Co sprzyja pojawieniu się grzybów?
Sezon na grzybobranie rozpoczyna się już mniej więcej w połowie lata. Wszystko jednak zależy od warunków atmosferycznych. Aby grzyby mogły się rozwijać, potrzebują ciepłych deszczy. W lasach powinno być dosyć wilgotno. W tym sezonie jednak w wielu miejscach Polski panuje susza i dopiero w ostatnich dniach pogoda stała się bardziej obiecująca. Interesująca jest jednak zależność między pojawianiem się grzybów w lasach a pełnią księżyca. Leśnych plonów będzie najwięcej przed i po pełni – a im bardziej sprzyjająca wówczas pogoda, tym obfitsze będą zbiory. Warto więc zwracać uwagę na niebo i śledzić ruchy księżyca.
W jakich lasach są już grzyby?
Pomimo uwag, iż nawet po obfitych opadach w lasach nadal panuje susza, pojawiają się sporadyczne doniesienia o dosyć obfitych zbiorach. Prawdziwy wysyp można zauważyć w Bieszczadach. Stamtąd płyną informacje o znalezieniu kurek, maślaków czy nawet borowików. Podczas jednej leśnej wyprawy doświadczeni grzybiarze zebrali sporo ładnych i zdrowych okazów. Grzybów można z powodzeniem szukać także w innych miejscach w województwie podkarpackim.
Także w okolicach Olsztyna grzybiarze obserwują rozwój kurek. Jak pisze użytkowniczka portalu grzyby.pl:
– Rekreacyjny spacer z psem przerósł moje oczekiwania. Bardzo miłe zaskoczenie i lekkie niedowierzanie w to, co widzę. Spacerując natknęłam się na piękne kurki. Pomimo suszy i małych opadów w przeciągu ostatnich dni udało mi się zebrać 550 g.
Niektórzy grzybiarze donoszą, że w lasach jest dosyć wilgotno, lecz samych grzybów brak. Z Wielkopolski płyną głosy o ogromnej suszy, nawet pomimo opadów. Okazuje się, że w wielkopolskich lasach brakuje jakichkolwiek grzybów – i jadalnych, i trujących. Podobne głosy dochodzą z okolic Zielonej Góry. Wszyscy zawiedzeni wskazują jednak na obfitość leśnych owoców – poziomek czy jagód.
Kiedy pojawiają się najpopularniejsze gatunki grzybów?
Określone gatunki grzybów jadalnych pojawiają się w konkretnym czasie. Od czerwca zaczynają rozwijać się:
- podgrzybki (do listopada);
- maślaki (do października);
- kurki (do listopada);
- kanie (do listopada).
Natomiast już od lipca będziemy mogli spotkać:
- borowiki (do października);
- gąski (do listopada);
- koźlarze (do października).
Z kolei okazy rydzów zaczniemy zbierać od sierpnia do listopada, a opieńków – od września do listopada.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements