Świnie, pszczoły i... fotobudka
Wiele dekoracji dożynkowych nawiązuje do rolniczej tradycji tego święta. Pojawiają się gospodarz i gospodyni oraz ich zwierzęta, zwykle krowy i świnie. Niekiedy można podziwiać skonstruowane ze słomy konie czy pszczoły, a nawet tak niecodzienne stworzenia jak... Minionki. Jednak kreatywność mieszkańców wsi nie zna granic i dlatego każdego roku pojawia się coś nowego, co bawi i zaskakuje. Niekiedy dożynkowe ozdoby wychodzą naprzeciw aktualnym wydarzeniom i potrzebom: na przykład wspaniałe zdjęcie na social media można zrobić w... słomianej fotobudce! Z pewnością będzie niepowtarzalne.
Gdzie powstały najciekawsze dekoracje dożynkowe?
Wiele wsi organizuje konkursy na najpiękniejsze i najciekawsze dekoracje, które są rozstrzygane podczas dożynek. Jest o co walczyć, bo zdarza się, że gmina oferuje zwycięzcom nagrody pieniężne. Nic zatem dziwnego, że niektóre spośród dożynkowych ozdób zasługują na szczególne uznanie! Do tych najbardziej spektakularnych trzeba zaliczyć średniowieczny zamek z Sierakowa (gm. Jeziora Wielkie, powiat mogileński). Ogromna słomiana konstrukcja jest funkcjonalna - można, a nawet trzeba do niej wejść, zrobić sobie zdjęcie i podziwiać dbałość o szczegóły, np. znajdujący się w środku stragan czy dyby. Warto podkreślić, że mieszkańcy Sierakowa powoli wypracowują sobie pozycję liderów wśród twórców dożynkowych ozdób. Rok temu przygotowali bowiem słomiany kościół.
Kolejną wsią, która w tym roku była wyjątkowo ozdobiona na dożynki, jest Polska Nowa Wieś (gm. Komprachcice, powiat opolski). Tamtejsze dekoracje zachwycają kolorami, pomysłowością i starannością wykonania!
Zobacz najciekawsze dekoracje polskich wsi na tegoroczne dożynki.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: Facebook (KGW Sierakowo, Związek Śląskich Rolników, Marcin Wroński, Gmina Szydłowo)