StoryEditor

Pomysł na nowe hobby: jak zacząć robić biżuterię handmade?

Robienie własnej biżuterii w domu to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu oraz doposażenie szkatułki w ozdoby, których nikt inny nie ma. Może stać się nawet zalążkiem domowego biznesu! Od czego zacząć robienie biżuterii? Co będzie potrzebne?

Dlaczego warto zacząć robić biżuterię? 

Własnoręczne robienie biżuterii to sposób na relaks i wyciszenie z dala od ekranu telefonu, telewizora czy komputera. Takie zajęcie uczy cierpliwości i wyzwala kreatywność, nawet jeżeli wcześniej nie podejrzewaliśmy się o ukryty talent. Jednak największą zaletą biżuterii DIY, którą z pewnością docenią wszystkie panie, jest jej niepowtarzalność. Robienie ozdób samemu pozwala dostosować je do własnego stylu – wcale nie muszą to być rzucające się w oczy kolczyki czy broszki, ale np. minimalistyczne bransoletki. Drugiej takiej nikt nie będzie miał! 

Jak zacząć robić biżuterię DIY?

Na początku przygody z wykonywaniem własnej biżuterii warto zastanowić się, z jakich materiałów chcemy korzystać: sznurków, koralików, naturalnych kamieni, a może wybierzemy drogę ekologiczną i będziemy wyczarowywać ozdoby ze... śmieci? Warto to przemyśleć, a w razie wątpliwości - wypróbować kilka metod i przekonać się w praktyce, co najbardziej nam odpowiada i jaki efekt jest najbardziej satysfakcjonujący. 

By zaoszczędzić czas i ewentualne środki, wydane na prefabrykaty, można zacząć od przeglądania internetowych tutoriali, w których przyjrzymy się, na czym polega wykonywanie biżuterii daną techniką i jaki jest efekt. Przy okazji można także poznać przydatne sztuczki, które przydadzą się, gdy przejdziemy już do robienia ozdób samodzielnie. 

Jakie narzędzia są potrzebne, by robić biżuterię w domu? 

Niektóre spośród narzędzi, które przydają się podczas samodzielnego robienia biżuterii, każdy z nas ma w domu. Na tej liście znajdują się np. nożyczki, pęseta, mocny klej czy igła. Jest jednak kilka przedmiotów, w które warto zainwestować, by ułatwić sobie pracę. Pierwszy z nich to szczypce wielofunkcyjne – bez nich trudno będzie przytrzymać małe elementy czy zrobić oczka z drutu. Z czasem, jeżeli biżuteria DIY nas wciągnie, kolekcja szczypiec jubilerskich z pewnością się rozrośnie, jednak na dobry początek wystarczą jedne. 

Kolejne narzędzia, które przydadzą się przy robieniu biżuterii, to młotek do metalu i piłka jubilerska. Brzmi to bardzo profesjonalnie, jednak nawet domowy warsztat z trudem się bez nich obejdzie. 

W wielu technikach potrzebne będą również takie narzędzia, jak igły i szydełka o różnych grubościach. Z kolei wśród przydatnych, ale nie zawsze niezbędnych narzędzi do robienia biżuterii DIY znajdziemy naparstki, otwieracze do kółeczek, łopatki i tacki do koralików, maszynki do supełków, narzędzia do prostowania drutu czy nawlekania koralików. Nie zawsze jednak warto kupować je podczas pierwszych zakupów: może się okazać, że niektóre nie będą nam wcale potrzebne.

image
FOTO: Envato Elements

Jakie prefabrykaty kupić do robienia biżuterii? 

Odpowiednie narzędzia to połowa sukcesu, jednak najważniejsze są prefabrykaty, z których przygotujemy naszą biżuterię. Sklepy online oferują bardzo szeroki wybór zarówno materiałów, jak i elementów spajających. Gdy zorientujemy się już, co i jaką techniką chcemy wykonywać, warto zainwestować w takie półprodukty jak

 • sztyfty i bigle do kolczyków z zabezpieczeniem, 
 • bazy pierścionków, 
 • szpilki jubilerskie, 
 • drut pamięciowy, 
 • łańcuszki i ogniwa, 
 • kółeczka zaciskowe i sprężynkowe, 
 • tulejki, zakończenia zaciskowe, 
 • karabińczyki i zapięcia, 
 • żyłki jubilerskie, 
 • nici, sznurki, żyłki. 

Kolejny etap to oczywiście zakup materiału, z którego wykonana będzie biżuteria. Jeśli chcemy wypróbować różne opcje, warto w sklepie online zamówić: 

 • modelinę, 
 • kolorowy filc, 
 • koraliki, 
 • kamienie i kaboszony, 
 • sznurki do sutaszu. 

Biżuteria DIY – rady dla początkujących 

Nie sposób zebrać w jednym miejscu poradników dla wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę z robieniem biżuterii, gdyż technik jest naprawdę dużo. Jest jednak kilka uniwersalnych rad, które warto mieć na uwadze. 

Przede wszystkim, robienie biżuterii DIY wymaga ogromnej cierpliwości. Nawet osoba o wprawnych palcach może mieć problemy z zaciskaniem małych kółeczek czy nawlekaniem koralików na żyłkę. Z tego powodu nie warto się poddawać, lecz ćwiczyć, nawet jeżeli pierwsze efekty są dalekie od zamierzonych. 

Jeżeli czujesz, że robienie biżuterii cię relaksuje, jednak nie odpowiada ci przygotowywanie jej np. z modeliny czy masy, szukaj innych technik! Jest ich naprawdę wiele, a piękne i trwałe ozdoby mogą powstać nawet z papieru, zwijanego metodą quillingu. 

Do robienia biżuterii DIY warto podejść odpowiedzialnie. Niektóre techniki są bowiem bardziej wymagające od innych i wymagają odpowiedniego przygotowania, które zdobędziemy choćby dzięki internetowym poradnikom i grupom, zrzeszającym rękodzielników. Dla przykładu, niezwykle popularna żywica epoksydowa, z której powstają piękne wisiorki, w stanie płynnym jest toksyczna. Szkodliwe są także powstające z niej opary. Z tego powodu lepiej nie porywać się na tę metodę bez odpowiedniego przygotowania i zaplecza.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 19:46