sylwestrem oddać zaległe długi i wejść w kolejny rok bez zaległości. 

W grudniu nie kłóć się z rodziną 

Kolejny przesąd dotyczy sporów z najbliższymi. Zdaniem naszych babć, grudzień to miesiąc, kiedy lepiej ugryźć się w język i unikać sprzeczek. Chodzi nie tylko o ewentualną nieprzyjemną atmosferę przy bożonarodzeniowym stole. Przesąd głosił, że jeżeli w grudniu pokłócimy się z bliskimi, cały kolejny rok będziemy nerwowi i skłonni do sporów. 

Co ciekawe, prócz kłótni przesądy na grudzień każą wystrzegać się także zazdrości. Ta cecha jest szkodliwa o każdej porze roku, jednak grudniowy napad zazdrości może się na nas wyjątkowo zemścić. Nasze babcie wierzyły, że jeżeli szczególnie zazdrościmy komuś w grudniu, w kolejnym roku przejdą na nas... jego problemy! 

Przesądy o podróżach i zakupach na grudzień 

Gdy zakomunikujemy babci, że tegoroczne Boże Narodzenie planujemy spędzić w ciepłych krajach, możemy spodziewać się jej oburzenia. Chodzi nie tylko o opuszczenie wspólnego rodzinnego czasu, ale także o przesąd, związany z podróżowaniem w grudniu. Dawniej wierzono bowiem, że daleki wyjazd w tym miesiącu to znak, że w kolejnym roku nie uda nam się nigdzie pojechać! Na szczęście na niewielkie odległości możemy podróżować bez przeszkód. 

Inny grudniowy przesąd mówi o nieprzemyślanych zakupach. Warto wziąć go sobie do serca – prawdziwy czy nie, na pewno pozwoli zaoszczędzić kilka złotych! Kiedyś unikano przypadkowych zakupów w grudniu, kupując tylko to, co niezbędne, bowiem rozrzutność w tym miesiącu miała powodować problemy finansowe w kolejnym roku. 

Jakie grudniowe daty miały magiczną moc? 

Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Wówczas przypada przesilenie zimowe, święta Bożego Narodzenia oraz ostatni dzień roku kalendarzowego. W związku z tym nasi przodkowie mieli liczne przesądy, związane z poszczególnymi, pozornie zwykłymi grudniowymi dniami. Wierzono, że: 

  • 8 grudnia należy unikać spacerów, nie oddalać się od wioski, 
  • 9 grudnia należy oddać długi i dzielić się, 
  • 16 grudnia należy ograniczyć rozmowy do minimum, najlepiej milczeć cały dzień, 
  • 20 grudnia - jeżeli tego dnia kupiono sobie jakiś przedmiot, zyskiwał on moc amuletu. 

Przesądy na Wigilię

Również z samym Bożym Narodzeniem wiązały się pewne przesądy. Wierzono na przykład, że na Wigilię nie należy zakładać nowych butów. Stare, nawet lekko zniszczone obuwie miało przynieść szczęście. Z kolei w domach, w których nie wieczerza się w butach, po ich zdjęciu należało ustawić pary w rzędach obok siebie. Miało to zapobiegać rodzinnym kłótniom. W okresie Bożego Narodzenia nie wolno niczego pożyczać - wierzono, że to przyniesie straty pożyczającemu. Warto także pamiętać o przesądzie, który mówi, że jaka będzie Wigilia, taki będzie także nadchodzący kolejny rok!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 09:18