StoryEditorŚwiąteczne prezenty

Kiedy i jak można oddać nietrafiony prezent od teściowej?

26.12.2022., 14:00h

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez prezentów. Każdy z nas lubi znajdować pod choinką drobne podarunki. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy podarunek jest nietrafiony, a szczególnie, kiedy jest to prezent od teściowej.

Czy da się oddać prezent do sklepu?

Nietrafiony prezent nie jest niczym nadzwyczajnym. Do sytuacji, w których w przygotowanej dla nas paczce znajdujemy nie to, czego byśmy się spodziewali, dochodzi najczęściej, gdy pytani o to, co chcielibyśmy w niej znaleźć, odpowiadamy, że niczego nam nie potrzeba. Zdarza się również, że prezent, jaki otrzymamy jest kolejną, tą samą rzeczą, którą posiadamy już w domu. Jednym ze sposobów na rozwiązanie powstałego problemu jest zwrot otrzymanego podarunku do sklepu i wymiana na inny. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta mamy 14 dni na zwrot zakupionej rzeczy. Często zdarza się, że prezenty bożonarodzeniowe są kupowane na ostatnią chwilę, dlatego warto zapytać osobę, od której otrzymaliśmy prezent, kiedy dokonała zakupu i spróbować wymienić rzecz lub kupić inną.

W jaki sposób odstąpić od umowy zakupu?

Kiedy chcemy zwrócić niechciany prezent, jesteśmy zobowiązani do wypełnienia formularza z oświadczeniem, który możemy wypełnić odręcznie, pobierając gotowy wzór ze strony internetowej lub drogą elektroniczną, przesyłając oświadczenie do właściciela sklepu, dopuszczającego taką formę zwrotu.

Zróbmy paczkę dla osób potrzebujących

Pomimo tego, że istnieje możliwość zwrotu zakupionego towaru w ciągu 14 dni, to czasem nie mamy odwagi, by zapytać ofiarodawcę o to, gdzie kupił daną rzecz i czy moglibyśmy ją zwrócić. W takich sytuacjach warto oddać niechciany prezent osobom potrzebującym, szczególnie jeśli są to ubrania czy kosmetyki.

Sprzedaj prezent w Internecie

Kolejnym, choć w niektórych przypadkach ryzykownym wyjściem z sytuacji może być sprzedaż prezentu przez Internet. Sprawa może się nieco skomplikować, gdy osoba, od której otrzymaliśmy upominek, jest biegła w obsłudze komputera i przeglądając strony internetowe, trafi na nasze ogłoszenie.

Przekaż prezent osobie, której się podoba

To, że prezent znaleziony pod choinką nie podoba się nam, nie oznacza, że nie będzie atrakcyjny dla naszych znajomych. W takich sytuacjach warto zapytać innych członków rodziny czy znajomych o to, czy podoba się im prezent i podarować go im.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 06:22