StoryEditorZadbaj o auto w zimie!

Jak zadbać o akumulator zimą, żeby służył przez lata?

03.12.2022., 14:00h

Rozładowany akumulator w zimie - któż nie doświadczył tego problemu we własnym aucie? Choć wiadomo, że do awarii zasobnika energii może dojść również w lecie, to ze względu na panujące w zimie warunki atmosferyczne o wiele częściej odmawia posłuszeństwa niż w ciepłych miesiącach roku. Czy istnieją sposoby, które pomogą nam zapobiec rozładowaniu akumulatora?

Sprawna instalacja elektryczna w aucie to podstawa

Prawidłowo działająca instalacja elektryczna w aucie może uchronić akumulator przed awarią. Jednym z ważniejszych elementów instalacji, o które należy zadbać, jest układ ładowania akumulatora odpowiedzialny za poziom upływu i dopływu prądu, dzięki czemu akumulator jest utrzymywany w dobrej kondycji.

Zima wrogiem numer jeden akumulatora

Ujemne temperatury zimą wpływają negatywnie na pojemność elektryczną akumulatora, zmniejszając ją. Ponadto, jeśli akumulator pozostaje nienaładowany lub słabo naładowany istnieje ryzyko zamarznięcia elektrolitu, co prowadzi do jego trwałego uszkodzenia. Monitorując wskaźnik ładowania i utrzymując akumulator w stanie naładowania, zapobiegniemy zamarznięciu elektrolitu.

Sprawdzaj przewody elektryczne

Zima jest okresem, w którym zapotrzebowanie na energię elektryczną w aucie wzrasta ze względu na to, iż minusowe temperatury zmuszają kierowców do rozkręcania ogrzewania, podgrzewania foteli czy rozmrażania szyb. Przysłowiowym "gwoździem do trumny" może być spadek prądu ładowania, który występują m.in. z powodu zanieczyszczonych kabli masowych, co przyczynia się do niedoładowywania akumulatorów, a przez to do ich szybszego zużycia i zepsucia. Ważne, by przy montażu nowego akumulatora wyczyścić stare kable, które zabrudzone mogą powodować nieprawidłowe działanie obiegu i w efekcie zepsucie go.

Nie dopuść do rozładowania akumulatora na mrozie

Jeśli akumulator rozładuje się na mrozie, z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie trzeba kupić nowy. Nie warto czekać do ostatniej chwili i mieć nadziei, że np. prawie niedziałający rozrusznik wytrzyma jeszcze tę jedną zimę. Warto na bieżąco naprawiać powstające usterki, by móc spokojnie podróżować zimą.

Rzadko używasz auta? Wymontuj akumulator!

Jeśli posiadasz więcej niż jeden samochód lub na co dzień korzystasz z innego środka transportu, a twoje auto czasem stoi kilka dni nieużywane, wymontuj akumulator. Przechowując akumulator w pomieszczeniu, w którym temperatura jest zoptymalizowana i nie dochodzi wilgoć, opóźnimy proces rozładowywania.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. luty 2023 14:05