StoryEditorWieś z serialu

Serial “1670” podbija serca widzów! Czy wieś Adamczycha istnieje naprawdę?

W połowie grudnia na platformie Netflix pojawił się nowy polski serial komediowy pod tytułem “1670”. Wywołał ogromne emocje i lawinę komentarzy, zarówno tych pozytywnych, jak i sceptycznych. Czy wieś Adamczycha, przedstawiona w serialu, istnieje naprawdę? Gdzie kręcono “1670”?

O czym jest serial “1670”? 

Akcja serialu “1670” toczy się w tytułowym roku. Głównym bohaterem jest polski szlachcic, Jan Paweł Adamczewski, który marzy o zapisaniu się w historii Polski. Poznajemy także jego rodzinę: żonę Zofię, synów Stanisława i Jakuba oraz wyzwoloną córkę Anielę. W sąsiedztwie mieszka znienawidzony przez Jana Pawła Andrzej, który jest właścicielem połowy wsi. Bohaterami są także chłopi z Adamczychy oraz inni znajomi i rodzina Adamczewskich. Niech was jednak nie odstraszy historyczny kostium – serial porusza również współczesne tematy, naśmiewając się z ponadczasowych wad i problemów Polaków. A to wszystko w scenerii biednej, pełnej błota szlacheckiej wsi o nazwie Adamczycha. 

Gdzie leży Adamczycha? 

Jak się okazuje, miejscowość Adamczycha bynajmniej nie jest zmyślona. Na mapie Polski faktycznie możemy odszukać tę wieś! Jest położona w gminie Baranowo (powiat ostrołęcki, woj. mazowieckie). Raczej nie znajdziemy Adamczychy w rankingu największych wsi, bowiem według portalu Polska w Liczbach w 2021 roku mieszkało tam zaledwie 49 osób. Jednak dziś z pewnością niejedna większa miejscowość zazdrości Adamczysze popularności! 

image
FOTO: Mapy Google/zrzut Ekranu

Dlaczego akcję serialu “1670” osadzono w Adamczysze? 

Autorzy serialu nie ukrywają, że inspiracji do nazwania wsi, będącej centrum akcji, poszukiwali po prostu na mapie. Jeden ze scenarzystów natrafił wówczas na Adamczychę. Nazwa tak mu się spodobała, że właśnie tam umiejscowiono dwór szlachecki Jana Pawła Adamczewskiego i jego rodziny. Scenarzyści podkreślają, że za tym wyborem nie kryje się żadna tajemnica ani przesłanie dla fanów serialu. 

Gdzie kręcono serial “1670”? 

Wieś Adamczycha, choć niewielka, jest pełnoprawną współczesną wsią. Tymczasem realizatorzy serialu potrzebowali miejsca, które odda ducha wsi z XVII wieku, pełnej błota i słomy. Z tego powodu plenery nie były osadzone głównie w Adamczysze, choć tam także powstwały zdjęcia, lecz w skansenie w Kolbuszowej (woj. podkarpackie). Wykorzystano tamtejsze budynki, a specjalnie na potrzeby serialu zbudowano między innymi dworek samego Jana Pawła. Odcinki serialu “1670” powstawały także w Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w Warszawie.

dane: Polska w Liczbach

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. facebook/Netflix, mapy Google

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 08:50