Jak wynika z danych autobaza.pl, w ostatnim roku znacnie wzrosła liczna ogłoszeń dotyczących sprzedaży używanych aut elektrycznych. Co więcej, pod koniec lutego 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 42 711 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Tylko przez pierwsze dwa miesiące tego roku w Polsce przybyło aż 3 177 sztuk "elektryków". Jest to ogromna dynamika i oznacza wzrost aż o 71 proc, w porównaniu do podobnego okres 2021.
Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych?
Kierowcy, którzy decydują się na zakup samochodu z napędem elektrycznym wskazują, że wybierają takie auto ponieważ chcą dbać o środowisko, zapewnia ono odpowiedni komfort jazdy oraz mogą zredukować codzienne koszty eksploatacji, zwłaszcza przy wysokich cenach paliw.
Jednak minusem "elektryków" jest ich wysoka cena, znacznie wyższa od odpowiednika z napędem spalinowym. Czy pewnym kompromisem może być zakup używanego auta elektrycznego?
– Choć obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania rynkiem pojazdów elektrycznych na rodzimym rynku, cena elektryków wciąż jest dla przeciętnego Kowalskiego względnie wysoka. Rozwiązaniem może okazać się wybór samochodu elektrycznego z rynku wtórnego. Warto jednak wiedzieć, że większość używanych elektryków pochodzi z Niemiec, Belgii oraz krajów skandynawskich” – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.
Jakie auta elektryczne można najczęściej kupić?
Eksperci przekonują, że rynek samochodów elektrycznych będzie się gwałtownie rozwijać, a wraz z nim będzie przybywac ofert sprzedaży używanych elektryków.
Wśród pojazdów, które najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach sprzedaży używanych elektryków, znajdują się takie modele jak:
- Nissan Leaf,
- Renault Zoe,
- Fiat 500e
- BMV i3.
Chociaż w związku z mniejszą dostępnością ofert, na poszukiwanie używanego elektryka będziemy musieli poświęcić więcej czasu, pozostałe kroki pozostają takie same jak w przypadku „standardowych” samochodów. W obu przypadkach należy zachować czujność oraz sprawdzić zarówno stan techniczny, jak i historię pojazdu.
Na co zwrócić uwagę kupująć używanego elektryka?
Przed zakupem samochodu elektrycznego, należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu pojazdu. Wśród elementów szczególnie narażonych na zużycie znajdują się przede wszystkim bateria oraz gniazdo ładowania. Odpada wymiana oleju, co może pozwolić nam zaoszczędzić już około 1 tys. złotych rocznie, a także wymiana rozrządu i sprzęgła, mniej obciążony jest także układ hamulcowy.
Koniecznie należy sprawdzić stan i jakość baterii, która stanowi najdroższą część pojazdu. Jej wymiana to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że żywotność ogniw baterii nie spada na tyle szybko, by dyskwalifikować zakup auta używanego. Producenci pojazdów elektrycznych zwykle obejmują ogniwa gwarancją do 8 lat lub 160 000 kilometrów, oferując ich wymianę przy zachowaniu pojemności akumulatora mniejszej niż 70% w okresie objętym gwarancją.
– Z danych autobaza.pl wynika, że 20% wszystkich szkód w historii samochodów używanych dotyczy przodu pojazdu, a tył to 14% uszkodzeń. Aby uniknąć rozczarowania po zakupie, warto dogłębnie zweryfikować stan techniczny auta, a także zainteresować się jego przeszłością. Wykorzystać do tego można dostępne na rynku bazy danych – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.
Źródło: AutoISO Sp. z o.o.