StoryEditorWarto wiedzieć

Czy zmienią się koszty badania technicznego samochodu?

Koszt przeglądu technicznego auta wzrośnie o 100% do 198 złotych. Ale tylko dla niektórych kierowców. Kto będzie musiał zapłacić więcej za badani techniczne auta? Co jeszcze się zmieni?

Po wtorkowym posiedzeniu rządu wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapowiedział zmiany dotyczące przeglądów technicznych pojazdów, jakie rząd planuje wprowadzić za pośrednictwem Transportowego Dozoru Technicznego.

Zmieni się koszt przeglądu technicznego auta, ale tylko dla niektórych

- W ostatnim czasie pojawiały się spekulacje, że zmianie może ulec stawka przeglądu, tak się jednak nie stanie - zapewnił Weber. Oznacza to, że koszt przgelądu technicznego samochodu będzie wynosić dalej 98 złotych. Jednak nie dla wszystkich!

"Projekt ustawy zakłada, że w przypadku wykonania badania technicznego po upływie 30 dni po wyznaczonej dacie pobiera się dodatkową opłatę w wysokości odpowiadającej 100 proc. wysokości opłaty za przeprowadzenie badania technicznego". To znaczy, że za zwłokę zapłacimy podwójnie. Nie będzie to już 98, a 196 zł. Ma to zapobiec odkładaniu przeglądu przez kierowców. 

Możliwość ponownego badania kontrolnego samochodu

Wprowadzona zostanie możliwość ponownego badania kontrolnego w sytuacji, kiedy właściciel pojazdu nie jest zadowolony z wyniku tego pierwszego, czyli wtedy, gdy samochód takiego badania kontrolnego nie przeszedł. W przypadku ponownego badania będzie ono wykonywane w asyście inspektorów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Większa kontrola stacji kontroli pojazdów

Na stacje zostanie nałożony obwiązek dokumentowania fotograficznego obecności pojazdu na badaniach technicznych i przechowywania tej dokumentacji w stacji kontroli pojazdów przez okres pięciu lat od dnia przeprowadzenia badania.

"Takie rozwiązanie pozwoli na identyfikację i weryfikację, czy dany pojazd faktycznie został poddany badaniu technicznemu" - piszą twórcy projektu w uzasadnieniu swojego pomysłu.

Po co wprowadzone będą zmiany? 

Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której każdy właściciel pojazdu, zgodnie z prawem, czyli co roku, będzie przeprowadzał badania techniczne swojego pojazdu. W tej chwili są z tym problemy” - uzasadniają zmiany w kontroli pojazdów pomysłodawcy.

Z danych  Centralnej Ewidencji Pojazdów, wynika, że ponad 300 tys. badań pojazdów realizowanych jest z opóźnieniem co najmniej 30 dni.

Od kiedy zmiany o przeglądzie technicznym auta wejdą w życie? 

Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy.

Julian Koziołek 
fot. pexels

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 23:58