StoryEditorAuto na prąd

Czy auta elektryczne sprawdzają się na wsi?

06.11.2022., 14:00h

Moda na auta elektryczne nie słabnie. I choć najczęściej kojarzymy je z życiem wielkomiejskim, okazuje się, że ich eksploatacja opłaci się na terenach wiejskich. Jest kilka powodów, by zainwestować w taki ekopojazd już dziś!

Najczęściej używanym paliwem przez rolników jest olej napędowy, np. do tankowania maszyn rolniczych, pojazdów ciężarowych i osobowych. Coraz częściej jednak słyszymy głosy przemawiające za rozwiązaniami elektrycznymi. Dlaczego?

Panele fotowoltaiczne na wsi

Samochody elektryczne są najbardziej opłacalne, jeśli ładujemy je z domowego gniazdka, pod warunkiem posiadania własnej wydajnej instalacji fotowoltaicznej oczywiście. Mieszkańcy wsi mają więcej możliwości, jeśli chodzi o instalację fotowoltaiki, mieszkają we własnych domach, dysponują także innymi budynkami, na dachy których można położyć panele. Do tego wszystkiego dobrego jest sporo programów i dotacji na modernizację gospodarstw i odnawialną energię.

Ładowanie elektryka z instalacji fotowoltaicznej

Ważnym argumentem „za" jest możliwość ładowania elektryka w najbardziej opłacalnych porach dnia. Osoby pracujące i mieszkające w mieście znikają z domu w newralgicznych godzinach, kiedy ładowanie się opłaca. Rolnicy przeważnie pracują na swoim gospodarstwie, a więc mogą ładować auto wtedy, kiedy panele produkują najwięcej pądu! 

Mniejsze odległości 

Osoby mieszkające i pracujące na wsi, np. w swoich gospodarstwach, dziennie nie przemierzają wielu kilometrów. Samochód potrzebny jest im na krótsze dystanse. Idealnie! Nie będą zmuszeni korzystać z drogich ładowarek publicznych, ani kupować paliwa, które wciąż ma niebotyczne ceny!

image
Auta używane

Kiedy lepiej kupić samochód używany – zimą czy latem?

Ile trzeba prądu na ładowanie auta?

O ile zwiększy się zużycie energii w gospodarstwie, jeśli pojawi się w nim samochód elektryczny? – W zależności od modelu i sposobu eksploatacji trzeba się liczyć ze zużyciem prądu na poziomie 12-25 kWh na każde 100 km. Mnożymy więc tę wartość przez szacunkowe przebiegi i otrzymujemy ilość energii, która będzie potrzebna do zasilenia auta – warto do tej wartości doliczyć pewien margines na straty przy ładowaniu, które w zależności od stosowanej ładowarki i warunków ładowania mogą sięgać nawet 25 proc. energii pobranej z instalacji – czytamy w serwisie auto-swiat.pl.

Przyszłość wsi

Uwaga! Przyszłość należy do prądu, nawet się nie obejrzymy, a elektromobilność będzie dotyczyć także maszyn rolniczych. Wielu producentów pracuje nad tym, aby do oferty wprowadzić elektryczne ciągniki i inne maszyny.  

Dlaczego auto elektryczne sprawdzi się na wsi?

Podsumowując, auto-swiat.pl podaje 5 powodów, dla których samochód elektryczny to świetny wybór dla rolników i osób mieszkających na wsi:

  1. Korzystanie z własnego prądu! W związku z tym, że na terenach wiejskich jest coraz większa popularność instalacji fotowoltaicznych, auto elektryczne staje się korzystniejszą opcją.
  2. Na wsi jest lepszy dostęp do przyłączy elektrycznych o wyższych przydziałach mocy.
  3. Istnieje większa możliwość ładowania auta z instalacji w najkorzystniejszych porach dnia, kiedy fotowoltaika pracuje najbardziej efektywnie.
  4. Rolnicy nie notują wysokich dziennych przebiegów – brak konieczności korzystania z drogich ładowarek publicznych.
  5.  Auta elektryczne o wiele rzadziej wymagają obsługi i wizyt w serwisie. Nie potrzeba tu regularnych wymian olejów, klocki i tarcze hamulcowe wystarczają na długi czas – na terenach wiejskich o serwis trudniej niż w dużych miastach, dlatego ta cecha jest atutem.

oprac. Angelika Drygas

Źródło: Auto-swiat.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 14:40