StoryEditorPiękna wieś

Sokołowsko – piękna wieś owiana tajemnicą. Dlaczego warto ją odwiedzić?

14.09.2023., 18:00h
Angelika DrygasAngelika Drygas
Sokołowsko to położona w Górach Suchych wieś, która w tym roku wygrała tytuł „Pięknej Wsi Dolnego Śląska”. Znana jest jako wieś Kieślowskiego i miejsce, w którym dzieje się akcja powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon”. Co warto zobaczyć w Sokołowsku?

Wieś zachwyca historią

W Sokołowsku powstało sanatorium, w którym zapoczątkowano nowoczesne i skuteczne metody leczenia gruźlicy. Polegały na stosowaniu odpowiedniej diety i korzystaniu z oddziaływania górskiego powietrza na pacjentów. Dzięki temu ta niewielka wieś znalazła się w centrum uwagi chorych poszukujących leczenia osób. Właśnie to zainspirowało Olgę Tokarczuk do stworzenia świata, w którym rozgrywają się wydarzenia z jej książki. Do tego sanatorium przyjeżdża główny bohater, Wojnicz, który dowiaduje się o przerażających wydarzeniach dziejących się w okolicach sanatorium.

Aktualnie budynek stanowi siedzibę Międzynarodowego Laboratorium Kultury i jest miejscem, w którym odbywają się ciekawe wydarzenia w Sokołowsku.

Co warto zobaczyć w Sokołowsku?

Poza dawnym sanatorium doktora Brehmera, wieś oferuje dużo więcej zabytków. Jednym z nich jest znajdujący się tuż obok budynek obserwatorium astronomicznego. W czasach świetności był częścią sanatorium, a teraz pełni funkcję mieszkalną i jest w rękach prywatnych. Sanatorium doktora Brehmera nie jest jedynym tego typu miejscem w Sokołowsku. Sanatorium doktora T. Römplera funkcjonuje do dziś pod nazwą „Biały Orzeł”. Specjalizuje się ono w opiece nad osobami starszymi, po zabiegach, zawałach, urazach i chorobach nowotworowych.

Powstanie sanatorium, które odbiło się tak szerokim echem wymagało zbudowania Cerkwi. Wiązało się to ze wzrostem popularności tego miejsca w Rosji. Cerkiew św. Michała Archanioła, mimo prawie sześćdziesięcioletniej przerwy w działaniu, została odkupiona przez kościół prawosławny, a ten przywrócił ją do pełnienia funkcji sakralnych. Warta wspomnienia jest również zabudowa ulicy Głównej. Dzięki jej charakterowi, możemy zobaczyć budynki o pięknym, XIX-wiecznym charakterze. W budynku numer 23 istniał pensjonat Tannenberg, w którym mieszkał Krzysztof Kieślowski, znany z miłości do tej wsi.

Hommage à Kieślowski

Jest to międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Sokołowsku. Wyświetlane są tam produkcje z ostatnich lat, ale również ikoniczne filmy Kieślowskiego i spotkania z jego uczniami. W tym roku festiwal miał swoją 11. odsłonę, a głównymi hasłami było wpłynięcie na rzeczywistość i interwencja. Szczególną sekcją była Filmowa Ukraina, a organizatorzy zadbali o to, by wyświetlić dzieła ukraińskich reżyserek i reżyserów, specjalnie dla publiczności ukraińskiej, która przebywa teraz na Dolnym Śląsku.

Sanatorium Dźwięku

Sokołowsko posiada również własny festiwal muzyczny. Motywem przewodnim tegorocznej edycji był czas, przemijanie i ponadczasowość. Na festiwalu posłuchamy muzyki eksperymentalnej, ale nie tylko – przewidziane są również instalacje dźwiękowe, wykłady, a nawet warsztaty. Inspiracją dla organizatorów jest piękny krajobraz Sokołowska, obecność gór i dawnego uzdrowiska.

 

Sandra Matus

Fot. Sokołowsko Laboratorium Kultury/Facebook

Źródło: polskapogodzinach.pl, goingapp.pl, hommageakieslowski.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 11:17