StoryEditorPiękne krajobrazy

Gdzie na majówkę w Polsce w 2023 roku?

11.04.2023., 14:00h
Fanów polskich krajobrazów nie brakuje. Coraz więcej osób wybiera krajowe destynacje, eksplorując nietuzinkowe miejsca na naszym rodzimym poletku. Dlaczego warto wybrać Polskę i gdzie skierować swoje kroki?

W tym roku majówka wypada wyjątkowo korzystnie! Jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu, zyskamy pięciodniowy wypoczynek. Trzy dni wolnego sprawi, że majówka będzie trwać dziewięć dni. Nic dziwnego, że rodacy chętnie korzystają z tego wariantu! Rezerwacji na majowy weekend jest o 61% więcej niż w zeszłym roku, a do opłacenia wyjazdu chętnie wykorzystujemy bon turystyczny – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez platformy Noclegi.pl i Nocowanie.pl (za PAP Media Room).

Majówka 2023 – popularne miejsca 

To świetna informacja dla tych, którzy mają gospodarstwa agroturystyczne, oferują domki na wynajem i zajmują się świadczeniem usług turystycznych. Z raportu dowiadujemy się, że najczęściej Polacy wybierają Karpacz, Zakopane, Szklarską Porębę, Kudowę-Zdrój i Szczawnicę. Sporo osób wyjeżdża do Gdańska, Sopotu i Kołobrzegu, Krakowa i Warszawy. 

Majówka 2023 – ceny

Podwyżki nie ominęły ofert majówkowych – średnia cena za osobę za noc wynosi 98 złotych, czyli o 15,5% więcej niż w zeszłym roku. Za nocleg dla jednej osoby w Karpaczu zapłacimy średnio 111 złotych, a Warszawie 118 złotych. Drożej jest w Gdańsku, bo około 123 złote i w Sopocie 125. W Łebie czy Ustroniu wychodzi średnio 61 złotych na osobę za noc. Aby pokryć te wydatki, można wykorzystać bon turystyczny, oczywiście pod warunkiem pobrania dokumentu w odpowiednim czasie (do 31 marca)  – (…) wyjazd z jego wykorzystaniem nie musi się odbyć już teraz. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany późniejszy wypoczynek, na majówkę czy na wakacje – podkreśla Tomasz Zaniewski, wiceprezes spółek Nocowanie.pl i Noclegi.pl. Na szczęście jest jeszcze sporo ciekawych ofert. 

Gdzie na majówkę 2023?

Zalipie – piękna wieś z kolorowymi domkami

To wioska w województwie małopolskim, niedaleko Tarnowa. Nazwana jest najbardziej kolorową wsią w naszym kraju. Z Krakowa jedzie się samochodem około 1,5 godziny. Tradycja malowania budynków wzięła się z… biedy. Niegdyś domy pokryte były sadzą, stąd pomysł zamalowania tych plam za pomocą wapna i motywów roślinnych. Z czasem malunki były coraz bardziej kolorowe. Za matkę sztuki malowania domów uznaje się Felicję Curyłową – warto odwiedzić jej muzeum, w którym można poznać technikę dekorowania domów. Na liście wyjazdowej, prócz wspomnianej już zagrody Curyłowej, powinien być Dom Malarek i kościół parafialny.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów to część Dolnego Śląska pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem. To na tych terenach występują skały pochodzenia wulkanicznego. Na uwagę zasługują Góry Kaczawskie i Sudecka Zagroda Edukacyjna w miejscowości Dobków, gdzie można zwiedzić platformę, która odtwarza trzęsienie ziemi. We wschodniej części Pogórza Kaczawskiego warto zwiedzić Park Krajobrazowy „Chełmy” i dziesięć rezerwatów przyrody. Na tej ziemi znajdziemy sporo zabytków, np. ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Malownicze Podlasie

Może to właśnie najlepszy moment, aby odwiedzić słynne Podlasie? Ta część Polski cieszy się coraz większą popularnością. Najbardziej klimatyczna jest Kraina Otwartych Okiennic. Tworzą ją trzy wsie: Soce, Trześcianka i Puchły leżące w dolinie Narwi. Pejzaż jest malowniczy – łąki, lasy, zieleń. Znakiem rozpoznawczym tych miejsc są parterowe drewniane chaty, pięknie zdobione – okna mają kolorowe okiennice, elewacja nietuzinkowe ornamenty, zwłaszcza część nad oknami. Domy wyglądają trochę jak z bajki. Widoczne sa także wschodnie wpływy – drewniane cerkwie. Co jeszcze warto zobaczyć? Na pewno kilka innych miejscowości, jak: Święta Woda, Tykocin, Meczet w Kruszynianach, Narwiański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Pentowo, Kiermusy, Supraśl.

image
Uroki Podlasia

Magiczne klimaty wsi z Podlasia [GALERIA]

Kolorowe Jeziorka

Dla fanów niezwykłych zjawisk przyrodniczych – idealne będą Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich. To właśnie tam usytuowane są cztery jeziorka: turkusowo-zielone, błękitne, czarne i purpurowo-czerwone. Barwy to efekt działalności kopalni pirytu, z której związki mineralne przeniknęły do wody, nadając jej niesamowitych tonacji. To miejsce jest świetne na jednodniowy wypad i zrobienie niebanalnych zdjęć, np. na Instagrama! Swoją bioróżnorodnością zachwyca cały Rudawski Park Krajobrazowy.

Majówka w winnicach

Miłośnicy polskich win odnajdą się we wędrówce po Małopolskim Szlaku Winnym – to tereny niezwykle urodziwe i obfitujące w wiele atrakcji. Zwiedzanie kolejnych winnic to nie lada gratka dla smakoszy winogronowego trunku! Gdzie jeszcze znajdziemy tego typu atrakcje? W okolicach Jasła i Dębicy; Przemyśla i Jarosławia, na winnym szlaku wiodącym od Sudetów po Wrocław (Winnica Stary Wielisław Winnica Jaworek Miękini), ale także winnice w dolinach Wyżyny Kielecko- Sandomierskiej i oczywiście tereny Zielonej Góry!

image

Winnica w Polsce 

FOTO: Envato Elements

Angelika Drygas

Zdjęcie otwarcia i winnica: envato elements

Źródło: gorykaczawskie.pl, PAP Media Room

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:33