StoryEditorUważaj na mandat!

Mycie auta na własnej posesji: kiedy nie wolno tego robić?

Mycie samochodu jest niezbędne, by pojazd dobrze się prezentował a jego szyby były przejrzyste. Wiele osób nie korzysta z myjni, lecz samodzielnie dba o czystość auta, myjąc je na własnej posesji. Okazuje się, że nie zawsze jest to zgodne z prawem! W jakich przypadkach nie wolno myć samochodu na swoim podwórku?

Czy myjnia może zostać ukarana? 

Myjnie samochodowe mogą dostać mandat, jeżeli niewłaściwie prowadzą swoją działalność. Chodzi konkretnie o zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. Kierowca, który trafi na myjnię, gdzie brakuje zabezpieczenia przed wsiąkaniem chemikaliów w ziemię oraz odpowiedniego systemu ich odprowadzania, może zgłosić taki zakład. Troska o środowisko naturalne wymaga bowiem, by środki chemiczne, których używa się na myjniach do czyszczenia aut, były izolowane od ziemi i nie zanieczyszczały jej. 

Czy na własnym podwórku też trzeba odprowadzać chemikalia? 

W tej sytuacji wydaje się, że również mycie auta na własnym podwórku jest karalne, bowiem większość z nas nie dysponuje systemem odprowadzania spłukanej wody z chemikaliami. Jednak nie ma powodów do obaw. W większości przypadków nie grozi nam kara za czyszczenie samochodu na posesji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której używamy do tego nie zwykłego płynu, lecz żrących środków chemicznych, które następnie spływają na ziemię i nie są odpowiednio odprowadzone. Wówczas możemy zostać zgłoszeni na policję i otrzymać mandat w wysokości ustalonej przez radę gminy. 

Czego używać do mycia auta, by nie dostać mandatu? 

Nie zawsze da się odpowiednio doczyścić karoserię przy użyciu samej wody. W tej sytuacji z szerokiej oferty dostępnych na rynku produktów najlepiej wybrać te, które oznaczone są jako ekologiczne, ponieważ w teorii nie mają one negatywnego wpływu na środowisko. Warto jednak mieć na uwadze, że to nie jest w pełni sprawdzony sposób, by uniknąć mandatu. Straż miejska lub policja może zarzucić nam, że podczas mycia auta do gleby trafiły smary lub oleje z maszyny. 

Gdzie nie wolno myć auta? 

W związku z dbaniem o środowisko naturalne, nie wolno myć samochodu: 

  • na terenach leśnych, 
  • w pobliżu zbiorników wodnych, 
  • w pobliżu rzek, 
  • w miejscach użytku publicznego. 

Dokładne regulacje prawne, dotyczące tego, gdzie i w jakich okolicznościach można myć samochód, ustalane są przez każdą gminę osobno i dostępne w lokalnym Biuletynie Informacji Publicznej. 

Mycie samochodu podczas suszy – co trzeba wiedzieć? 

Istnieje dodatkowa zasada, regulująca kwestię mycia samochodu na posesji, która jednak nie znajduje zastosowania zawsze. Chodzi o czyszczenie auta podczas suszy. Jeżeli dana gmina wprowadzi zakaz marnowania wody, na liście zabronionych czynności może znaleźć się również mycie samochodu na własnym podwórku. Pod koniec czerwca 2023 taką zasadę wprowadzono tymczasowo między innymi w Supraślu (woj. podlaskie), Sławsku Wielkim (woj. kujawsko-pomorskie), Żernikach (woj. kujawsko-pomorskie). Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł. 

Szerszą listę gmin, w których wprowadzono zakaz zużywania wody do celów innych niż bytowe, znajdziesz w artykule: Zakaz podlewania ogródków: w których regionach Polski obowiązuje? Co grozi za jego złamanie? 

 

​Zuzanna Ćwiklińska

​fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 04:22