Dlaczego warto zacząć robić biżuterię?
Własnoręczne robienie biżuterii to sposób na relaks i wyciszenie z dala od ekranu telefonu, telewizora czy komputera. Takie zajęcie uczy cierpliwości i wyzwala kreatywność, nawet jeżeli wcześniej nie podejrzewaliśmy się o ukryty talent. Jednak największą zaletą biżuterii DIY, którą z pewnością docenią wszystkie panie, jest jej niepowtarzalność. Robienie ozdób samemu pozwala dostosować je do własnego stylu – wcale nie muszą to być rzucające się w oczy kolczyki czy broszki, ale np. minimalistyczne bransoletki. Drugiej takiej nikt nie będzie miał!
Jak zacząć robić biżuterię DIY?
Na początku przygody z wykonywaniem własnej biżuterii warto zastanowić się, z jakich materiałów chcemy korzystać: sznurków, koralików, naturalnych kamieni, a może wybierzemy drogę ekologiczną i będziemy wyczarowywać ozdoby ze... śmieci? Warto to przemyśleć, a w razie wątpliwości - wypróbować kilka metod i przekonać się w praktyce, co najbardziej nam odpowiada i jaki efekt jest najbardziej satysfakcjonujący.
By zaoszczędzić czas i ewentualne środki, wydane na prefabrykaty, można zacząć od przeglądania internetowych tutoriali, w których przyjrzymy się, na czym polega wykonywanie biżuterii daną techniką i jaki jest efekt. Przy okazji można także poznać przydatne sztuczki, które przydadzą się, gdy przejdziemy już do robienia ozdób samodzielnie.
Jakie narzędzia są potrzebne, by robić biżuterię w domu?
Niektóre spośród narzędzi, które przydają się podczas samodzielnego robienia biżuterii, każdy z nas ma w domu. Na tej liście znajdują się np. nożyczki, pęseta, mocny klej czy igła. Jest jednak kilka przedmiotów, w które warto zainwestować, by ułatwić sobie pracę. Pierwszy z nich to szczypce wielofunkcyjne – bez nich trudno będzie przytrzymać małe elementy czy zrobić oczka z drutu. Z czasem, jeżeli biżuteria DIY nas wciągnie, kolekcja szczypiec jubilerskich z pewnością się rozrośnie, jednak na dobry początek wystarczą jedne.
Kolejne narzędzia, które przydadzą się przy robieniu biżuterii, to młotek do metalu i piłka jubilerska. Brzmi to bardzo profesjonalnie, jednak nawet domowy warsztat z trudem się bez nich obejdzie.
W wielu technikach potrzebne będą również takie narzędzia, jak igły i szydełka o różnych grubościach. Z kolei wśród przydatnych, ale nie zawsze niezbędnych narzędzi do robienia biżuterii DIY znajdziemy naparstki, otwieracze do kółeczek, łopatki i tacki do koralików, maszynki do supełków, narzędzia do prostowania drutu czy nawlekania koralików. Nie zawsze jednak warto kupować je podczas pierwszych zakupów: może się okazać, że niektóre nie będą nam wcale potrzebne.
Jakie prefabrykaty kupić do robienia biżuterii?
Odpowiednie narzędzia to połowa sukcesu, jednak najważniejsze są prefabrykaty, z których przygotujemy naszą biżuterię. Sklepy online oferują bardzo szeroki wybór zarówno materiałów, jak i elementów spajających. Gdy zorientujemy się już, co i jaką techniką chcemy wykonywać, warto zainwestować w takie półprodukty jak:
- sztyfty i bigle do kolczyków z zabezpieczeniem,
- bazy pierścionków,
- szpilki jubilerskie,
- drut pamięciowy,
- łańcuszki i ogniwa,
- kółeczka zaciskowe i sprężynkowe,
- tulejki, zakończenia zaciskowe,
- karabińczyki i zapięcia,
- żyłki jubilerskie,
- nici, sznurki, żyłki.
Kolejny etap to oczywiście zakup materiału, z którego wykonana będzie biżuteria. Jeśli chcemy wypróbować różne opcje, warto w sklepie online zamówić:
- modelinę,
- kolorowy filc,
- koraliki,
- kamienie i kaboszony,
- sznurki do sutaszu.
Biżuteria DIY – rady dla początkujących
Nie sposób zebrać w jednym miejscu poradników dla wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę z robieniem biżuterii, gdyż technik jest naprawdę dużo. Jest jednak kilka uniwersalnych rad, które warto mieć na uwadze.
Przede wszystkim, robienie biżuterii DIY wymaga ogromnej cierpliwości. Nawet osoba o wprawnych palcach może mieć problemy z zaciskaniem małych kółeczek czy nawlekaniem koralików na żyłkę. Z tego powodu nie warto się poddawać, lecz ćwiczyć, nawet jeżeli pierwsze efekty są dalekie od zamierzonych.
Jeżeli czujesz, że robienie biżuterii cię relaksuje, jednak nie odpowiada ci przygotowywanie jej np. z modeliny czy masy, szukaj innych technik! Jest ich naprawdę wiele, a piękne i trwałe ozdoby mogą powstać nawet z papieru, zwijanego metodą quillingu.
Do robienia biżuterii DIY warto podejść odpowiedzialnie. Niektóre techniki są bowiem bardziej wymagające od innych i wymagają odpowiedniego przygotowania, które zdobędziemy choćby dzięki internetowym poradnikom i grupom, zrzeszającym rękodzielników. Dla przykładu, niezwykle popularna żywica epoksydowa, z której powstają piękne wisiorki, w stanie płynnym jest toksyczna. Szkodliwe są także powstające z niej opary. Z tego powodu lepiej nie porywać się na tę metodę bez odpowiedniego przygotowania i zaplecza.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements