StoryEditorPrzejazd autostradą

Darmowe autostrady w Polsce: czy na wakacje pojedziemy już bez opłat?

Podczas spotkania z wyborcami kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przejazd państwowymi autostradami w Polsce będzie darmowy. Politycy sprawnie przeszli od słów do czynów i już pracują nad wdrożeniem tej obietnicy w życie. Czy już za kilka tygodni pojedziemy bezpłatnymi autostradami?

Rząd zapowiada bezpłatne autostrady w Polsce 

W niedzielę 14 maja podczas spotkania z wyborcami prezes PiS przedstawił dwie ważne obietnice. Pierwsza z nich dotyczy podniesienia świadczenia rodzinnego 500 plus do poziomu 800 zł, druga z kolei to zapowiedź zniesienia opłat dla samochodów osobowych za przejazd autostradami zarządzanymi przez państwo. Docelowo wszystkie autostrady w kraju mają być darmowe. 

Politycy błyskawicznie przeszli do działania. Jeszcze nie opadł kurz po dyskusji, wywołanej słowami prezesa PiS, a projekt ustawy trafił już do prac w sejmie. Podczas posiedzenia w środę 17 maja projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. 

Które autostrady w Polsce będą darmowe? 

Pierwszy etap prac nad bezpłatnym przejazdem autostradami w Polsce dotyczy tych zarządzanych przez państwo. Pod bezpośrednim zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pozostają dwa odcinki: autostrada A2 Konin - Stryków (około 99 km) oraz autostrada A4 Wrocław - Sośnica (około 162 km). To właśnie ich dotyczyć będą zmiany, nad którymi już pracuje sejm. 

- Projekt pozwoli zaprzestać pobierania opłat na autostradach płatnych, dzisiaj zarządzanych przez państwo, a kolejny projekt ustawy będzie pozwalał również zaprzestać poboru na odcinkach koncesjonowanych - mówił podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Od kiedy będą bezpłatne autostrady w Polsce? 

Rząd nie zamierza przedłużać prac nad wcieleniem w życie swoich obietnic. Minister Adamczyk zapowiedział, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, bez płacenia pojedziemy krajowymi autostradami już od 1 lipca. 

Czy wszystkie autostrady będą zwolnione z opłat? 

Prezes PiS zapowiedział, że autostrady prywatne i należące do prywatnych firm będą bezpłatne od 2024 roku. Mowa o trzech odcinkach koncesyjnych, na których opłaty pobierają zarządcy: 

  • A1 Rusocin - Nowa Wieś (około 152 km), 
  • A2 Konin - Świecko (około 255 km, w tym bezpłatny odcinek obwodnicy Poznania ok. 17 km) 
  • A4 Katowice - Kraków (około 60 km). 

Te drogi nie będą zwolnione z opłat od 1 lipca 2023. Docelowo rząd chce, by przejazd nimi był bezpłatny, jednak to wymaga negocjacji z koncesjonariuszami. 

- Co do autostrad koncesyjnych, to zmiana ustawy możliwa jest wówczas, kiedy wynegocjujemy z koncesjonariuszami stosowne warunki na jakich będzie mogła zostać zniesiona odpłatność za przejazd odcinkami dróg koncesjonowanych. Dopiero wówczas będziemy mogli wprowadzić zmiany ustawowe - mówił podczas konferencji minister Adamczyk. 

Kiedy będą darmowe autostrady w Polsce? 

Niestety, podczas tegorocznych wyjazdów na wakacje nie będziemy jeszcze cieszyć się darmowymi przejazdami autostradami w całym kraju. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, bezpłatnie przejedziemy krajowymi odcinkami tych dróg, jednak autostrady prywatne wciąż trzeba będzie opłacać. Minister infrastruktury poinformował, że póki co nie może podać konkretnego terminu, kiedy autostrady koncesyjne będą zwolnione z opłat. Rząd chce zrealizować ten plan w ciągu roku.

 

oprac. na podstawie tvn24

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:06