StoryEditorPreseidy 2023

Magia na niebie! Kiedy zobaczymy Perseidy w sierpniu 2023?

Oglądanie spadających gwiazd w sierpniu jest rozrywką dla każdego, a szczególnie dla mieszkańców wsi. Tereny wiejskie ze względu na małe zanieczyszczenie powietrza oraz mniejszą liczbę świateł są idealne do obserwacji nocnego nieba. Do tego niepotrzebny jest profesjonalny sprzęt – w sierpniu spadające gwiazdy widoczne są gołym okiem.

Jak powstają Preseidy?

Gwiazdy spadają przez cały rok, lecz szczególnie widoczne są od połowy lipca i przez prawie cały sierpień. W nocy – z 12 na 13 sierpnia – nastąpi kumulacja Perseidów. To rój meteorów, za który odpowiada kometa Swift-Tuttle. Gdy zbliża się do Słońca, powłoka z lodu zaczyna się topić. Wówczas uwalniają się skalne grudki pyłu, które tworzą warkocz komety, przecinający orbitę Ziemi z taką prędkością, że ulegają spalaniu.

Skąd wzięła się nazwa Preseidy?

Nazwa Perseidów nawiązuje do gwiazdozbioru Perseusza, herosa z greckiej mitologii, od którego zaczyna wędrówkę po naszym niebie. Niektórzy nazywają je Łzami Świętego Wawrzyńca ze względu na jego męczeńską śmierć 10 sierpnia, czyli wtedy gdy następuje ich kumulacja.

Oglądanie Perseidów – plan na weekend

W tym roku największy opad przypada na weekend, więc można zorganizować wypad dedykowany oglądaniu gwiazd.

W Polsce powstały dwa parki ciemnego nieba, które zapobiegają zanieczyszczeniu świetlnemu. Tworzy się je ze względu na zaburzanie nocnego ekosystemu przez światła miast, ale są jednocześnie doskonałym miejscem do obserwacji. Są to: Izerski Park Ciemnego Nieba w Sudetach, znajdujący się na granicy Polski i Czech oraz Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach, obejmujący Park Narodowy oraz parki krajobrazowe Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetliński.

Powstają też inne miejsca chroniące ciemne niebo, np. w miejscowości Ostrowik, Dobre Miasto, Sopotnia Wielka czy Palowice. Ponadto warto zainteresować się coraz częściej organizowanymi piknikami astronomicznymi.

Jak przygotować się do oglądania Perseidów?

Przede wszystkim w czasie kumulacji Perseidów należy liczyć na bezchmurne niebo, a sami zadbajmy o odpowiednie stanowisko. Widoku nie powinny nam przesłaniać ani drzewa, ani budynki. Spadające gwiazdy najlepiej są widoczne w całkowitej ciemności, gdzie małe jest zanieczyszczenie świetlne, więc odejdźmy od najjaśniejszych ulic.

Weźmy ze sobą koc piknikowy, jedzenie oraz picie. Pogoda w sierpniu nas nie rozpieszcza, dlatego zabierzmy cieplejsze ubrania. Na telefon możemy ściągnąć aplikację, która pomoże w obserwacji nocnego nieba. Wskaże, gdzie powinniśmy patrzeć oraz opowie o gwiazdach.

Całe widowisko będziemy mogli oglądać od 21 i potrwa do mniej więcej 4 nad ranem – na godzinę spadnie nawet kilkadziesiąt gwiazd. Będzie to świetna okazja do zrobienia efektownych zdjęć. Oczy powinniśmy zwrócić na północno-wschodnią część nieba.

oprac. Teresa Karwacka

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:56