StoryEditorTrendy z PRL

Jak wyglądała moda plażowa w czasach PRL?

Stroje kąpielowe i do opalania również podlegają kapryśnym trendom. Raz modne są te bardziej zabudowane, innym razem te, które odsłaniają, ile się da. W czasach PRL nie było inaczej! Trendy się zmieniały a nasze mamy i babcie bynajmniej nie pozostawały w tyle. Jak się plażowało za PRL-u?

Jak spędzano wakacje w PRL-u? 

Choć czasy PRL-u były biedne i wiązały się z wieloma niedostatkami, wiele osób w czasie wakacji wyjeżdżało i odpoczywało. Były to wyjazdy zupełnie inne niż te dzisiejsze – zwykle krajowe, bliższe, organizowane tanim kosztem. Tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na relaks w kurortach, takich jak Zakopane w górach czy Sopot nad morzem. Zwykli obywatele wybierali mniejsze ośrodki, często przypisane do zakładu, w którym pracowali lub należące do Funduszu Wczasów Pracowniczych. 

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak wyglądała moda na plażę we wczesnym PRL-u? 

Lata 50. kojarzą nam się z dość pruderyjną modą, wychodzącą dopiero z kryzysu powojennych lat 40. W przypadku mody plażowej ten stereotyp nie ma jednak zastosowania. Pierwsze bikini pokazano publicznie w 1946 roku i choć nadal budziło zgorszenie, panie odsłaniały coraz więcej. Ówczesne stroje kąpielowe bywały jedno- lub dwuczęściowe. Popularne były modele bez ramiączek, za to zabudowane na dole, przez co przypominały coś, co dziś nazwalibyśmy szortami z wysokim stanem. Tego typu krój majtek kilka lat temu znów stał się modny! 

Modne plażowiczki nie zapominały o dodatkach. Królowały szerokie okulary przeciwsłoneczne oraz plastikowe torebki-koszyki.

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Moda plażowa PRL w latach 60. 

Lata 60. przyniosły ze sobą rewolucję w komforcie plażowania. Do Polski dotarł bowiem spandekselastyczny, sztuczny materiał, z którego zaczęto szyć wygodniejsze kostiumy. Wówczas popularność zyskały dopasowane figi, które były wygodniejsze niż plażowe szorty z dużej ilości materiału i dawały paniom komfort przy aktywnym spędzaniu czasu. Z kolei modną “górę” stanowiły staniki w typie bardotek – miękkie i zapinane z tyłu.

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kolorowe lata 70. - jakie stroje plażowe były modne? 

W latach 70. w modzie plażowej pojawiły się wzory i kolory. Królowały stroje dwuczęściowe w wyrazistych barwach – modele jednoczęściowe wybierały skromniejsze panie, które wolały się zakryć na plaży. Bikini z lat 70. z perspektywy XXI wieku nie było jednak wcale wyzywające - majtki były zabudowane a staniki miały ramiączka, dzięki którym paniom było wygodniej i nie musiały się obawiać, że kostium się zsunie podczas aktywności.

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe
image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak się plażowało w latach 80.? 

Poprzedni sezon był czasem triumfalnego powrotu mody plażowej z lat 80., która przez dekady uchodziła za szczyt bezguścia. Rok temu panie na nowo zakochały się w wyrazistych kolorach i geometrycznych wzorach, które w Polsce były popularne pod koniec lat 80. W tej dekadzie na polskich plażach pojawiło się także klasyczne bikini ze stanikami uszytymi z trójkątnych kawałków materiału, wyciętymi majtkami oraz wiązaniem na troczki.

image
FOTO: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Więcej zdjęć mody plażowej PRL-u znajdziesz w galerii.

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:05