StoryEditorBoże Narodzenia 2022

Ile lat ma Święty Mikołaj?

Czy wiecie, ile lat ma Święty Mikołaj? To pytanie, które zadają sobie nie tylko dzieci, ale również dorośli. Jedni uważają, że jest już bardzo stary, dla drugich czas się dla niego zatrzymał. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Strój Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj słynie ze swojej srebrzystej brody i podkręconych wąsów. Na nosie ma małe okulary, a na głowie czerwoną czapkę z białym pomponem. Jegomość przywdziewa czerwony kubrak i spodnie w tym samym kolorze. Pasek Świętego Mikołaja jest czarny i buty zazwyczaj też. Mikołaj rozwozi prezenty pięknymi saniami, ciągniętymi przez renifery, a jego pomocnikami są elfy.

Powyższy wizerunek Świętego Mikołaja przywodzi na myśl postać, która jest znana współcześnie każdemu dziecku i tak też jest przedstawiana zarówno w mediach, jak i podczas uroczystości szkolnych czy jarmarków bożonarodzeniowych. Kim tak naprawdę był Święty Mikołaj?

O Mikołaju, który został świętym

Na przełomie III i IV w. n. e. w Mirze żył biskup Mikołaj, którego losy nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że był to człowiek uczynny i starał się nieść pomoc bliźniemu. Najprawdopodobniej zmarł 6 grudnia, dlatego dziś w tym dniu wręczamy sobie prezenty i obchodzimy tzw. Mikołajki.

Według podań śmierć świętego Mikołaja nastąpiła między 345 r. a 352 r., czyli w jej momencie miał 70 lat. Niektórzy nie mają jednak wątpliwości co do tego, że Święty Mikołaj zamieszkał w krainie zabawek, co świadczyłoby o tym, że ma obecnie 1740 lat.

Jak mieli na imię rodzice Świętego Mikołaja?

Rodzicami Świętego Mikołaja byli Nonna i Teofan, którzy nie mogli narzekać na niedostatek. Pomimo swojej zamożności nie byli oni ludźmi pysznymi, lecz robili wszystko, by ich syn przejął od nich najważniejsze wartości i wierzył w Boga. Dzięki wychowaniu, które Mikołaj odebrał od rodziców, w prawidłowy sposób rozporządził ich majątek po śmierci.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: eska.pl

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 09:01