StoryEditorNowe przepisy

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów – zmiany w 2024 roku

20.05.2024., 12:36h
Jeszcze w tym roku Unia Europejska wprowadzi nowe systemy bezpieczeństwa dedykowane samochodom. W jaki sposób wpłyną na jazdę i na czym będą polegać?

Spis treści:

Nowe wyposażanie aut – kogo będzie obowiązywać?

Nowe wyposażanie aut – ADDW

Nowe wyposażanie aut – inne systemy

Już w lipcu tego roku będą obowiązywać nowe przepisy o wyposażeniu samochodu. Na liście znajdą się przede wszystkim takie systemy, które mają utrzymać w ryzach kierowcę, aby był bardziej skupiony na drodze i nie korzystał z tzw. rozpraszaczy. Monitorowanie skupienia jadącego pojazdem ma bowiem kolosalny wpływ na jakość jazdy i tym samym bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Nowe wyposażanie aut – kogo będzie obowiązywać?

Nowe przepisy nie dotyczą wszystkich aut – tyczą się tylko nowych samochodów osobowych, które od 7 lipca 2024 roku będą miały nową homologację w Europie. Kolejną ważną datą jest 7 lipca 2026 roku – w tym dniu prawo rozciągnie się na wszystkie nowe auta.

Przeczytaj także: Dopłaty do elektryków. 

Nowe wyposażanie aut – ADDW

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie systemu ADDW, czyli Advanced Driver Distraction Warning, który ma za zadanie monitorować ewentualne zmęczenie czy rozproszenie kierowcy i oczywiście ostrzeganie go o zagrożeniu. Sercem tego nowoczesnego układu jest kamera obserwująca jadącego i analizująca ruchy gałek ocznych kierowcy. Jeśli wzrok kierowcy zatrzyma się poniżej deski rozdzielczej, to znak, że zbliża się niebezpieczeństwo. Obszar ten jest newralgiczny z prostej przyczyny – to właśnie w tę stronę kierujemy wzrok, jeśli podczas jazdy trzymamy w dłoni telefon i nim operujemy. Unia chce ukrócenia tych praktyk ze względu na ogromne zagrożenie wypadkiem z powodu korzystania ze smartfonów. Najpóźniej po 6 sekundach system zareaguje, aby dać znak kierowcy, że postępuje niewłaściwie. Reakcja pojawi się wcześniej, gdy auto pojedzie z prędkością wyższą niż 50 km/h. System da znak już po 3 sekundach.

image
Wyposażenie aut
FOTO: Envato Elements

W jaki sposób? Pojawiają się odpowiednie ikony, dźwięki ostrzegawcze i drżenie kierownicy – takie układy są już montowane w wielu modelach aut. Oczywiście, wszystko zgodnie z literą prawa – informacje pozyskane przez kamery nie mogą być wykorzystywane w innych celach.

Przeczytaj także: Sprawdź, czy w Twojej wsi pojawi się auto Google Street View!

Nowe wyposażanie aut – inne systemy

Aby eliminować wypadki, Unia Europejska proponuje, prócz ADDW, inne systemy bezpieczeństwa.

Chodzi o takie układy jak:

  • inteligentny asystent prędkości ostrzegający o przekroczeniu prędkości,
  • system ostrzegający podczas cofania,
  • system awaryjnego hamowania.

Ale to nie wszystko. Pojawi się obowiązek wyposażenia auta w tzw. czarną skrzynkę. To właśnie w niej zostaną zebrane informacje o stanie pojazdu w chwili ewentualnej kolizji i tuż przed nią. Z czarnej skrzynki będzie można odczytać dane o prędkości, użyciu hamulca, czy ruchach kierownicą.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: autokult.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 16:01