StoryEditorCZY TEN OWAD JEST GROŹNY?

Ten chrząszcz występuje w Polsce. Jaka dawka jadu jest śmiertelna dla człowieka?

03.08.2023., 08:00h
W Polsce występuje wiele owadów, w tym chrząszczy. Większość gatunków nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Zupełnie inaczej ma się sprawa z niektórymi pojedynczymi osobnikami. Okazuje się, że zaobserwowano już na terenie naszego kraju liczną obecność oleicy krówki. To groźny owad. Na co więc uważać podczas wyprawy na łono natury?

Oleica krówka występuje w Polsce

Lasy Państwowe ogłosiły, że w polskich lasach występuje pewien groźny owad. Jego nazwa to oleica krówka, a w języku łacińskim – Meloe proscarabaeus. Określenie tego chrząszcza wynika z faktu, że podczas sytuacji stresowych wydziela on oleistą, żółtą ciecz. Jest ona trująca, bowiem zawiera kantarydynę. Ten związek chemiczny jest zaliczany do grupy terpenów i uważa się go za jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. I chociaż niegdyś kantarydynę używano w medycynie, to przydawała się również w formie… trucizny!

Jak wygląda oleica krówka?

image

Czy oleica krówka może być groźna dla człowieka?

FOTO: Envato Elements

Oleica krówka to duży chrząszcz. Długość ciała tego owada może wynosić nawet 35 milimetrów. Co charakteryzuje tego insekta? Dorosłe osobniki mają skrócone pokrywy skrzydłowe, a także długi oraz pękaty odwłok. Samice są zauważalnie większe od samców. Dodatkowo u osobników płci męskiej czułki wyglądają, jakby były „złamane”. Ta cecha nie występuje u samic.

Groźnego owada spotkamy na silnie nasłonecznionych polanach oraz łąkach. Pojawia się od kwietnia do połowy lata. Dodatkową cechą wyróżniającą tego chrząszcza jest barwa ciała. Może być ono ciemnogranatowe, niebiesko czarne bądź całkowicie czarne. Dodatkowo zauważalny jest metaliczny połysk.

Jaka dawka toksyny jest śmiertelna?

Dorosłego człowieka jest w stanie zabić 0,03 grama kantarydyny. Jednak zetknięcie się z pojedynczą oleicą krówką nie musi być wcale niebezpieczne. Chociaż ten chrząszcz nie jest w stanie wyprodukować śmiertelnej dawki jadu, to jednak jego atak może silnie podrażnić ludzką skórę. Spotkanie z insektem będzie szczególnie bolesne w przypadku dostania się toksycznej substancji do ran otwartych, a także nosa i oczu. Wówczas możemy mieć pewność, że konieczna będzie dłuższa kuracja.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 13:11