StoryEditorMoto porady

Bezpieczne domowe sposoby na zamarzniętą szybę w samochodzie. Jednej metody musisz unikać!

Nawet najpiękniejszy mroźny poranek dla części kierowców oznacza tylko jedno: skrobanie szyb! Ta znienawidzona przez posiadaczy aut czynność jest nie tylko czasochłonna, ale w dodatku nieodpowiednio prowadzona może doprowadzić do uszkodzeń. Jak bezpiecznie skrobać szyby? Czy istnieją domowe sposoby na odmrażanie szyb w aucie?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają? 

Winę za zamarzniętą szybę w samochodzie ponosi kombinacja dwóch czynników: temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza oraz pary wodnej. Gdy para wodna zetknie się z zimną powierzchnią, szybko zamarznie. To zjawisko można zaobserwować na szybie samochodu od zewnątrz, a niekiedy nawet od wewnątrz! Oblodzenie na szybie może powstać także wtedy, gdy na szybie osadzą się krople marznącego deszczu bądź topniejącego od ciepła jadącego samochodu śniegu. Gdy auto zatrzyma się i ostygnie, na szybie pozostanie lód. 

Dlaczego trzeba odmrażać szyby w samochodzie? 

Usuwanie lodu z szyb samochodowych to nie fanaberia. Trzeba to robić, by kierowca miał zapewnioną pełną widoczność, a co za tym idzie – komfort jazdy i bezpieczeństwo. Do odmrażania szyb obliguje kierowców prawo: za oblodzoną szybę można dostać mandat w wysokości 200 zł. 

Przeczytaj także: Rozgrzewanie auta, nieodśnieżony samochód, kulig: za co kierowca może dostać mandat zimą? 

Czy używanie skrobaczki do szyb jest bezpieczne? 

Najpopularniejszym sposobem na usuwanie lodu z szyb jest ich skrobanie. Większość kierowców używa do tego zwykłych skrobaczek, często wożonych w samochodzie. Ich wybór na rynku jest szeroki, jednak warto pamiętać, że w tym przypadku to nie sprzęt, a technika jest najważniejsza. Zwykłą skrobaczką można bowiem przez nieuwagę i nadmierny pośpiech z łatwością porysować szybę, uszkodzić uszczelkę lub pióra wycieraczek. Częste używanie tego narzędzia może doprowadzić do mikrouszkodzeń szyby samochodowej, których na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy, ale które z czasem wpłyną na pogorszenie widoczności i obniżenie komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Mikrouszkodzenia da się zauważyć w słoneczny dzień: powodują refleksy na szybach. 

Jakiej domowej metody nie należy stosować na zamarzniętą szybę? 

Stosowanie skrobaczki do szyb jest mozolne i trwa dłuższą chwilę. By przyspieszyć proces odmrażania szyb, niektórzy kierowcy decydują się na inną metodę. Chodzi o polewanie samochodu ciepłą wodą. Ten sposób jest jednak stanowczo odradzany! Dlaczego? Ma on swoje zalety: oblodzenie znika błyskawicznie. Jednak równocześnie schłodzona szyba zostaje gwałtownie ogrzana, a to może doprowadzić do jej pęknięcia! Zaoszczędzenie kilku minut na skrobaniu nie jest warte kosztów, które trzeba będzie ponieść przy wymianie uszkodzonej szyby.

image
FOTO: Envato Elements

Domowy odmrażacz na oblodzoną szybę w samochodzie 

Wśród domowych sposobów, które poleca się na zamarzające szyby w samochodzie, często powraca pomysł domowego odmrażacza. Przygotowuje się go z mieszaniny octu oraz wody w proporcji 3:1. Ta mikstura rozpuszcza lód oraz ma działać prewencyjnie i zapobiegać powstawaniu oblodzenia. Można ją stosować zarówno na szybę z zewnątrz, jak i od wewnątrz samochodu. Czy warto wypróbować tę metodę? Miłośnicy wielorakich zastosowań octu z pewnością chętnie po nią sięgną, jest tania i wydajna. Warto jednak mieć w pamięci, że ocet jest kwaśny, zatem może niekorzystnie wpływać na lakier samochodowy i przyspieszać rdzewienie karoserii. 

Jak odmrozić szybę za pomocą spirytusu? 

Domowy odmrażacz można przygotować również ze spirytusu bądź denaturatu, zmieszanego z kroplą płynu do naczyń. Lepiej zastosować bezbarwny spirytus, gdyż denaturat, choć równie skuteczny, może zostawić smugi na karoserii samochodu. Podobne działanie ma także alkohol izopropylowy, zmieszany z wodą w stosunku 3:1. 

Odmrażanie szyb za pomocą cebuli? To możliwe! 

Kierowcy przekazują sobie również radę, by zapobiegać zamarzaniu szyb za pomocą... cebuli. Brzmi to niczym zabobon, jednak okazuje się zaskakująco skuteczne! Samochodowa szyba potarta cebulą lub ziemniakiem uzyska naturalny film, który będzie przeciwdziałał zamarzaniu. Trzeba jednak pamiętać, by przed jazdą wyczyścić szybę z ewentualnych smug czy zanieczyszczeń, będących skutkami ubocznymi tej metody! 

Jak zapobiegać zamarzaniu szyb? 

Stare powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ma zastosowanie również w przypadku oblodzonych szyb. Warto zadbać o to, by lód nie mógł się na nich osadzić, na przykład przykrywając je gazetami, kartonem bądź tekturą lub dedykowaną w tym celu matą czy pokrowcem. Z kolei chcąc zapobiegać zamarzaniu szyb od wewnątrz, należy dbać o wietrzenie samochodu, stosować klimatyzację lub woreczki pochłaniające wilgoć. Jeżeli problem nawraca, należy sprawdzić stan techniczny auta i upewnić się, że w pojeździe zachodzi prawidłowa cyrkulacja powietrza.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:02