StoryEditorPolski Hollywood

Zobacz TOP 6 wsi znanych ze starych filmów

28.10.2022., 18:00h

W polskich filmach i serialach z dawnych lat akcja często ma miejsce na wsiach i w niewielkich miejscowościach. To tam kształtowały się losy wielu kultowych postaci znanych z wielkiego ekranu. Może warto wybrać się tam, by poczuć klimat polskich produkcji?

Lipce - wieś znana z "Chłopów"

"Chłopi" to film i serial w reż. Jana Rybkowskiego powstały na podstawie powieści Władysława Reymonta. Gdzie można było spotkać ekipę filmową? W miejscowościach Pszczonów i Lipce Reymontowskie (miejsce wydarzeń z powieści). W serialu w role wcielili się także mieszkańcy obu wsi. Z ciekawostek: większość kostiumów była autentyczna – odkupiona od ich właścicieli. Generalnie, mieszkańcy wsi bardzo pomagali przy filmie, pełniąc role statystów, jak i użyczając scenografom rekwizyty.

image

W "Chłopach" zagrali miejscowi

FOTO: Chłopi/materiały Filmowe Dystrybutora

Seroczyn to prawdziwa wieś Niechciców z "Nocy i Dni"

"Noce i dnie" w reż. Jerzego Antczaka zostały nakręcone na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej. W filmie oglądamy koleje losów rodziny Niechciców, umiejscowione najczęściej w majątku w Serbinowie. Ekranizacja miała miejsce w Seroczynie, Kołodziążu, Pogorzeli, Krakowie oraz Warszawie. Oprócz wersji kinowej powstał również serial telewizyjny o takim samym tytule, z 1977 roku. W filmie możemy oglądać prawdziwe wiejskie plenery, które były kręcone głównie na terenie Państwowego Gospodarstwa Rolnego Seroczyn koło Siedlec. Wybudowano tam dworek na potrzeby filmu.

image

Wiele scen z filmu i serialu "Noce i Dnie" powstały na terenie Państwowego Gospodarstwa Rolnego Seroczyn koło Siedlec. Wybudowano tam dworek na potrzeby filmu.

FOTO: Noce I Dnie/materiały Filmowe Dystrybutora

Dobrzykowice i Lubomierz znane z "Samych swoich" i kłótni Kargula i Pawlaka?

"Sami swoi" w reż. Sylwestra Chęcińskiego z 1967 roku przedstawia losy Kargulów i Pawlaków. Kontynuację stanowią kolejne części "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Zdjęcia do filmu realizowano w Dobrzykowicach, Lubomierzu, Czernicy Wrocławskiej oraz Strzeblowie. Komedia powstała na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Zabawne kłótnie skonfliktowanych ze sobą rodzin Pawlaków i Karguli przeszły do historii kina polskiego i bawią do dziś.

W Lubomierzu znajduje się obecnie Muzeum Kargula i Pawlaka, które powstało w 1995 roku. W muzeum znajdują się liczne pamiątki i rekwizyty związane z kręceniem filmu, m.in. karabin, fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie, pierwsza kopia filmu.

image

Dawne filmy i seriale kręcone na wsi

FOTO: Sami Swoi/materiały Filmowe Dystrybutora

Janosik kręcony w Dębnie, wsi położonej w województwie małopolskim

Słynny Janosik, który staje w obronie uciśnionych chłopów niczym Robin Hood – bogatym zabiera, a biednym daje – rozpalał wyobraźnię odkąd pojawił się na ekranie. "Janosik" – serial z 1973 roku w reż. Jerzego Passendorfera powstawał w wielu miejscach. Najczęściej wymienia się: rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami koło Nowej Białej, Dolinę Chochołowską, zamek na Pieskowej Skale, Zamek Ogrodzieniec, zamek Orawskie Podzamcze, Dębno, w okolice Ojcowa, Podkarpacie, Warszawę.

image

Tatrzański zbójnik kręcony w Dębnie

FOTO: Janosik/materiały Filmowe Dystrybutora

Rodzinna wieś Kaziuka z "Konopielki" to wsie Bronowo i Niwkowo

"Konopielka" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego z 1982 roku to film niezwykły. Ukazuje życie na wsi Taplary, gdzieś na Białostocczyźnie. To miejsce otoczone lasami i bagnami, tworzące zamknięty świat. Mieszkańcy żyją zgodnie z rytmem natury i nie chcą przyjmować, tego co nowe. Osią fabularną jest przyjazd ponętnej nauczycieli, która wnosi sporo zamieszania do życia młodego chłopa Kaziuka. Zdjęcia do filmu realizowano we wsiach Bronowo i Niwkowo (gmina Wizna) oraz Famułkach Królewskich (gmina Brochów).

image

Zapadła wieś Kaziuka to wsie Bronowo i Niwkowo

FOTO: Konopielka/materiały Filmowe Dystrybutora

Kultowy serial lat 70. "Daleko od szosy", kręcony w Lipinach, wsi w łódzkiem

Ten kultowy serial, którego bohaterem jest urodzony tuż po wojnie młody chłopak Leszek Górecki, mieszka na wsi, ale chce się z niej wyrwać. Główną rolę w "Daleko od szosy" zagrał Krzysztof Stroiński. Serial kręcony był w Łodzi, Chorzowie, Zdrzychowie, Dalikowie, Brzeziu, Nowosolnej (obecnie Łódź), Kałowie, Szydłowie, Ciechocinku, Warszawie i Rudzie Śląskiej (Polska), a sceny rozgrywające się na wsi powstały niedaleko Lipin pod Łodzią.

image

Kultowy serial lat 70. "Daleko od szosy", kręcony w Lipinach, wsi w łódzkie

FOTO: Materiały Filmowe Dystrybutora

Angelika Drygas

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 11:40