StoryEditorZBIERANIE GRZYBÓW LATEM

Czy w lasach są już grzyby? Gdzie udać się na grzybobranie?

30.06.2023., 17:00h
Zbieranie grzybów to przyjemne i relaksujące hobby. Pyszne leśne zbiory dają spore pole do popisu w kuchni. Sezon na grzybobranie zaczyna się już w połowie lata, a jeżeli warunki są sprzyjające, to może potrwać nawet do późnej jesieni. Czy nastała już odpowiednia pora na grzyby? Gdzie jest ich prawdziwy wysyp?

Co sprzyja pojawieniu się grzybów?

Sezon na grzybobranie rozpoczyna się już mniej więcej w połowie lata. Wszystko jednak zależy od warunków atmosferycznych. Aby grzyby mogły się rozwijać, potrzebują ciepłych deszczy. W lasach powinno być dosyć wilgotno. W tym sezonie jednak w wielu miejscach Polski panuje susza i dopiero w ostatnich dniach pogoda stała się bardziej obiecująca. Interesująca jest jednak zależność między pojawianiem się grzybów w lasach a pełnią księżyca. Leśnych plonów będzie najwięcej przed i po pełni – a im bardziej sprzyjająca wówczas pogoda, tym obfitsze będą zbiory. Warto więc zwracać uwagę na niebo i śledzić ruchy księżyca.

W jakich lasach są już grzyby?

Pomimo uwag, iż nawet po obfitych opadach w lasach nadal panuje susza, pojawiają się sporadyczne doniesienia o dosyć obfitych zbiorach. Prawdziwy wysyp można zauważyć w Bieszczadach. Stamtąd płyną informacje o znalezieniu kurek, maślaków czy nawet borowików. Podczas jednej leśnej wyprawy doświadczeni grzybiarze zebrali sporo ładnych i zdrowych okazów. Grzybów można z powodzeniem szukać także w innych miejscach w województwie podkarpackim.

Także w okolicach Olsztyna grzybiarze obserwują rozwój kurek. Jak pisze użytkowniczka portalu grzyby.pl:

– Rekreacyjny spacer z psem przerósł moje oczekiwania. Bardzo miłe zaskoczenie i lekkie niedowierzanie w to, co widzę. Spacerując natknęłam się na piękne kurki. Pomimo suszy i małych opadów w przeciągu ostatnich dni udało mi się zebrać 550 g.

Niektórzy grzybiarze donoszą, że w lasach jest dosyć wilgotno, lecz samych grzybów brak. Z Wielkopolski płyną głosy o ogromnej suszy, nawet pomimo opadów. Okazuje się, że w wielkopolskich lasach brakuje jakichkolwiek grzybów – i jadalnych, i trujących. Podobne głosy dochodzą z okolic Zielonej Góry. Wszyscy zawiedzeni wskazują jednak na obfitość leśnych owoców – poziomek czy jagód.

Kiedy pojawiają się najpopularniejsze gatunki grzybów?

Określone gatunki grzybów jadalnych pojawiają się w konkretnym czasie. Od czerwca zaczynają rozwijać się:

  • podgrzybki (do listopada);
  • maślaki (do października);
  • kurki (do listopada);
  • kanie (do listopada).

Natomiast już od lipca będziemy mogli spotkać:

  • borowiki (do października);
  • gąski (do listopada);
  • koźlarze (do października).

Z kolei okazy rydzów zaczniemy zbierać od sierpnia do listopada, a opieńków – od września do listopada.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:58