StoryEditorPrzygotuj się!

Nowe paliwo na polskich stacjach już od stycznia! Jakie samochody mogą je tankować?

Od 1 stycznia na polskich stacjach benzynowych będzie można zatankować nową benzynę E10. Prawdopodobnie zastąpi ona benzynę E5. Jednak nie każdy samochód może być tankowany nowym typem paliwa. Kto będzie musiał z niego zrezygnować? Jak się dowiedzieć, czy dane auto można zatankować benzyną E10?

Czym jest benzyna E10? 

Koncern Orlen potwierdził, że od 1 stycznia 2024 benzyna oznaczona jako E10 zastąpi na polskich stacjach benzynę typu Pb95. Skąd ta zmiana? Nowe paliwo ma wyższą zawartość biokomponentów, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu. Do tej pory na rynku dostępna była benzyna E5, zawierająca do 5 proc. biokomponentów. Paliwo typu E10 będzie ich zawierać dwa razy więcej - do 10 proc. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzasadniło wprowadzenie na krajowy rynek benzyny E10 “koniecznością zwiększenia udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych". 

Jakie problemy może wywołać paliwo E10? 

Po polskich drogach wciąż jeździ wiele aut, które nie są przystosowane do nowoczesnych typów paliwa. Niestety, posiadacze takich pojazdów nie mogą swobodnie korzystać z benzyny E10. Jeżeli układ paliwowy samochodu nie był projektowany z myślą o paliwie z wysoką zawartością bioetanolu, może ono przyspieszać korozję niektórych stopów metali oraz wpływać niekorzystnie na elementy gumowe i wykonane z tworzyw sztucznych – pod wpływem takiej substancji będą one szybciej parciały i pękały

Czy benzyna E10 pozwoli zaoszczędzić przy tankowaniu? 

Ceny paliwa są w Polsce wysokie w porównaniu z cenami w innych krajach Unii Europejskiej. Kierowcy, którzy mają nadzieję, że wprowadzenie na rynek nowego typu paliwa pozwoli obniżyć koszty lub przejechać więcej kilometrów na tej samej ilości benzyny, niestety się zawiodą. Analizy ekspertów wskazują na to, że realna różnica w kaloryczności paliwa to zaledwie 1-2 proc. Nowsze silniki będą w stanie wycisnąć z benzyny E10 nieco więcej, jednak różnica nadal będzie mała. W zależności od samochodu, spalanie może zatem być nieco większe, nieco mniejsze lub pozostać całkowicie bez zmian. Pod tym względem benzyna E10 nie przyniesie rewolucji. 

Kto może tankować paliwo typu E10? 

Wprowadzenie na rynek nowego typu paliwa i wycofanie innego, użytkowanego do tej pory, z pewnością wprowadzi krótki chaos wśród posiadaczy samochodów. By uniknąć awarii i usterek, warto wiedzieć, kto może tankować benzynę E10. Ponieważ ten typ paliwa można kupić na stacjach benzynowych w wielu krajach Unii Europejskiej, między innymi w Niemczech, większość aut, które sprzedano na europejskim rynku od listopada 2010 jest przystosowana do tankowania benzyny E10. 

Ministerstwo Klimatu oferuje kierowcom nową wyszukiwarkę 

By pomóc kierowcom, którzy nie wiedzą, czy ich auto można bezpiecznie tankować nową benzyną, Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło internetową wyszukiwarkę, która pozwoli to sprawdzić. Jest ona już aktywna i można z niej skorzystać pod adresem internetowym: e10.klimat.gov. Potrzebne będą takie dane, jak marka pojazdu, model i rocznik. 

Jeżeli okaże się, że danego auta nie ma w katalogu wyszukiwarki, Ministerstwo Klimatu radzi kierowcom następujące rozwiązania: 

  • Zajrzyj do wnętrza klapy wlewu paliwa. 
  • Sprawdź instrukcję obsługi pojazdu. 
  • Zapytaj producenta samochodu/lokalnego dealera. 

W przypadku, gdy wszystkie poszukiwania zawiodą, zdezorientowani kierowcy wciąż będą mogli zakupić benzynę typu E5. Jak informuje MKiŚ, nadal będzie ona dostępna na stacjach benzynowych w klasie premium. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:38