StoryEditorPrzesądy noworoczne

Poznaj 10 ciekawych przesądów związanych z Nowym Rokiem

01.01.2023., 14:00h

W dawnych czasach, kiedy magia przesądów była silniejsza niż dziś, głęboko wierzono w sylwestrowe i noworoczne przesądy. Obecnie w wielu domach wciąż da się słyszeć głosy, przemawiające za niepodejmowaniem niektórych czynności w ostatni i pierwszy dzień roku.

W sylwestra nie sprzątaj

Według przesądnych wszystkie porządki, które należałoby wykonać, powinny zakończyć się przed 31 grudnia. Decyzja o sprzątaniu w sylwestra powinna być dobrze przemyślana, ponieważ podejmowanie się jakichkolwiek czynności porządkowych w ostatnim dniu roku zwiastuje konieczność ich robienia przez cały kolejny rok, a użycie szczotki do zamiatania może doprowadzić do wymiecenia szczęścia z domu.

Zrób zapasy wody, jedzenia i pieniędzy

Jeden z przesądów dotyczy również zrobienia porządnych zapasów na sylwestra w postaci jedzenia i picia, a także wypłacenia pieniędzy w gotówce z banku, ponieważ jaki sylwester, taki cały rok.

Bąbelki w szampanie nie bez znaczenia

W sylwestrową noc należy bacznie obserwować układ bąbelków w kieliszku z szampanem, gdyż nie jest on bez znaczenia: duże i niespójne wróżą wiele miłosnych zawirowań i zmian w życiu, równolegle unoszące się bąbelki o regularnych kształtach są symbolem zdrowia, harmonii i porozumienia w rodzinie, natomiast przeplatające się na krzyż bąbelki zwiastują kłopoty finansowe.

W sylwestra jedz i pij do syta

Sylwestrowa noc powinna odbyć się przy suto zastawionym stole po to, by zapewnić sobie dobrobyt na kolejny rok. Warto również pamiętać o tym, aby po północy przynieść do stołu ciepłe danie i nie wymieniać talerzy po nim zbyt szybko, gdyż może to doprowadzić do wyniesienia wraz z nimi swojego szczęścia.

Zadbaj o okrągłą zastawę

Skoro jedzenie jest tak ważne podczas nocy sylwestrowej i oddziałuje na kolejny rok, warto pamiętać, by zastawa, na której podawane są i jedzone potrawy była okrągła, ponieważ koło jest symbolem zamknięcia i zakończenia różnych cyklów.

Włóż banknot do buta

Chcąc zapewnić sobie regularny wpływ gotówki na konto w nowym roku, w sylwestra należy włożyć banknot o największym nominale, jaki aktualnie posiadamy, do prawego buta.

Przegoń stary rok o północy

Zgodnie z tym przesądem najstarszy członek rodziny powinien najwcześniej o północy nakręcić wszystkie zegary, które są w domu, otworzyć okna na oścież i wypędzić stary rok, co ma być pożegnaniem kłopotów z przeszłości i zaproszeniem dla nowego, lepszego roku.

Przemyj twarz wodą

Jeśli pragniemy, by w nowym roku nie zabrakło nam zdrowia i dobrej kondycji, w sylwestrową noc powinniśmy przemyć twarz zimną wodą, co napełni nas energią do działania na nowy rok.

Nie rób prania

Nie tylko sprzątanie, ale również pranie w czasie sylwestra może nieść ze sobą wiele nieszczęść. Według dawnych przesądów w czasie od 26 grudnia do 6 stycznia po ziemi błąkają się duchy łotrów, które mogą zaplątać się w pranie i zostać z gospodarzami przez cały rok.

Pozbądź się starych rzeczy

Chcąc przyciągnąć zmiany na lepsze, powinniśmy pozbyć się starych rzeczy, zamykając je w worku i wyrzucając na śmietnik w sylwestrową noc, co zapewni nam powodzenie w nowym roku.

Wierzyć czy nie wierzyć w przesądy?

Choć w dawnych czasach wiara w przesądy związane z końcem roku była silna i wiele osób jej przestrzegało, to dziś jest traktowana bardziej jako zabawa, niż coś, od czego miałaby zależeć nasza przyszłość.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: ŁODR

fot. envatoelements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 12:33